Według statystyk w Polsce około 4 miliony osób cierpi na nietrzymanie moczu (NTM). Niestety dane te są niedokładne – nadal nie wszystkie chore osoby są w stanie przyznać się do swojej przypadłości.
Większość z nich to kobiety, które, ze względu na budowę swojego ciała oraz związane z nim zmiany, częściej muszą borykać się z nietrzymaniem moczu.
Czym spowodowana jest ta przypadłość? Jak można ją leczyć? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.
Jak rozpoznać nietrzymanie moczu?
Spis treści
Nietrzymanie moczu to schorzenie, które dotyka kobiety w każdym wieku. Trudno jednak jest się do niego przyznać ze względu na tak intymny charakter choroby. Z łatwością jednak można ją rozpoznać – nietrzymanie moczu to popuszczanie lub oddawanie różnych ilości moczu w sposób nieuświadomiony.
Jeśli zatem zauważamy, że podczas śmiania się, kichania, kaszlenia bądź nawet bez tych czynności mocz – również w niewielkich ilościach – wycieka z cewki, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. W przypadku kobiet lekarz, do którego warto się zgłosić, to urolog lub ginekolog.
Przyczyny nietrzymania moczu
Najczęstszą z przyczyn nietrzymania moczu u kobiet jest osłabienie lub uszkodzenie mięśni dna miednicy, czyli tak zwanych mięśni Kegla. Są one odpowiedzialne między innymi za utrzymanie narządów znajdujących się w miednicy mniejszej, ale także za prawidłowe funkcjonowanie zwieracza cewki moczowej.
Dlatego w sytuacji, w której są one słabe, nie są w stanie wykonywać swojego zadania.
Osłabienie mięśni Kegla może być spowodowane wieloma czynnikami:
- chorobami występującymi z kaszlem,
- ciężką pracą fizyczną,
- powtarzającymi się zaparciami,
- zmniejszeniem elastyczności mięśni,
- porodami naturalnymi,
- menopauzą,
- przerwaniem mięśni podczas cesarskiego cięcia,
- porodem dziecka cięższego niż 4 kilogramy,
- otyłością.
W sytuacji, w której za nietrzymanie moczu odpowiada osłabienie mięśni dna miednicy, mówimy o wysiłkowym nietrzymaniu moczu. Charakteryzuje się ono popuszczaniem nawet niewielkich ilości podczas kaszlu, kichania czy śmiania się oraz innych czynności, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej.
Istotne jest również, że przy wysiłkowym NTM chory nie odczuwa parcia na pęcherz. To ważne zwłaszcza w procesie diagnostycznym.
Nietrzymanie moczu może być spowodowane także tak zwanym pęcherzem nadreaktywnym (OAB). Schorzenie objawia się zwiększoną częstotliwością parcia na pęcherz, nawet w sytuacjach, w których nie jest on wypełniony. Niestety OAB jest chorobą, której nie można wyleczyć.
Nietrzymanie moczu można jednak zmniejszyć za pomocą leczenia farmakologicznego lub ostrzykiwania toksyną botulinową. Konieczne jest też wprowadzenie tak zwanego treningu mikcji, który polega na świadomym odwlekaniu momentu pójścia do toalety. Pozwala to chorym odzyskać kontrolę nad swoim pęcherzem.
Kolejnym powodem nietrzymania moczu u kobiet może być także infekcja układu moczowego, która objawia się nadreaktywnością pęcherza, bólem podczas mikcji, a czasem również gorączką.
W tym przypadku konieczna jest szybka wizyta u lekarza, który zadba o odpowiednie leczenie farmakologiczne. W takiej sytuacji nietrzymanie moczu nie jest niczym niepokojącym, jednak szybka reakcja może uchronić przed rozwojem choroby.
Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie
Nietrzymanie moczu jest także częstą przypadłością kobiet w ciąży oraz po porodzie. Może pojawić się już w pierwszym trymestrze i towarzyszyć przyszłej matce do rozwiązania.
Jest to spowodowane większą dobową objętością moczu, ale także rosnącą macicą, która z czasem zaczyna coraz bardziej naciskać na pęcherz, powodując zwiększenie częstotliwości mikcji. Dlatego nietrzymanie moczu najczęstsze jest w trzecim trymestrze ciąży.
Przypadłość ta jest spowodowana także uwalnianiem się relaksyny – hormonu odpowiedzialnego za przygotowanie kobiety do porodu. Ma on za zadanie rozluźnienie mięśni i więzadeł, dlatego przyczynia się do osłabienia mięśni dna miednicy.
Po porodzie nietrzymanie moczu może ustąpić samoistnie po około trzech miesiącach. Jeśli jednak mięśnie zostały osłabione lub naderwane, na przykład podczas porodu, schorzenie może wymagać interwencji lekarza i fizjoterapeuty. Istotne jest zatem, by po porodzie informować swojego lekarza o wszystkich zmianach, które są zauważalne w naszym ciele.
Jak leczyć nietrzymanie moczu u kobiet?
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet zależne jest oczywiście od postawionej diagnozy. Aby rozpocząć leczenie, konieczne jest zatem udanie się do lekarza – rozpoczynanie kuracji samodzielnie nie gwarantuje bowiem pozytywnych efektów.
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu najlepszą metodą leczenia jest wzmocnienie mięśni dna miednicy za pomocą ćwiczeń. Należy wykonywać je każdego dnia przez kilka miesięcy – chociaż efekty nie są widoczne od razu, jest to jeden z najlepszych sposobów na całkowite wyleczenie nietrzymania moczu.
Zaleca się je zwłaszcza po porodach. W sytuacji, w której ćwiczenia nie mogą być wykonywane, gdyż mięśnie są zbyt osłabione, lekarz może zalecić elektrostymulację. To metoda, która ma za zadanie poprawienie stanu mięśni poprzez stosowanie bodźców elektrycznych. Najlepsze efekty przynosi jednak w połączeniu z tradycyjnymi metodami.
Ze względu na to, że do wysiłkowego nietrzymania moczu może przyczynić się także otyłość, odpowiednia dieta oraz zmniejszenie wagi ciała również stanowią sposób leczenia tego schorzenia.
Zmiana nawyków żywieniowych, zrezygnowanie z substancji działających na pęcherz drażniąco oraz z moczopędnych napojów mogą przynieść pozytywne działania. Zwłaszcza jeśli zmiany te zostaną wprowadzone w momencie, w którym choroba będzie dopiero się rozwijać.
Jeśli mięśnie są uszkodzone, a metody zachowawcze nie przynoszą pożądanych efektów, lekarz może zalecić przeprowadzenie leczenia operacyjnego. Zabiegi charakteryzują się wysoką skutecznością po pięciu latach od przeprowadzenia operacji i w wielu przypadkach umożliwiają całkowite wyleczenie nietrzymania moczu.
Operacja wykonywana jest najczęściej techniką laparoskopową i ma na celu utworzenie podparcia dla cewki moczowej, czego osłabione mięśnie nie są w stanie zagwarantować.
Produkty do nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu jest schorzeniem intymnym, bardzo wstydliwym, o którym kobiety często nie chcą rozmawiać ze swoimi lekarzami. Jednak jest to konieczne do postawienia diagnozy oraz rozpoczęcia leczenia.
Podczas procesu diagnostycznego i fizjoterapii warto korzystać z wyrobów, które umożliwiają chorej zmniejszenie wilgoci oraz nieprzyjemnego zapachu, a co za tym idzie także dyskomfortu związanego z tą przypadłością.
Na rynku znaleźć można wiele wyrobów chłonnych, które doskonale radzą sobie z pochłanianiem wilgoci, co zapewnia skórze ochronę przed podrażnieniami i odparzeniami. To między innymi wkładki urologiczne dla kobiet, które charakteryzują się wyjątkową dyskrecją oraz łatwym sposobem zakładania.
Mogą przypominać podpaski, jednak są dużo bardziej chłonne. Pochłaniają także zapach amoniaku, który dla osób z nietrzymaniem moczu jest bardzo kłopotliwy. Wkładki urologiczne to wyrób polecany kobietom z kropelkowym, lekkim i średnim nietrzymaniem moczu.
W przypadku większego problemu z popuszczaniem moczu odpowiednim produktem mogą okazać się majtki chłonne – równie dyskretne i łatwe do założenia. Wkłada się je jak zwykłą bieliznę, nie wyróżnia się ona pod ubraniami. Doskonale sprawdzi się przy średnim i ciężkim nietrzymaniu moczu.
Wyroby chłonne nie tylko zapewniają poczucie komfortu, ale także umożliwiają zapomnienie o swoim problemie. To niezwykle istotne, gdyż osoby z nietrzymaniem moczu bardzo często cierpią przez swoje schorzenie zarówno fizycznie jak i psychiczne. Wyroby tego typu umożliwiają im swobodne cieszenie się codziennymi przyjemnościami, bez konieczności myślenia o swojej przypadłości.
Nietrzymanie moczu u kobiet jest niestety częstym i nieprzyjemnym problemem, który nadal jest bagatelizowany. Warto pamiętać, iż bez odpowiedniej pomocy lekarskiej może on nasilać się i z czasem utrudniać nam codzienne życie. Dlatego szybka diagnoza jest tak istotna.
Podobne wątki:
- Najlepszy Szampon Nawilżający Skórę Głowy i Włosy
- Najlepsze Witaminy Dla Dzieci RANKING
- RANKING: Najlepszy żel do brwi
- Najlepszy Irygator Do Zębów RANKING
- Najlepsze Witaminy Dla Dzieci RANKING
- Nietrzymanie moczu po porodzie – krępujący problem