Aby móc w aptece kupić legalnie susz konopny, potrzebna jest wystawiona przez lekarza recepta na medyczną marihuanę.

Receptę wystawić można wyłącznie tym pacjentom, którzy kwalifikują się do leczenia konopnego, czyli mają wskazania i nie mają przeciwwskazań do terapii. Od jakiego wieku może być pacjentowi przepisana medyczna marihuana?

Dlaczego medyczna marihuana jest na receptę?

Od jakiego wieku można uzyskać receptę na medyczną marihuanę

Marihuana w Polsce jest nielegalna, chyba że mowa o marihuanie wykorzystywanej do celów medycznych, która kupiona jest przez uprawnionego pacjenta w aptece. Nie każdy może kupić marihuanę medyczną w aptece na własną rękę, gdyż leczenie produktami z zawartością THC wymaga kontroli lekarza.

To lekarz przede wszystkim powinien sprawdzić, czy pacjent może bezpiecznie korzystać z terapii konopnej, a istnieją różne przeciwwskazania do stosowania medycznej marihuany, w tym np. wiek pacjenta.

Dodatkowo to lekarz powinien ustalić schemat terapii, dobrać odpowiednią dawkę suszu konopnego, a także nadzorować przebieg leczenia danego pacjenta.

Lecznicza marihuana bywa skuteczną pomocą w terapii wielu schorzeń i dolegliwości. Bardzo dobrze sprawdza się przy przewlekłym bólu, a także przy depresji, anoreksji, chorobach autoimmunologicznych, czy też neurologicznych i wielu innych.

Może być rozwiązaniem, gdy leczenie konwencjonalne zawiodło lub generuje zbyt dużą ilość skutków ubocznych. Stosowanie jednak produktów konopnych na własną rękę, wbrew przeciwwskazaniom, czy też niezgodnie ze wskazaniami lekarza dotyczącymi dawkowania, może być niebezpieczne dla pacjenta, stanowiąc zagrożenie dla jego zdrowia lub nawet życia.

Recepta na medyczną marihuanę online – gdzie można otrzymać?

Jeśli pacjentowi potrzebna jest marihuana na receptę, skorzystać może z konsultacji zdalnych z lekarzem, w czasie których specjalista może przepisać  susz konopny osobie zakwalifikowanej do terapii konopnej.

Recepta na medyczną marihuanę online oferowana jest przez różne portale medyczne, jednak warto wybrać taki, w którym pracują lekarze z doświadczeniem w prowadzeniu terapii konopnych.

CentrumMarihuany jest przykładem portalu, gdzie możliwa jest recepta na medyczną marihuanę przez Internet. Po przepisane przez lekarza gatunki marihuany w postaci suszu można następnie zgłosić się do apteki, która zajmuje się rozprowadzaniem produktów konopnych.

Decydując się na prywatne konsultacje zdalne z lekarzem, trzeba liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów z własnej kieszeni, gdyż nie jest to opcja pokrywana przez NFZ.

Zdalne konsultacje lekarskie zazwyczaj odbywają się w ramach prywatnej praktyki lekarskiej, ale też szybciej można się na nie dostać i nie trzeba dojeżdżać do lekarza, gdyż wszystko odbywa się przez Internet.

Kto może otrzymać receptę na medyczną marihuanę i od jakiego wieku?

Nie każdemu pacjentowi może być wystawiona przez lekarza recepta na medyczną marihuanę. Należy przejść kwalifikację do leczenia konopnego, podczas której sprawdzane są wskazania oraz przeciwwskazania do terapii konopnej.

Tylko osoby, które w ocenie lekarza mają wskazania i nie mają przeciwwskazań do leczenia konopnego otrzymać mogą e-receptę. Przeciwwskazaniem jest między innymi ciąża i czas karmienia piersią, a także uzależnienie od narkotyków, alergia na konopie, czy też niestabilna schizofrenia.

Przeciwwskazaniem (względnym) może być również wiek pacjenta. Zazwyczaj lekarze za próg uznają wiek 25 lat. Młodszym pacjentom z reguły nie przepisuje się leczniczej marihuany, chociaż wiek stanowi przeciwwskazanie względne.

Oznacza to, że stosowanie konopi u pacjentów młodszych w szczególnych przypadkach może zostać przez lekarza rozważone. Należy tu jednak dokonać analizy ryzyka i korzyści.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.