Marihuana jest kojarzona z medycyną alternatywną. Jej działanie zostało naukowo udowodnione, co sprawia, że kuracja z wykorzystaniem konopi jest bezpieczna i wiarygodna. Sprawdź, jak marihuana medyczna działa na organizm pacjenta.

Badania kliniczne dotyczące marihuany leczniczej

Sposób działania marihuany podczas kuracji w przebiegu różnych chorób jest tematem badań naukowych, które są prowadzone po to, aby dostarczyć rzetelnych dowodów na skuteczność terapii.

medyczna-marihuana

W celu zgłębienia tematu dotyczącego konopi i ich rodzajów warto sięgać po wiarygodne źródła w Internecie. Jeśli chcesz poznać lepiej botaniczne zagadnienia związane z marihuaną leczniczą, zobacz więcej na stronie Centrum Medycyny Konopnej.

Marihuana oraz substancje w niej zawarte są dobrze poznane przez niezależne instytucje badawcze. Szczególnym zainteresowaniem objęty jest stosunek substancji z grupy kannabinoidów (głównie THC i CBD) w częściach roślin poszczególnych gatunków i odmian.

Grupa ta obejmuje aż 80 różnych substancji wykazujących działania prozdrowotne i korzystnie oddziałujących na zdrowie i samopoczucie chorych. Badania kliniczne dotyczące marihuany leczniczej są wykonywane zgodnie ze sztuką laboratoryjną, tymi samymi metodami, których używa się w przypadku badania leków.

Terapię jakich chorób można wspierać medyczną marihuaną?

Kuracja z użyciem marihuany medycznej pod postacią oleju pomaga poprawić komfort życia chorych i złagodzić objawy chorób. Pośredniczą one w regulowaniu funkcji różnych układów w organizmie.

Znane jest działanie konopi na układ odpornościowy, krwionośny, mięśniowy i nerwowy. Konopie stosuje się głównie w leczeniu dolegliwości towarzyszącym schorzeniom o charakterze przewlekłym i nieuleczalnym. Pomagają łagodzić ból i napięcie mięśniowe. Redukują także odczuwany niepokój i lęki.

Regulują apetyt oraz zmniejszają drżenie mięśni. Stosowane są np. do zmniejszania uciążliwych objawów choroby Parkinsona, a także znajdują zastosowanie w farmakologicznym wsparciu osób cierpiących na niektóre nowotwory.

Czy istnieją specjalne odmiany marihuany do celów leczniczych?

Być może zastanawiasz się, czy marihuana lecznicza różni się czymś od tej, która może być stosowana jako używka. Roślina wykorzystywana do pozyskiwania oleju konopnego to podgatunek określany jako konopie siewne (Cannabis sativa sativa).

Działanie psychostymulujące konopi – od czego zależy?

Jeśli chodzi o właściwość polegającą na pobudzaniu i wywoływaniu euforii, jest to skutek wprowadzania do organizmu substancji THC, która w większych ilościach znajduje się w konopiach indyjskich. Konopie siewne mają mniej THC, przez co nie powodują tak silnych skutków w tym zakresie.

Oba związki razem wykazują działanie przeciwbólowe, rozluźniające oraz przeciwzapalne. W oleju konopnym RSO, nazywanym „łzami Feniksa”, można znaleźć głównie substancję THC, która m.in. poprawia samopoczucie.

Odmiany konopi a profil kannabinoidowy

Botanicznie wyszczególniono ponad 700 odmian konopi. To niezwykła różnorodność. Rośliny te wykazują charakterystyczne cechy, odmienne u poszczególnych grup. Do zasadniczych różnic należy wysokość, pokrój, wielkość i kształt liści.

Różnią się między sobą stężeniem i kompozycją substancji z grupy kannabinoidów, które są odpowiedzialne za występowanie efektów terapeutycznych. Porównując ze sobą skład ziela gatunków i odmian marihuany, wyznacza się tzw. profil kannabinoidowy.

Służy on do określenia efektów, jakie można osiągnąć podczas terapii marihuaną leczniczą. Dzięki temu można indywidualnie dobrać kurację z wykorzystaniem leków o odpowiednim składzie i proporcjach substancji aktywnych.

Naukowo udowodniono, że marihuana medyczna może nieść prawdziwą ulgę osobom cierpiącym na wiele jednostek chorobowych, w przypadku których tradycyjna medycyna okazuje się nieskuteczna. Jeśli jesteś takim pacjentem, spytaj lekarza o możliwość leczenia swoich dolegliwości przy pomocy alternatywnej kuracji konopiami medycznymi.

Podobne:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.