Prawidłowe odżywianie podczas ciąży jest kluczowe podczas prowadzenia opieki prenatalnej dla wszystkich kobiet w ciąży.

Rozwój dziecka podczas trwania ciąży, jest w bardzo dużym stopniu, jak nie całkowicie zależny od stanu zdrowia matki. Często zauważa się brak świadomości na temat potrzeb żywieniowych kobiet w ciąży.

Zmiany zachodzące w organizmie matki

Zmiany fizjologiczne zachodzące w ciele matki podczas ciąży mają na celu poprawienie warunków płodu oraz przygotowania matki do porodu. Niektóre z nich mogą powodować wystąpienie objawów podobnych do niektórych chorób medycznych. Kluczowe jest, aby potrafić je odróżnić.

Wpływają one na wszystkie układy ciała. Dla przykładu objętość surowicy w ciele matki wzrasta stopniowo przez cały okres ciąży, a największy jej wzrost zaobserwować można około 34 tygodnia, kiedy to jej całkowita masa jest równa masie urodzeniowej dziecka.

Podczas przebiegu ciąży wzrasta także znacząco zapotrzebowanie kobiety ciężarnej na żelazo, ze względu na zwiększoną syntezę hemoglobiny oraz produkcję hormonów przez płód.

Zwiększa się także zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe, zwłaszcza kwas foliowy, a razem z nim na witaminę B12, które wspierają rozwój układu nerwowego dziecka.

Alkohol a ciąża

Spożywanie alkoholu w trakcie ciąży może nieść za sobą negatywne skutki na rozwój płodu. Komórkami najczęściej uszkadzanymi przez alkohol w organizmie dziecka są komórki rdzenia kręgowego oraz mózgu.

Prowadzić to może do wystąpienia Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD), które są nieuleczalnym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których mamy spożywały alkohol. Objawy tej choroby najczęściej dotyczą właśnie układu nerwowego.

Skutkuje to bardzo często problemami dziecka z koncentracją, uczeniem się, problemami z mową, koordynacją ruchową. Najcięższe przypadki, będące skutkiem ekspozycją na alkohol w większej części ciąży nazywane są FAS – Płodowym Zespołem Alkoholowym.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń rozwoju dziecka?

odzywianie-po-ciazy
Jak powinno wyglądać odżywianie w ciąży?

Podczas odżywiania w ciąży, przede wszystkim należy dbać o odpowiednią podaż energii wraz z dietą. Aktualne zalecenia żywieniowe mówią o zwiększeniu energetyczności codziennego jadłospisu o około 300 kcal.

W zależności od trymestru ta nadwyżka energetyczna będzie mniejsza lub większa – pierwsze etapy ciąży będą wymagały mniejszej nadwyżki niż ostatni trymestr. Taka nadwyżka kaloryczna pozwala płodowi prawidłowo się rozwijać, a mamie zapewnia odpowiednią ilość energii do utrzymania oraz w dalszej części ciąży zwiększania masy ciała.

Istnieją wyliczenia, które mówią o tym, że ilość energii, która powinna być dodana do jadłospisu mamy w przeciągu całej ciąży, wynosi 80 000 kcal.

Należy także unikać produktów, które mogą narazić dziecko na zagrożenia. Przede wszystkim będą to produkty posiadające w swoim składzie rtęć, która jest silnie toksyczna, zwłaszcza dla kobiet w ciąży.

Dodatkowo niedogotowane mięso, wędzone na zimno oraz surowe ryby i owoce morza mogą powodować infekcje bakteryjne, które zaszkodzą płodowi.

Oprócz tych dwóch wyżej wymienionych będą to:

  • Surowe jajka,
  • Podroby,
  • Kofeina,
  • Kiełki,
  • Niemyte warzywa i owoce,
  • Niepasteryzowane mleko, sery i soki owocowe,
  • Przetworzone produkty.

Podsumowanie

Dieta matki odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka. Odpowiednie wybory żywieniowe podczas ciąży pozwalają mamie maluszka zminimalizować ryzyko niedoborów zarówno mamy, jak i dziecka a unikanie pewnych produktów, które mogą być niebezpieczne, zredukuje szansę na wystąpienie zaburzeń rozwoju.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.