Jaka jest najlepsza niania elektroniczna? to zależy, jaki masz budżet i czego dokładnie od takiej niani oczekujesz. Aby ułatwić Ci wybór i rozeznanie się w temacie, przygotowałam 3 rankingi.
Pierwszy z nich to ranking niań elektronicznych z dźwiękiem (walkie-talkie), drugi ranking zawiera nianie z kamerą wideo, a trzeci to nianie z monitorem oddechu. W zależności od budżetu, jakim dysponujesz – wybierz najlepszą nianię z najlepszym stosunkiem ceny do jakości w swojej kategorii.
Dobra niania elektroniczna może być udoskonalona na różne sposoby i może posiadać naprawdę wiele opcji i czujników, może to być też zwyczajne walkie-talkie. Bez względu na opcje, jakie będzie posiadać, na pewno przyda się w domu, ponieważ zawsze spełni swoją podstawową rolę – monitoring dziecka.
Zapraszam Cię do przejrzenia poniższych rankingów i wyboru najlepszego sprzętu w swoim przedziale cenowym:
Niania elektroniczna audio – RANKING
Spis treści
Vtech DM1111
Ranking niań elektronicznych otwiera model Vtech DM1111, jest to przenośny niewielki dwuczłonowy zestaw składający się z odbiornika oraz nadajnika. Zestaw komunikuje się cyfrową transmisją danych DECT, dzięki której przesył danych jest jeszcze lepszej jakości.
Odbiornik rodzica posiada wygodny klips, którym przypniesz nianie do paska od spodni, szlufki bądź kieszeni. Niania elektroniczna Vtech DM1111 znalazła się w naszym rankingu ze względu na bardzo duży zasięg, wynosi on aż do 460 metrów na otwartej przestrzeni lub do 75 metrów w budynku.
Na odbiorniku znajduje się 5 diod LED sygnalizujących poziom dźwięku, w zestawie znajduje się komplet akumulatorów, jest również możliwość regulacji głośności odsłuchu, a wskaźnik zasilania na odbiorniku rodzica informuje, czy nadajnik w pokoju dziecka jest włączony, czy wyłączony. Zestaw można zasilać z sieci bądź ładować akumulatory o pojemności 2 x 400 mAh AAA.
Zalety:
- ładny design,
- prosta w obsłudze,
- bardzo duży zasięg (najlepszy spośród wszystkich niań),
- technologia DECT,
- dobra jakość dźwięku.
Wady:
- niestety brak dwukierunkowej komunikacji (nie można mówić do dziecka).
Motorola Mbp11
Niania elektroniczna marki Motorola MBP11 to zestaw walkie-talkie z cyfrową transmisją przepływu danych DECT, która eliminuje zakłócenia. Odbiornik rodzica posiada klips mocujący, a zasięg zestawu to 300 metrów w otwartej przestrzeni i 50 metrów w budynku.
Urządzenie wyposażono w mikrofon o wysokiej czułości, dzięki czemu będziesz w stanie usłyszeć nawet najmniejsze szmery w pokoju dziecka. Motorola MBP11 została wyposażona w funkcję ostrzegania przed utratą zasięgu oraz czujnik informujący o niskim stanie naładowania baterii.
Moduł dziecka ma wbudowany akumulator, ale równie dobrze urządzenie może być zasilane bezpośrednio z sieci. Wśród praktycznych funkcji warto jeszcze wymienić pięć wskaźników LED informujących o poziomie głośności, który dobiega z pokoju dziecka.
Zalety:
- czysty dźwięk (DECT),
- wysoka czułość,
- szyfrowanie danych,
- informacja o utracie zasięgu,
- tryb ECO,
- ładny design.
Wady:
- średni zasięg,
- sprzężenie przy zbliżeniu na małą odległość nadajnika i odbiornika, jeśli zbliżysz się do łóżeczka dziecka z odbiornikiem, pojawia się głośny pisk.
Switel Cyfrowa Niania Elektroniczna Bcc 58
Niania elektroniczna szwedzkiej firmy Switel BCC 58 to kolejne urządzenie, na które warto zwrócić uwagę. Nianię wyróżnia czytelny wyświetlacz LCD, oraz funkcja odtwarzania kołysanek (5 melodii) i regulacja czułości mikrofonu.
Zasięg urządzenia to 300 m w przestrzeni i 50 m w budynku. Urządzenie posiada wizualny i dźwiękowy alarm niskiego poziomu naładowania baterii, funkcję przypomnienia o karmieniu, lampkę nocną w formie emitowanej gwieździstej poświaty (lampkę można włączyć i wyłączyć zdalnie).
Niania Switel BCC 58 zasilana jest bateryjnie (2xAAA) i sieciowo. Moduł rodzica posiada klips ułatwiający mocowanie do paska, szlufki bądź kieszeni.
Zalety:
- kołysanki,
- tryb Maxi Eco,
- funkcja lokalizacji (paging),
- lampka nocna,
- ostrzeżenie o zasięgu działania,
- dwustronna komunikacja (można zdalnie komunikować się z dzieckiem).
Wady:
- kiepskiej jakości akumulatorki dołączone do zestawu
Motorola Babyphone Niania Elektroniczna MBP8
Motorola MBP8 to kolejna cyfrowa niania elektroniczna z technologią DECT, która zapewnia wysoką jakość przesyłu sygnału.
Zasięg urządzenia to 300 m i 50 m w zabudowie, niania ma funkcję ostrzegania o wyjściu spoza zasięgu sygnału.
Moduł dziecka wyposażono w lampkę nocą, a odbiornik rodzica w regulację głośności, wskaźnik włączonego zasilania, szyfrowanie danych i klips na pas z możliwością postawienia urządzenia pionowo. Zasilanie niani Babyphone MBP8 jest wyłącznie sieciowe.
Zalety:
- dobra jakość dźwięku,
- 10 kanałów częstotliwości,
- dobra cena,
- tryb Eko,
- wskaźnik głośności w technologii LED.
- mikrofon o wysokiej czułości [nbsp].
Wady:
- zasilanie tylko z sieci.
Canpol babies EasyStart Plus
Kolejne urządzenie to dwukierunkowa niania elektroniczna marki Canpol babies, urządzenie umożliwia nawiązanie kontaktu z dzieckiem (walkie-talkie) i uspokojenie go gdy płacze. Model EasyStart Plus posiada zasięg do 300m na zewnątrz i 50 m wewnątrz budynku.
Urządzenie wyposażono w 5-stopniową regulację głośności odbiornika, jest też opcja całkowitego wyłączenia dźwięku, wtedy o hałasie powiadomią Cię migoczące diody LED.
Jest też opcja 5-stopniowej regulacji czułości mikrofonu, opcja wyboru melodii kołysanek oraz lampka o ciepłej barwie światła. Co ciekawe, niania EasyStart Plus pokazuje na wyświetlaczu temperaturę w pokoju dziecka, jest też alarm, który uaktywni się jeśli temperatura będzie zbyt niska lub zbyt wysoka.
W przypadku gdy urządzenie będzie miało niski poziom naładowania baterii, utracisz połączenie między jednostkami lub gdy zwiększy się intensywność płaczu dziecka – uaktywni się sygnał dźwiękowy oraz dioda LED.
Zalety:
- tryb eko,
- dwustronna komunikacja,
- wskaźnik temperatury,
- 5 melodii kołysanek
- wyświetlacz LCD.
Wady:
- brak.
Philips AVENT SCD721
Ranking niań elektronicznych zamyka Philips Avent SCD721, urządzenie wykorzystuje technologię DECT, która gwarantuje wyeliminowanie zakłóceń z innych urządzeń (telefony komórkowe, stacjonarne itp.).
Zasięg jak w większości urządzeń: 330 m i 50 m w pomieszczeniu. Niania ma wbudowaną lampkę nocną i 5 melodii kołysanek, obie funkcje można włączyć zdalnie.
Obecny jest również tryb nocny, dzięki któremu wyświetlacz zostaje przyciemniony, a dźwięki wyciszone – jest także tryb wibracji. Philips AVENT SCD721 posiada ponadto tryb Eco dla minimalnej transmisji, wskaźnik połączenia LED, monitorowanie temperatury w pokoju dziecka, oraz możliwość ustawienia alarmów np. na karmienie.
Odbiornik rodzica posiada stację dokującą i umożliwia rozmowę z dzieckiem, a zasilanie jednostek jest akumulatorowe lub sieciowe.
Zalety:
- stacja dokująca dla odbiornika,
- dwustronna komunikacja,
- tryb nocny i tryb wibracji,
- technologia DECT,
- tryb Smart Eco,
- ekran LCD,
- regulator czułości mikrofonu,
- lampka nocna i kołysanki,
- ostrzeżenie o wyjściu poza zasięg,
- monitorowanie temperatury w pokoju dziecka,
- wskaźnik niskiego poziomu naładowania baterii i ładowania baterii.
Wady:
- cena.
Niania elektroniczna z kamerą – RANKING
Vacos Baby Monitor
Ranking niań elektronicznych z kamerą otwiera urządzenie Vacos Baby Monitor, który jest znany nie tylko w Polsce, ale także na rynkach zagranicznych. Zestaw zawiera monitor 5″ monitor, oraz kamerę rozdzielczości 720 pikseli i możliwością obrotu 355 stopni w poziomie i 55 stopni w pionie.
Urządzenie wyposażono w kołysanki, czujnik temperatury, ruchu oraz głosu, który pozwoli na bieżąco monitorować to, co dzieje się w pokoju dziecka. Zasięg urządzenia to aż 300 metrów. Do komunikowania się, urządzenie nie musi korzystać z routera, niania w 100% działa samodzielnie.
Na uwagę zasługuje możliwość wyposażenia niani w kartę pamięci do 256 GB, dzięki której nagramy cały przekaz z pokoju dziecka, bez konieczności podłączania go do laptopa czy komputera. Jako podsumowanie warto dodać, że niania Vacos Baby Monitor nie potrzebuje korzystać z sieci WiFi, ani żadnych dodatkowych aplikacji – jest całkowicie niezależna.
Zalety:
- duży monitor,
- rozbudowana pamięt do 256 GB,
- duży zasęg – aż 300 metrów,
- czujnik głosu,
- czujnik ruchu,
- czujnik temperatury,
- wbudowane kłysanki,
- niezależna komunikacja bez konieczności podłączenia do WiFi.
Wady:
- brak.
Xblitz Kinder
Kolejne urządzenie to Kinder marki Xblitz. W zestawie znajduje się nadajnik z kamerą 0,3M i przenośny monitor LCD o rozmiarze 3,2″, na monitorze znajdziesz kilka ciekawych informacji, przede wszystkim podgląd wideo w czasie rzeczywistym z pokoju dziecka (również w ciemności – tryb noktowizyjny) i podgląd temperatury.
Urządzenie umożliwia dwustronną komunikację, zdalne odtworzenie 8 melodii kołysanek, automatyczne włączenie trybu nocnego, ponadto na wyświetlaczu znajduje się wskaźnik sygnału, wskaźnik niskiego naładowania baterii i ładowania. Zasilanie sieciowo-akumulatorowe.
Zasięg 260 m i 40 m w zabudowaniach. Urządzenie aktywuje się głosem, a więc pozostaje w trybie czuwania (oszczędzając energię) i dopiero gdy dziecko wyda jakiś odgłos, uruchamia się nadajnik i odbiornik – jest to funkcja VOX.
Zalety:
- tryb noktowizyjny,
- funkcja VOX,
- monitor LCD 3,2″,
- podgląd temperatury w pokoju dziecka,
- aż 8 kołysanek włączanych zdalnie,
- możliwość mówienia do dziecka.
Wady:
- przeciętny zasięg,
- pisk przy zbliżeniu nadajnika i odbiornika (tzw. sprzężenie).
TrueLife NannyCam H32
Wideoniania TrueLife NannyCam H32 posiada wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2″, na uwagę zasługuje zasięg działania i jest to 300 w przestrzeni i aż 100 m w zabudowaniach. Urządzenie po zmroku przełączy się w tryb noktowizyjny, uruchamiając diody IR.
Na wyświetlaczu LCD znajduje się także informacja o temperaturze panującej w pokoju dziecka, urządzenie ponadto umożliwia mówienie do dziecka, zdalne odtworzenie 8 melodii kołysanek. Odbiornik rodzica można ładować za pomocą gniazda USB, można więc w razie potrzeby użyć powerbanku.
Tryb VOX, a więc tak, jak w poprzednim urządzeniu, aktywacja zestawu dopiero po wyemitowaniu przez dziecko jakiegoś dźwięku bądź ruchu. Videoniania posiada też wskaźnik stanu baterii i ładowania, sygnalizator utraty zasięgu i regulację czułości funkcji VOX. Akumulator w odbiorniku rodzica ma pojemność 750mAh.
Zalety:
- czytelny wyświetlacz LCD o przekątnej 3,2″,
- 8 melodii kołysanek,
- tryb noktowizyjny,
- funkcja VOX,
- wskaźnik temperatury,
- dwustronna komunikacja.
Wady:
- pojawiają się opinie o znikającym zasięgu.
Motorola MBP 55
Ta elektroniczna niania z wideo posiada jak do tej pory największy 5 calowy monitor LCD. Co ciekawe, można sterować kamerą w pokoju dziecka w dowolnym kierunku (powiększenie, nachylenie i obrót), ponadto jest możliwość montażu kamery na ścianie oraz podłączenie kolejnych 3 kamer.
Urządzenie wyposażono w tryb noktowizyjny (podczerwień IR) i możliwość mówienia do dziecka. Ekran Motoroli MBP50 pokazuje poziom hałasu za pomocą diod LED, a dodatkowa dioda ostrzega o niskim poziomie naładowania baterii oraz braku łączności z kamerą.
Zamontowano także czujnik temperatury i wbudowano 5 melodii kołysanek. Zasięg urządzenia to 300 m i 50 m w budynku. Zasilanie sieciowo-akumulatorowe.
Zalety:
- możliwość zdalnego sterowania kamerą!
- duży 5 calowy monitor LCD,
- czujnik temperatury,
- dwukierunkowa komunikacja,
- uchwyt w kamerce StarGrip,
- 5 melodii kołysanek,
- mikrofon o wysokiej czułości,
- bezprzewodowa technologia FHSS 2.4 GHz.
Wady:
- jest to jeden z droższych modeli w naszym rankingu.
Vtech Bm4600
Vtech BM4600 to dyskretna videoniania do sprawowania kontroli nad maluchem, kamera ma wygląd sowy i świetnie wkomponowuje się w wystrój dziecięcego pokoju. Kamerą można sterować zdalnie i dokonywać zoom-u.
Niania umożliwia mówienie do dziecka, a także wybór 1 z 9 kołysanek, wśród nich są dźwięki natury, a nawet lubiany przez dzieci biały szum, czy dźwięk bicia serca. Melodie ponadto posiadają 7-stopniową regulację głośności. Niania elektroniczna VTech BM4600 została również wyposażona w czujnik temperatury oraz alarm inforumujący o zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze.
Kamerę wyposażono w noktowizor, a kamer do zestawu można podłączyć aż 4. Ponadto videoniania informuje o niskim poziomie baterii i utracie sygnału. Wyświetlacz ma 4,3 cala, zasięg urządzeń wynosi 300 m na zewnątrz i 50 m wewnątrz budynku. Zasilanie sieciowo-akumulatorowe.
Zalety:
- alarm wibracyjny,
- zoom optyczny i sterowanie kamerą,
- dyskretna kamera w kształcie sowy,
- możliwość montażu naściennego kamery,
- automatyczny tryb nocny,
- duży wyświetlacz 4,3″ LCD,
- 9 wbudowanych kołysanek (jak dotąd najwięcej spośród wszystkich modeli).
Wady:
- Wadą z pewnością będzie wysoka cena.
Lionelo Babyline 7.1
Kolejna w rankingu jest niania elektroniczna z wideo Lionelo Babyline 7.1, jest to urządzenie która ma wbudowany termometr, zaprogramowano 8 kołysanek i lampkę ze światłem o ciepłej barwie, która umili dziecku sen. Zasięg niani to 300 m i 50 m w zabudowaniu.
Wyświetlacz TFT o przekątnej 3,2 cala i 20 klatkami na sekundę. Kamera transmituje obraz o rozdzielczości 640×480 pikseli, a więc całkiem nieźle.
Niania Lionelo Babyline 7.1 posiada opcję mówienia do dziecka, czujnik temperatury z alarmem, system zarządzania energią VOX, który uruchamia nianię dopiero gdy pojawi się jakieś dźwięk w pokoju dziecka. Moduł rodzica posiada funkcję ustawiania alarmów co jakiś czas (np. na karmienie). Urządzenie wyposażono w tryb nocny na biało czarnym podglądzie (diody IR).
Zalety:
- bardzo wytrzymała (1150 mAh) litowo-jonowa bateria w module rodzica,
- 8 kołysanek i lampka nocna,
- system VOX,
- możliwość mówienia do dziecka,
- kamera posiada stabilną stopę a moduł rodzica podstawkę.
Wady:
- brak możliwości wyłączenia światełka przy kamerce, przez co dzieci często się na nim skupiają.
BABYSENSE V24 – elektroniczna niania z kamerą
Kolejną w ranknigu videonianią jest Babysense V24, urządzenie posiada ekran LCD o przekątnej 2,4 cala, zasięg standardowy: 300 m w przestrzeni i 50 w budynku, niania Babysense V24 umożliwia mówienie do dziecka, zainstalowano też system VOX, który uruchamia nianię dopiero gdy dziecko wyda jakikolwiek odgłos (VOX znacząco wpływa na wydłużenie żywotności baterii/akumulatora).
Kamera może wykonać 2-krotny cyfrowy zoom, urządzenie ma do wyboru 8 melodii kołysanek, jest też czujnik temperatury w pokoju dziecka z alarmem zbyt niskiej i zbyt wysokiej temperatury. Niania posiada noktowizor, lampkę ostrzegawczą informującą o utracie zasięgu i wskaźnik naładowania baterii oraz funkcję AutoScan.
Zalety:
- aktywacja zestawu głosem (VOX),
- 8 kołysanek,
- czujnik temperatury + alarm,
- noktowizor,
- możliwość podłączenia do 4 kamer,
Wady:
- mały w porównianiu do konkurencji monitor (2,4 cala).
Maclean Elektroniczna Niania MCTV-170
Maclean mctv-170 zasługuje na uwagę z tego względu, że posiada sporo opcji i ma bardzo dobrą cenę. Wideoniania wyposażona została w obrotową kamerę z 4-krotnym zoomem, kamera ma 3 MP i może nagrywać obraz o rozdzielczości 1920×1080 Full HD.
Niania wykorzystuje technologię łączenia się za pmocą WiFi, co ciekawe – kamera obraca się w zakresie 360 stopni (do okoła) i 110 stopni w pionie.
Nianią można sterować z dowolnego miejsca na ziemi, a także oglądać emitowany obraz na telefonie (do pobrania jest aplikacja na Androida i IOS). Urządzenie posiada slot na kartę pamięci o pojemności do 64 Gb SD. Jest także tryb nocny.
Co więcej, kamerę Maclean MCTV-170 wyposażono w funkcję śledzenia i detekcji ruchu, oraz wykrywania płaczu dziecka i nagłych skoków poziomu dźwięku. Urządzenie działa jak walkie-talkie, można więc mówić do dziecka. W tej cenie niania oferuje naprawdę wiele przydatnych funkcji.
Zalety:
- świetny współczynnik ceny do jakości,
- sterowanie za pomocą smartfona,
- obrotowa kamera 360 stopni w pozimie i 110 stopni w pionie,
- 4-krotny zoom,
- detekcja i śledzenie ruchu,
- funkcja Timelapse,
- możliwość nagrywania obrazu,
- łączność WiFi,
- aplikacja na Android oraz IOS
- slot na kartę pamięci SD.
Wady:
- brak.
Babymoov Yoo See A014414
Babymoov Video niania Yoo-See A014414 to urządzenie, które zaprojektowano tak, aby jeden przycisk oznaczał jedną funkcję, dzięki czemu obsługa niani jest wyjątkowo prosta.
YOO SEE posiada ekran o przekątnej 2,4″ cala, zainstalowano także tryb VOX, opcję mówienia do dziecka (funkcja Talk Back) oraz optyczne alarmy, podwójny zoom, widzenie w nocy.
Zasięg to 250 metrów w przestrzeni i 40 metrów w budynku. Kamerę można zamocować na ścianie lub dzięki specjalnemu chwytakowi, umieścić ją na łóżku dziecka. Urządzenie posiada automatyczny noktowizor, alarm dźwiękowy i wizualny informujący o rozładowanej baterii, alarm o utracie zasięgu i regulację czułości mikrofonu.
Zalety:
- Jeden przycisk = Jedna funkcja
- system VOX,
- ruchoma głowica kamery,
- możliwość mówienia do dziecka,
- możliwość sparowania z 4 kamerami,
- ostrzeżenie o utracie zasięgu.
Wady:
- wygórowana cena jak z te funkcje,
- brak kołysanek,
- średni zasięg.
Truelife zestaw Nanny Watch A15
Na koniec zostawiłam dość ciekawe urządzenie, jest to niania elektroniczna z zegarkiem na rękę, który pełni rolę modułu rodzica, zegarek posiada kolorowy wyświetlacz w rozmiarze 1,5 cala, na którym można obserwować dziecko, na wyświetlaczu znajduje się też wskaźnik temperatury w pokoju dziecka, kamera posiada automatyczny tryb noktowizyjny.
Zegarek posiada mikrofon, który umożliwia mówienie do dziecka, ponadto zegarek można podłączyć do powerbanku, aby jeszcze bardziej wydłużyć żywotność wbudowanego akumulatora o pojemności 390 mAh.
Urządzenie posiada kołysanki, tryb VOX, który uaktywnia zestaw dźwiękiem i wibracją, jeśli w pokoju dziecka pojawi się dźwięk, wskaźnik ostrzegający o utracie zasięgu. Jest też funkcja feed alarm, która pozwala na ustawienie alarmów przypominających o karmieniu dziecka. Zasięg urządzenia to 300 m i 50 m w budynku.
Zalety:
- odbiornik rodzica w zegarku,
- funkcja VOX,
- noktowizor,
- kołysanki,
- kolorowy 1,5 calowy wyświetlacz,
- możliwość mówienia do dziecka,
- możliwość podłączenia powerbanku do zegarka.
Wady:
- dość wysoka cena.
Niania z monitorem oddechu – RANKING
W tej konfiguracji dostępne na polskim rynku jest jedynie jedno urządzenie i jest to Angelcare AC127. Elektroniczna niania posiada funkcję monitoringu oddechu, która polega na ułożeniu dziecka na specjalnej macie, która wyczuwa oddech poprzez ruchy klatki piersiowej.
…przejdźmy zatem od razu do recenzji niani:
Angelcare Ac127 audio z czujnikiem ruchu
Angelcare AC127 to niania z czujnikiem ruchu, są to dwa urządzenia w jednym: a więc niania elektroniczna audio i czujnik ruchu w formie niezwykle czułej, bezprzewodowej i bezdotykowej płyty sensorycznej SensAsure™.
Płytę umieszcza się pod materacem na którym leży dziecko, a alarm uruchamia się po 20 sek. braku oddychania, natomiast sama płyta sensoryczna posiada trzy poziomy czułości.
Niania umożliwia dwukierunkową komunikację, można więc mówić do dziecka, jest też czujnik temperatury w pokoju dziecka z alarmem, wskaźnik niskiego stanu naładowania baterii.
Zasięg niani Angelcare AC127 to 250 metrów i 40 metrów w budynku. Urządzenie doposażono w funkcję VOX, funkcję TIC (funkcja dźwiękowej sygnalizacji ruchu), wskaźnik jakości sygnału i wizualny wskaźnik głośności. Zasilanie odbywa się sieciowo i akumulatorowo.
Zalety:
- czujnik ruchu,
- bezprzewodowa płytka sensoryczna (dziecko nie zaplącze się w okablowanie),
- czujnik temperatury z alarmem,
- dwukierunkowa komunikacja,
- funkcja VOX,
- funkcja TIC.
Wady:
- średni zasięg.
Luvion Snuza Hero MD
Luvion Snooza Hero MD to przenośny monitor oddechu z atestem medycznym Krajowego Instytutu Matki i Dziecka, a więc sprzęt był testowany klinicznie.
Monitor oddechu w postaci krótkofalówki przypina się do pieluszki dziecka, a gdy urządzenie wykryje zanik oddechu po 15 sekundach, załączy wibrację, stymulując dziecko do przywrócenia prawidłowych funkcji oddechowych, jeśli przez kolejne 5 sekund oddech nie wróci, Snuza powiadomi Cię o tym głośnym dźwiękowym alarmem.
Powiadomienie dostaniesz także wtedy, kiedy spadnie częstotliwość oddechów dziecka do wartości poniżej 8 na minutę. Snuza Hero MD zasilana jest baterią CR2, przy czym zaleca się stosowanie markowych baterii, takich jak Duracell bądź Energizer.
Zalety:
- brak okablowania,
- system pobudzania oddechu za pomocą wibracji.
Wady:
- pojawiają się opinie o słabo słyszalnym alarmie, gdy dziecko założone ma ubranko i przykryte jest kocykiem.
- słychać też opinie o nieuzasadnionym włączaniu się alarmu, kiedy dziecko zmieni pozycję podczas snu.
Kiedy warto kupić elektroniczną nianię?
Czy warto płacić te kilkaset złotych, aby kupić takie urządzenie? w 80% zakup elektronicznej niani jest uzasadniony, oto kiedy i w jakich sytuacjach warto ją kupić:
Masz duży dom – będąc w drugim końcu domu, nie usłyszysz płaczu dziecka, jeszcze trudniej jest ten płacz usłyszeć, gdy dziecko śpi na piętrze, a Ty jesteś na parterze. Warto pamiętać, że niemowlaki płaczą czasem do poduszki – więc nie zawsze jest to donośny płacz, słyszalny z kilometra…
Dziecko jest wcześniakiem – takie dzieci warto mieć pod szczególną kontrolą, albowiem śmierć łóżeczkowa dotyczy właśnie najbardziej tej grupy niemowlaków, oprócz elektronicznej niani audio, warto wybrać urządzenie z kamerą, a jeszcze lepiej zainwestować w monitor oddechu.
Maluch cierpi na zaburzenia oddychania – rodzice też muszą spać, aby mieć siłę następnego dnia do sprawowania nad dzieckiem opieki, jeśli maluch ma problemy z oddychniem, konieczny będzie zakup niani z monitorem oddechu. Takie urządzenie odciąży rodziców i zminimalizuje stres związany z bezdechami u dziecka.
Gdy pracujesz w domu – w dobie epidemii koronawirusa jest to sytuacja coraz częściej spotykana. Praca zdalna zyskuje na popularności, z tego względu, mając dziecko w domu, warto postawić na pełny monitoring z kamerą wideo. Nawet kiedy dziecko/dzieci są już starsze – warto mieć je na oku, a przy okazji wykonywac zdalną pracę.
Gdy zatrudniasz nianię – jeśli do opieki na Twoim dzieckiem/dziećmi przychodzi niania, warto kontrolować jej pracę, lub chociaż dać jej do zrozumienia, że w pokoju jest niania z kamerą wideo. Warto wtedy poszukać urządzenia z możliwością podgladu wideo w smartfonie, aby móc oglądać przekaz z dowolnego miejsca na ziemi.
Nianie elektroniczne – rodzaje
Z każdym rokiem producenci sprzętu do sprawowania kontroli i opieki nad dziećmi wymyślają coraz to nowsze urządzenia z technologicznymi udogodnieniami, jeszcze niedawno nianie audio podbijały rynek, teraz są już kamery wideo i monitory oddechu.
Naprawdę nie trudno jest się zgubić w tym pościgu za nowinkami technologicznymi, z tego względu postanowiłam przygotować krótką ściągawkę i opisać rodzaje niań elektronicznych dostępnych na polskim rynku:
Niania elektroniczna audio
Jest to podstawowa wersja niani elektronicznej, urządzenie za pomocą fal radiowych przekazuje dźwięk do modułu rodzica. Te lepsze nianie elektroniczne audio mają opcję dwustronnej komunikacji, chodzi oczywiścię o możliwość mówienia do dziecka, gdy jesteśmy daleko, a dziecko np. rozpłakało się. Niektórzy rodzice są w stanie uspokoić i uśpić dziecko bez konieczności przychodzenia do jego pokoju…
Najlepsze nianie elektroniczne audio, to urządzenia znajdujące się w naszym rankingu: Vtech DM1111, Motorola Mbp11, Switel Cyfrowa Niania Elektroniczna Bcc 58, Motorola Babyphone Niania Elektroniczna MBP8, Canpol babies EasyStart Plus i Philips AVENT SCD721.
Niania elektroniczna z kamerą wideo
Taka niania oprócz dźwięku jest w stanie przesłac także obraz wideo z pokoju dziecka. Na rynku są różne nianie wideo w różnej konfiguracji.
Najlepsze z nich mają duży wyświetlacz na którym możemy obserwować dziecko, noktowizjer umożliwoający obserwację dziecka w nocy, możliwość zrobienia zoomu, ruchomą zdalnie sterowaną kamerę, dzięki której za pomocą jednego przyski zmienisz kąt i zakres nadawanego wideo. Niania elektroniczna z kamerą wideo jest nieco droższa od swojej poprzedniczki, jednak przekaz wideo to świetna nowość, za którą warto dołożyć 100 czy 200 zł ekstra.
Najlepsze nienie z kamerą to urządzenia z naszego rankingu: Xblitz Kinder, TrueLife NannyCam H32, Motorola MBP 55, Vtech Bm4600, Lionelo Babyline 7.1, BABYSENSE V24, Maclean Elektroniczna Niania MCTV-170, Babymoov Yoo See A014414 i Truelife zestaw Nanny Watch A15.
Niania elektroniczna na smartfona
Jest to niania, która emituje sygnał dźwiękowy oraz wideo, bezpośrednio do smartfona, przesył danych przeważnie odbywa się za pomocą internetu WiFi. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by móc oglądać dziecko na tablecie, laptopie bądź komputerze stacjonarnym – nie musi to być smartfon!
Aby móc oglądac dziecko na smartfonie bądź komputerze, muszą być spełnione 2 warunki. Pierwszy z nich to dobry zasięg WiFi w pokoju dziecka, a drugi, to możliwość połączenia się smartfona lub komputera z internetem. Transmisja danych odbywac się będzie przy pomocy specjalnego adresu IP. Tu polecam nianię: Maclean MCTV-170.
Niania elektroniczna z monitorem oddechu
Niania z monitorem oddechu to obecnie najbardziej zaawansowane urządzenie z tej grupy sprzętu. Taka niania jest w stanie przywrócić oddech dziecka np. za pomocą wibracji, powiadomi też rodzica o wystąpieniu bezdechu.
Jak działa niania z monitorem oddechu? najczęściej pod materacem na którym śpi dziecko, umieszcza się podkładkę sensoryczną, która wyczuwa brak ruchu w okolicy klatki piersiowej dziecka, po czym następuje albo próba przywrócenia oddechu albo alarm.
Elektroniczna niania dla noworodka wyposażona w monitor oddechu często ma też funkcję wykrywania spowalniającego oddechu u dziecka, jeśli oddech wyraźnie zaczyna być coraz rzadsz i płytszy, niania uruchamia alarm.
Warto przeczytać:
- Najlepszy ASPIRATOR DO NOSA elektryczny RANKING
- Krem i maść na brodawki RANKING TOP9
- RANKING Top7: Najlepsze mleko modyfikowane początkowe
- Laktator elektryczny RANKING TOP10
- RANKING: Najlepszy termometr bezdotykowy