Popularyzacja oleju kokosowego związana jest bezpośrednio z możliwością jego szerokiego zastosowania zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Ze względu na zawartość witamin i minerałów posiada również wiele zastosowań prozdrowotnych. Jak pozyskiwany jest olej kokosowy i jakie ma właściwości?

Sposób pozyskiwania

olej kokosowy

W produkcji wykorzystuje się dwa sposoby pozyskiwania oleju kokosowego: rafinowany oraz nierafinowany. Olej kokosowy wytwarzany jest poprzez rozgrzanie i tłoczenie twardego miąższu orzecha kokosowego. Olej po wytłoczeniu przybiera postać bezbarwnego lub lekko mętnego płynu. Niska temperatura powoduje ponowne twardnienie i przybieranie przez olej stałej konsystencji, która zależna jest od zastosowanego sposobu jego pozyskiwania.

Właściwości

W dużej mierze, właściwości oleju kokosowego zależą od sposobu jego tłoczenia. Olej tłoczony na zimno nazywamy olejem nierafinowanym, natomiast tłoczony na gorąco z użyciem oczyszczających środków chemicznych to olej rafinowany.

Olej kokosowy nierafinowany, dzięki zastosowaniu niskiej temperatury oraz tłoczenia, sedymentacji, filtrowania lub wirowania w procesach mechanicznych pozyskiwania oleju, produkt ten nie traci swoich właściwości odżywczych. Procesy te nie powodują utraty charakterystycznego smaku oraz zapachu.

Olej kokosowy rafinowany w procesie pozyskiwania oleju rafinowanego wykorzystywana jest wysoka temperatura, chemiczne oczyszczanie z osadów, wybielanie oraz aromatyzowanie. Czynności te prowadzą do pozbawienia oleju właściwości antyoksydacyjnych i odżywczych. Jego zaletą jest możliwość wykorzystania do smażenia czy pieczenia.

Zastosowanie

Ze względu na wysoką zawartość witamin, minerałów oraz antyoksydantów, olej kokosowy nierafinowany posiada wiele zastosowań leczniczych. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na łagodzenie stanów zapalnych skóry oraz wewnętrznych organizmu.

Co ciekawe, obniża ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi i przyspiesza gojenie się ran. Właściwości antybakteryjne i grzybobójcze oleju kokosowego pozwalają na skuteczną profilaktykę jamy ustnej i zwalczanie infekcji oraz próchnicy.

Skrajne opinie

Wysoka zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych w składzie oleju kokosowego sprawia, że jego używanie poddawane jest skrajnym opiniom. Nasycone kwasy tłuszczowe wpływają bowiem na podwyższenie złego cholesterolu we krwi, a co za tym idzie, na zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób naczyniowo-sercowych. Inne badania jednak dowodzą, że występujące w oleju kwasy średnio- łańcuchowe, nie wpływają negatywnie na zdrowie człowieka.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Olej kokosowy jest najlepszy wszędzie tam, gdzie temperatura jest wysoka. To właśnie podgrzane tłuszcze nienasycone powodują miażdżycę, a nie nasycone. Olej kokosowy rafinowany jest prawie równie dobry do smażenia, pieczenia i gotowania co nierafinowany. Na zimno ciężko stosować olej kokosowy, bo ma konsystencję stałą. Do trawienia oleju kokosowego nie potrzebna jest prawie w ogóle żółć, zatem osoby po wycięciu woreczka żółciowego powinny stosować głównie ten olej. Zmiana stanu skupienia oleju nie wpływa na jego smak ani okres przydatności do spożycia. Można go przechowywać w lodówce, ale nie trzeba. Wiadomo, że olej nierafinowany będzie miał zapach kokosa, więc ten olej można stosować “na słodko”, rafinowany zaś nie posiada tego zapachu wcale, lub prawie wcale zatem śmiało możemy go stosować wszędzie. Olej kokosowy pozostawiony bez zakrycia nie utlenia się (inaczej niż np. Oliwa z oliwek czy olej lniany i z pestek winogron). Co do poziomu cholesterolu to nie jest tak ważny jego poziom całkowity jak stosunek HDL do całkowitego cholesterolu, który powinien być w proporcjach 1:3-1:4. Ludzie o cholesterolu HDL powyżej 60 mg/dl (dolna granica normy to >45 dla kobiet, >35 dla mężczyzn, nie ma górnej granicy normy, im wyżej tym lepiej) są uznawani za długowiecznych i rzadziej chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.