Parka damska – typ kurtki na jesień i zimę, czy warto ją mieć u siebie w szafie? Wystarczy spojrzeć na pogodę za oknem, by szybko zrozumieć, że poważne zmiany w codziennej garderobie nie ominą nikogo z nas.

Jesienna aura może i bywa depresyjna, ale jednego nie można jej odmówić – ciepłych kolorów i stonowanej stylizacji przyrody, która sprzyja spacerom (oczywiście jeśli akurat nie ma deszczowego dnia).

Z kolei urok zimy i mroźna szata, którą powleczona jest natura może i wywołuje w nas tęsknotę za ciepłem domu oraz letnimi temperaturami, ale i tak poddajemy się jej śnieżnemu urokowi.

Każda z tych pór roku pośrednio zachęca, by podziwiać jej dzieła i by choć na chwilę opuścić w tym celu przyjemny i przytulny dom. Wymaga to jednak posiadania odpowiedniego stroju, np. parki.

Czym ona jest, do kogo pasuje i czy w ogóle warto zastanawiać się nad jej zakupem? O tym poniżej.

Skąd się wzięła parka?

kurtka-parka-damska
Damska kurtka parka

By w pełni zrozumieć, dlaczego parka to osobny typ kurtki, trzeba odrobinę cofnąć się w czasie, mniej więcej do połowy ubiegłego wieku – czas jej spopularyzowania. Historia tego elementu garderoby związana jest ze społeczeństwem Eskimosów oraz z ich ubraniami, a mówiąc precyzyjniej z anorakami.

Dzięki nim ochrona przed mrozem mogła zostać połączona z wykonywaniem codziennych obowiązków za zewnątrz, co znacznie podnosiło komfort życia tychże ludzi.

Poza odpowiednią regulacją temperatury, anoraki były również nieprzemakalne, a dzięki kapturowi zapewniały komfort całemu ciału od pasa w górę, zamiast jedynie chronić tułów.

Tym oto sposobem dochodzimy zatem do momentu, gdy możemy przenieść się do roku 1951, kiedy to zapadła decyzja, by inspirując się eskimoską odzieżą stworzyć odzież dla armii amerykańskiej stacjonującej w Korei.

Powodem były tamtejsze mrozy i temperatury spadające na kilkadziesiąt stopni poniżej zera.

Od tego już natomiast krótka droga do spopularyzowania projektu i adaptacji jego walorów przez kreacje propagowane przez gwiazdy sceny muzycznej oraz te wojskowe, które w owym czasie wybrało na swój znak rozpoznawczy wiele z subkultur i społeczności buntujących się przeciw podziale klasowemu.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Mam na imię Marysia. Jestem nowym redaktorem na Kobieco.pl. Będę prowadziła dział poświęcony Fitness. Jestem trenerem w jednej z Krakowskich siłowni i tam spędzam większość czasu co osobiście bardzo mnie cieszy. Wierzę, że my kobiety jesteśmy w stanie doprowadzić nasze ciało do każdego upatrzonego przez nas stanu, jesteśmy twarde i wysoce zmotywowane do osiągania celów nie tylko w życiu prywatnym ale każdej inne dziedzinie naszego życia! Pozdrowienia Maria Danowicz. Tel. kom. 778-456-434, e-mail: m.danowicz@gmail.com