Nie wiesz jeszcze jak prać kurtkę puchową? Każda kurtka puchowa to wyzwanie przy jej czyszczeniu, kurtki puchowe ulegają zniszczeniu bardzo często i wydane grube pieniądze na jej zakupu giną bezpowrotnie, nawet gdy jest to Twoja ulubiona kurtka zimowa.

Problemy z wypraniem kurtki zimowej sprawiają, że już nigdy ich nie kupujemy, wolimy kupić kurtkę, która jest dużo łatwiejsza w praniu, ale już nie tak ciepła, jak puchowa kurtka zimowa.

Sprawdź najnowszy: Ranking proszków do prania!

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość! pranie pierza wcale nie musi być trudne!

pranie-kurtki-puchowej

Jak jest różnica między pierzem a puchem?

puch-i-pierze

Jak prać kurtkę puchową?

Kurtkę puchową można oczywiście wyprać ręczenie, ale to rozwiązanie niesie za sobą szereg czasochłonnych procedur.

Skupmy się raczej na praniu kurtki zimowej w pralce automatycznej, a do prania ręcznego wrócimy pod koniec artykułu.

Informacje zawarte na metce

Pranie kurtki zimowej zacznij oczywiście od odczytania metki! każda kurtka taką metkę posiada, najważniejsze, aby znaleźć na kurtce informacje na temat czy kurtkę można prać w pralce, czy nie. Koniecznie sprawdź: jak odczytać znaki na metkach!

Jeśli ikona przekreślonej pralki znajduje się na metce to masz pecha i czeka Cię ręczne pranie kurtki puchowej, jeśli jednak nie ma takiej ikony to świetnie, szukaj teraz informacjo o temperaturze prania.

Przeważnie kurtki puchowe pierze się w temperaturze 30 stopni

W jakim proszku prać kurtkę zimową?

Kurtkę puchową najlepiej wyprać w płatkach mydlanych lub w specjalnym płynie przeznaczonym do prania puchu.

Teraz nasuwa się pytanie ile wlać płynu? najczęściej przyjmuje się wlanie 3 nakrętek płynu do prania na każdą sztukę odzieży.

Jeśli więc pierzemy dwie kurtki, to odpowiednio wlewamy 6 nakrętek płynu.

Przygotowanie kurtki puchowej do prania w pralce

Należy pozapinać wszelkie zamki, a także sprawdzić zwartość wszystkich kieszeni (zostawiona chusteczka higieniczna narobi niezłego bałaganu w pralce – wierz mi! nie chcesz tego) następnie namocz delikatnie kurtkę w wodzie i wilgotną wrzuć do bębna.

Teraz ustaw program (np. na pranie wełny) i zaczekaj aż do zakończenia tego etapu prania kurtki puchowej.

Gdy zakończy się wirowanie, nie wyjmuj kurtki z pralki, teraz należy zaimpregnować kurtkę płynem do impregnacji odzieży puchowej.

Polecam płyn formy NIKWAX. Wlej 3 nakrętki płynu do impregnacji odzieży puchowej, włącz dokładnie ten sam program prania co ostatnio.

Jeśli kurtka będzie zbyt mokra i ociekająca wodą to zaleca się dodatkowe wirowanie na niskich obrotach.

Nigdy nie pierz kurtki puchowej z rzeczami z innego materiału, kurtkę puchową zawsze pierzemy osobno od innych materiałów.

Ja prać ręcznie kurtkę puchową?

Potrzebujesz odpowiednio dużą miskę, wlej ciepłą wodę oraz dodaj 3 miarki płynu do prania odzież puchowej. Zamocz całą kurtkę i zostaw ją na 5 minut.

Następnie zacznij prać ręcznie, skupiając uwagę na najbrudniejszych miejscach, czyli na kołnierzyku i rękawach.

Czas teraz na impregnację kurtki puchowej tak jak w przypadku gdy kurtkę praliśmy w pralce automatycznej.

Potrzebujesz kolejną miskę z ciepłą wodą i 3 nakrętkami płynu do impregnacji. Zamocz w tym kurtkę i zostaw na 15 minut. Ostatnim etapem jest płukanie kurtki w letniej wodzie.

Suszenie kurtki puchowej

Mega ważna uwaga! nigdy nie wieszaj kurtki na sznurku ani wieszaku, kurtki puchowe suszy się na leżąco.

Jeśli powiesisz mokry puch, to pod jego własnym ciężarem cały opadnie na dół kurtki, w ten sposób zniszczysz jej krój i nie da się tego naprawić.

Pranie kurtek puchowych wcale nie należy do trudnych procesów, wystarczy po prostu wiedzieć jak! Na pewno pranie kurtki puchowej w pralce jest łatwiejsze i bardziej efektywne niż ręcznie pranie puchu!

Pranie kurtki puchowej z piłkami tenisowymi

Wystarczą 3 piłeczki tenisowe, aby kurtka puchowa nie ulegała skupieniu się pierza w jednym miejscu podczas prania w pralce automatycznej, wystarczy wrzucić 3 piłeczki, aby temu zapobiec.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wiesz już jak wyprać kurtkę puchową i niestraszny Ci będzie zakup takiej kurtki na sezon zimowy.

Jeśli kurtka nie jest jakoś szczególnie brudna, a jedynie „znoszona” po sezonie to wystarczy takie pranie kurtki zrobić raz do roku, zaraz po sezonie zimowym gdzie masz już pewność, że nie będzie potrzeby jej zakładania, to w zupełności powinno wystarczyć.

Grafika: JAK PRAĆ KURTKĘ PUCHOWĄ

jak-wybrac-kurtke-puchowa

symbole_prania_na_metce
Jak prać kurtkę puchową

jak-prac-kurtke-puchowa

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

19 KOMENTARZE

 1. Pranie kurtki puchowej to nic trudnego pod warunkiem, że mamy sprawdzone metody prania, ja już raz zniszczyłam kurtkę i od tamtej chwili oddaję kurtki puchowe do pralni chemicznej… koszt kilkudziesięciu zł raz czy dwa razy do roku nie doprowadzi mnie do bankructwa :)

 2. Wystarczy znaleźć właściwy sposób na pranie kurtki puchowej i już nie będziesz musiała dać zarobić pralni chemicznej…

 3. Mnie interesuje pranie kurtki puchowej z pierza. Kupiłam jakiś czas temu kurtkę puchową do kolan, nie była tania i boje się ją wyprać żeby jej nie zniszczyć, kurtka jest biała i często ją muszę odświeżać :/

 4. Oto mój sposób na pranie kurtki puchowej:

  – kurtka puchowa może być prana w 30 stopniach a pralka powinna być nastawiona na program do tkanin syntetycznych. Żeby kurtka puchowa nie straciła swojej objętości należy prać kurtkę puchową razem z innymi rzeczami lub należy do pralki wrzucić dwie piłeczki tenisowe. Wtedy puch zostanie właściwie napowietrzony podczas prania kurtki.

  – Płukanie kurtki puchowej robię dwukrotnie

  – Zaraz po praniu gdy wyciągniecie kurtkę z pralki automatycznej możecie się zszokować, kurtka wygląda okropnie, jednak nie martwcie się. Puch został spłaszczony przez wodę. Czas na suszenie kurtki puchowej, objętość puchu powinna wrócić do pierwotnej formy.

  – Suszenie kurtki puchowej jest niezmiernie ważny, wszędzie zalecają suszenie kurtki w suszarce na programie do syntetyków. Jeśli suszycie kurtkę w suszarce to też wrzućcie tam dwie piłeczki tenisowe lub inne ubrania. Dzięki temu puch rozłoży się równomiernie w kurtce i odpowiednio napowietrzy się.

  – Zalecam wykonanie 2-3 krotnego suszenia w suszarce aby puch w kurtce odpowiednio wysechł. Gdy weźmiecie do rąk kurtkę to powinnyście wyczuć czy kurtka potrzebuje kolejnego suszenia.

  – Jeśli nie macie suszarki automatycznej to pozostaje suszenie kurtki puchowej na sznurku, suszenie może trwać nawet 3-4 dni. Kurtka puchowa musi być wstrząsana co parę godzin, tak samo wstrząsamy rękawy.

  – Suszenie kurtki puchowej na kaloryferze odpada całkowicie!!! zniszczycie kurtkę w ten sposób!

  Pranie kurtki puchowej to nie najtrudniejszy proces, najtrudniejsze jest jej suszenie.Nie można dopuścić aby puch w kurtce puchowej posklejał się w małe kostki/bryłki. Bo gdy one wyschną to już nic ich nie rozbije i kurtka puchowa pójdzie na śmieci.

 5. Teraz ja pochwalę się jak prać kurtkę puchową po mojemu:

  Ustawiam program do delikatnych tkanin i na najniższą temperaturę. Wlewam również delikatnego płynu do prania albo specjalnego płynu do prania puchu. Ważne aby pralka była cała wypełniona ciuszkami. Później gdy kurtka puchowa zostanie wyprana to używam trzepaczki do rozbicia puchu i wieszam ją na sznurku od czasu do czasu trzepiąc trzepaczką.

  Można też wykonać pranie kurtki puchowej rozkładając kurtkę na ręczniku na podłodze. Potrzebujemy zrobić gęstą pianę z rozgotowanego mydła z woda. Nakładamy pianę na gąbkę i czyścimy kurtkę, później tak samo spłukujemy pianę. Suszenie kurtki puchowej też jest czasochłonne. Kurtkę trzeba potrząsać systematycznie i zmieniać jej położenie.

 6. Mam problem, kurtka puchowa jest zbita po praniu, co teraz? niestety wyprałam kurtkę bez piłeczek jako jedyną w pralce :/

 7. Uwielbiam kurtki puchowe ale pranie ich sprawia, że już chyba nigdy takiej kurtki nie kupię…

 8. Kurtki puchowe nie są tanie więc jeśli nie wiesz jak wyprać kurtkę puchową to lepiej oddaj ją do pralni profesjonalnej…

 9. Zawsze dochodzi do tragedii bo nikt nie czyta jak prać kurtki puchowe tylko bierze się za to myśląc, że jakoś się uda. A później jest wyżalanie się na forach i w komentarzach :D

 10. W pralce jaką kupiliśmy miesiąc temu jest nawet specjalny program do prania puchu i od tego momentu już nie martwię się o pranie kurtek puchowych hihi

 11. Ja piorę kurtkę puchową 2 razy w roku. Na koniec sezonu zimowego i zaraz przed sezonem aby pachniała świeżością :)))))

 12. Bardzo lubię kurtki puchowe, zresztą cała rodzinka ma taką puchową kurtkę. Bardzo ciepłe są i milutkie w dotyku. Przydała by mi się właśnie taka pralka która ma specjalny program do prania kurtek pu8chowych… wyobtaźcie sobie, że co roku mam 4 kurtki puchowe do wyprania! Moja, męża i dzieci… W ogóle to kurtki puchowe dla dzieci powinny być zafoliowane aby kurtka szybko się nie ubrudziła bo sprać ciężko z uwagi na puch.

  A czy puch syntetyczny też tak się pierze jak kurtki puuchowe czy to nie ma znaczenia?

 13. Wielkie dzięki redakcjo, wiem już jak prać kurtki puchowe żeby ich nie poniszczyć. Zawsze oddawałam kurtki dzieci do pralni ale skoro sama wiem jak je wyprać to się za to juro biorę!

 14. Również jak @vlogerka – nie wiedziałam jak powinno wyglądać pranie kurtek puchowych, aż do teraz :-) dzięki za poradnik, przyda się szczególnie teraz, przed sezonem zimowym :)

 15. kurtka puchowa zbita po praniu to często efekt niewiedzy po prostu, z tego co wiem nie ma już wtedy dla kurtki ratunku… do kosza!

 16. Wg mnie najlepiej działa pranie kurtki puchowej z piłkami tenisowymi, reszta opisanych sposobów może i jest dobra (nie wątpię), ale pranie kurtki puchowej z piłkami tenisowymi to NUMER 1 !!! Wasze kurtki będą bezpieczne :-)

  • Skoro ten sposób wg Ciebie działa najlepiej, to jakie polecasz kule do prania kurtek puchowych? zawsze kupuję tylko z polecenia :)))

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.