Choć nie wykazano bezpośredniego wpływu picia kawy w ciąży na częstość poronień, w niektórych tekstach naukowych można spotkać się z informacjami, że ryzyko poronienia wzrasta o 40% u kobiet, które piją jedną filiżankę kawy dziennie (100 mg kofeiny) i dwukrotnie, jeśli piją powyżej 2 filiżanek dziennie.
Niejednokrotnie spotkamy się ze stwierdzeniem “specjaliści ostrzegają, że nadmiar kawy może prowadzić do…” i tu pojawia się lista problemów, wśród których przeczytamy o możliwości poronienia, przedwczesnego porodu, niskiej masy urodzeniowej dziecka.
Badania naukowe nie wykazały bezpośredniego wpływu zawartej w kawie kofeiny na rozwój i płodu i powodowanie u niego wad wrodzonych.
Reasumując: z picia kawy w ciąży nie trzeba całkowicie rezygnować, ale trzeba zachować daleko posuniętą ostrożność. W przypadku alkoholu nie obowiązuje bezwzględny zakaz. W przypadku kawy – zdrowy rozsądek.
Picie kawy w ciąży
Spis treści
Mechanizm niekorzystnego działania kawy na kobiety w ciąży nie został dokładnie wyjaśniony. Według niektórych naukowców kofeina podnosi stężenie katecholamin, co z kolei zakłóca przepływ krwi w łożysku i sprawia, że płód otrzymuje mniej substancji odżywczych.
U kobiet (nadwrażliwych) kofeina indukuje wzrost ciśnienia tętniczego, podrażania układ nerwowy i pokarmowy – który podczas ciąży i tak ma za swoje (mdłości, wstręt do niektórych pokarmów, zgaga).
Nadmiar kawy to także ryzyko wypłukiwania z organizmu magnezu oraz wapnia. Ten ostatni pierwiastek dodatkowo i tak jest kobiecie “podbierany” przez rozwijając się płód do budowy kości, stąd jego ciągłe niedobory. Zbyt dużo kawy to wreszcie upośledzenie wchłaniania żelaza i wzrastające ryzyko anemii.
Picie małych ilości kawy w ciąży jest bezpieczne
Picie małych ilości kawy jest bezpieczne dla płodu i dla samej kobiety w ciąży. Jednak, jak już wspomniano, przy nadwrażliwości na kofeinę, kawa może zaostrzać nieprzyjemne dolegliwości ze strony np. układu pokarmowego.
Może się więc okazać, że kobieta w ciąży kawy pić po prostu nie może, bo jej ona nie służy – nasila mdłości, zgagę, refluks.
Ile kawy można pić będąc w ciąży?
Co dla kobiety w ciąży oznacza “mała ilość kawy”? Bezpieczna maksymalna dawka kofeiny w tym czasie to 200-300 mg na dobę, czyli 1-2 filiżanki. Nie bez znaczenia jest to, jaką kawę pijemy – gatunek, jakość ziaren, postać (np. kawa rozpuszczalna) i w jaki sposób ją parzymy.
Jaka kawa jest najbezpieczniejsza, czyli na co zwrócić uwagę pijąc kawę w ciąży
Najbezpieczniejsza w ciąży jest dobrej jakości kawa parzona w ekspresie ciśnieniowym automatycznym albo manualnym oraz kawa bezkofeinowa. Świeżo zmielona kawa ziarnista, zaparzona w ekspresie zgodnie ze wszystkimi zasadami przyrządzania jej w ten sposób to około 74 mg na filiżankę o objętości 160 ml.
Taka kawa jest najzdrowsza i najbezpieczniejsza dla każdego – nie tylko dla ciężarnych. Kawa mielona zalana wrzątkiem będzie mieć więcej kofeiny niż ta z ekspresu i dodatkowo wrzątek sprawi, że uwolnią się z niej wszystkie możliwe substancje drażniące!
Wreszcie kawa rozpuszczalna zawiera około 117 mg kofeiny na filiżankę 160 ml i jest dodatkowo pełna chemicznych dodatków, które kobiecie w ciąży i dziecku są najmniej potrzebne. I jeszcze kawa bezkofeinowa: zawartość kofeiny jest w niej śladowa i wynosi zaledwie 4 mg na 200 ml napoju.
Często to właśnie jest najlepsze rozwiązanie. Podobnie jak czasowa zamiana kawy naturalnej na kawę zbożową.
Picie kawy podczas karmienia piersią
Podczas karmienia piersią wszystko, co mama zje i wypije, staje się częścią diety jej dziecka. Przenikająca do mleka matki kofeina może sprawić, że dziecko będzie rozdrażnione, płaczliwe, niespokojne, może mieć rozszerzone źrenice i trudności ze snem.
Choć, jak dowodzą badania, mniej niż 1% spożytej kofeiny pojawia się mleku matki, warto wiedzieć, że kilkudniowe, a nawet jeszcze kilkutygodniowe maluszki nie potrafią jej odpowiednio zmetabolizować i wydalić, odkłada się więc w ich organizmach.
Największe stężenie kofeiny we krwi matki występuje ok. 60-120 minut po wypiciu kawy, sensowe więc wydaje się picie kawy tuż po karmieniu, żeby przed kolejnym było ono już minimalne.
Działanie zawartej w kawie kofeiny potęguje nikotyna oraz zawarta w czekoladzie i kakao tebromina. Jeśli więc pozwalamy sobie na kawę, nie łączmy jej z czekoladowym ciastkiem.
Teraz zapewne włącza się naszym czytelnikom alarmowe światełko: o czym my tu rozmawiamy? Karmienie piersią i kawa?
Czekolada? Kakao? Przecież kobietę karmiącą obowiązuje bardzo restrykcyjna dieta!
Zanim jednak uznacie, że matka karmiąca poradzi sobie o chlebie i wodzie, bo inne delikatesy mogą działać na dziecko alergizująco, pobudzająco, wzdymająco… poczytajcie, co mają na ten temat do powiedzenia pediatrzy, specjaliści laktacyjni oraz same mamy karmiące – co kobieta, to inna dieta. I, tak jest w niej miejsce na bezpieczną ilość kawy, czekolady, kakao. I kapusty też.
Bezpieczna ilość kawy podczas karmienia piersią
Podczas karmienia piersią kobieta może spokojnie wypić 2 filiżanki nie za mocnej kawy. Nie zaleca się picia kawy mamom, które karmią zdrowe dzieci młodsze niż 4 – 6 tygodni. Warto wiedzieć, że picie kawy podczas karmienia piersią nie wpływa na ilość wytwarzanego pokarmu.
Jakie kawy pić podczas karmienia piersią?
Podobnie jak podczas ciąży, podczas karmienia piersią kluczowe znaczenie ma jakość kawy oraz sposób jej parzenia. Możemy dodać do kawy mleka – ale zwracajmy wtedy uwagę, czy u dziecka nie pojawi się reakcja alergiczna.
Na czas karmienia piersią warto również zamienić kawę rozpuszczalną na świeżo mieloną kawę ziarnistą. Choć jest mocniejsza, jest po prostu również zdrowsza. Oczywiście kawa zbożowa oraz bezkofeinowa mile widziane!
Kiedy kobieta karmiąca piersią powinna odstawić kawę?
Jeśli przekroczymy wskazane bezpieczne limity wchłaniania kofeiny z kawy (i nie tylko), warto zrobić sobie tygodniowy detoks, żeby i nasz, i dziecka organizm mógł wrócić do normalnego schematu sen-czuwanie.
Kofeina znajduje się nie tylko w kawie
Kofeina zawarta w kawie jest również składnikiem m.in.:
- coli i pepsi
- czarnej, zielonej i białej herbaty
- yerba mate
- czekolady
- kakao
- napojów energetycznych
- napojów z guarany
- popularnych leków przeciwbólowo-przeciwzapalnych
- suplementów diety na odchudzanie
Picie kawy w ciąży oraz podczas karmienia piersią stawia więc kobietę przed pytaniem o to, ile kofeiny z różnych źródeł może przyjąć w ciągu doby. I nie jest to pytanie wyłącznie o liczbę filiżanek kawy, prawda?
Oto orientacyjna zawartość kofeiny w niektórych produktach:
- herbata z torebki: porcja 250 ml = 47 mg kofeiny
- 1 pigułka leku przeciwbólowego z kofeiną = ok. 65 mg kofeiny
- Caffè Americano Grande ze Starbucksa = 225 mg kofeiny
- kawa Instant: porcja 250 ml = 51 mg kofeiny
- napój typu Cola: porcja: 355 ml = 35 mg kofeiny
Gdzie kupić kawę, którą można bezpiecznie pić w ciąży i podczas karmienia piersią?
Picie kawy w ciąży i podczas karmienia piersią jest bezpieczne pod warunkiem, że pijemy dobrą kawę zaparzoną w sensowny sposób. Najlepszym źródłem pozyskania takiej kawy jest profesjonalny sklep zajmujący się dystrybucją kaw, herbat oraz akcesoriów do ich zaparzania.
Inspiracje Kawowe, sklep z kawą, herbatą i ekspresami, to miejsce, w którym można wybierać spośród wielu gatunków kaw najwyższej jakości, a także wolnych od szkodliwych dodatków.
W przypadku ziaren kawy coraz częściej mówi się o ochratoksynie A, czyli trującej substancji wytwarzanej przez pewne gatunki pleśni rosnące między innymi na zielonych nasionach kawy.
W Inspiracjach Kawowych dbamy o to, by do naszego sklepu trafiały wyłącznie ziarna wolne od tej szkodliwej substancji, które były odpowiednio zbierane, suszone i przechowywane.
To szczególnie ważne dla kobiet w ciąży i matek karmiących. Jeżeli więc nie wyobrażasz sobie dnia bez kawy, pij kawę kupioną w Inspiracjach Kawowych. Będziesz mieć wtedy pewność, że pijesz napar z najwyższej jakości zdrowych ziaren, które nie zaszkodzą, nie podrażnią, nie wywołają niepożądanych skutków ubocznych.
Ach i nie zapominaj o sposobie parzenia. U nas znajdziesz także doskonałe ekspresy do kawy, które dopasują temperaturę wody do rodzaju oraz grubości miału parzonej kawy i umiejętnie uwolnią zamknięty w niej potencjał.
Warto przeczytać:
- RANKING: Najlepszy termometr bezdotykowy
- RANKING: najlepsze WKŁADKI LAKTACYJNE wielorazowe i jednorazowe
- RANKING: Chusteczki nawilżane dla niemowląt i dzieci
- RANKING: Najlepsza NIANIA elektroniczna
- RANKING: Najlepszy PŁYN i PROSZEK do prania dla niemowląt