Pojawiają się w różnych miejscach ciała, często na twarzy, gdzie są widoczne najbardziej. Przebarwienia zazwyczaj nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale dla wielu osób stanowią problem natury estetycznej.

Z piegami i innymi plamkami na skórze można walczyć na kilka sposobów. Najprostszym jest ich ukrycie pod makijażem. Dla osób, które chcą rozjaśnić lub zredukować przebarwienia polecane są specjalistyczne kremy, które skutecznie zmniejszają widoczność problematycznych przebarwień.

Skąd się biorą przebarwienia na skórze?

Ludzka skóra zawiera melaninę – pigment odpowiadający za kolor i ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Powstawanie przebarwień ma ścisły związek z tym składnikiem. Plamy na skórze mają różne kolory. Mogą być białe, szare, niebieskawe lub brązowe.

piegi-i-przebarwienia

Wszelkie odstępstwa od normalnego procesu wytwarzania melaniny przyczyniają się do powstawania zmian kolorystycznych na skórze. Czasem też to uwarunkowania genetyczne wpływają na powstawanie zmian skórnych. Jest tak w przypadku piegów, które są wynikiem przyspieszonej syntezy melaniny.

Piegi mogą pojawić się w pewnym okresie życia, by po kilku latach całkowicie zniknąć, bez żadnej ingerencji ich posiadacza. Jeśli chodzi o inne przebarwienia na skórze, to wpływ na ich powstanie mogą mieć różne czynniki. Wśród najczęstszych przyczyn pojawiania się plam na ciele można wymienić:

  • Promienie słoneczne. Najbardziej oddziałują na twarz, ręce i ramiona. W tych właśnie miejscach najczęściej pojawiają się tzw. plamy pigmentacyjne, do których zalicza się np. piegi.
  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej. U kobiet w ciąży, przyjmujących doustną antykoncepcję oraz stosujących terapie hormonalne, bardzo często pojawiają się plamki na skórze.
  • Źle dobrane kosmetyki.
  • Leki zawierające substancje czułe na światło.
  • Zioła, która mogą wchodzić w reakcję z promieniami słonecznymi.
  • Zmiany trądzikowe i mechaniczne uszkodzenia skóry (np. poparzenia).
  • Choroby (tarczycy lub wątroby).
  • Zła dieta, bogata w tłuste i słodkie składniki.

Niektóre leki oraz zioła wchodzą w reakcję ze słońcem, powodując zmiany na skórze, dlatego zawsze powinno się zapoznać z ewentualnymi skutkami ubocznymi przyjmowanych substancji.

Przebarwienia przeważnie nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale mogą być objawem jakiejś choroby, dlatego warto zasięgnąć porady dermatologa, który w razie jakichkolwiek podejrzeń co do stanu zdrowia pacjenta, zleci dodatkowe badania. Dermatolog może także pomóc w wyborze kremów, które pomogą zredukować przebarwienia.

Jak pozbyć się przebarwień?

Najbardziej inwazyjną metodą walki ze zmianami na skórze są zabiegi dermatologiczne. Wśród mało inwazyjnych, a bardzo skutecznych metod walki z niechcianymi plamkami, polecane są kremy na przebarwienia, do walki z plamkami powstałymi z różnych przyczyn.

Specjalistyczne kremy rozjaśniają piegi czy przebarwienia, pomagają je zredukować, wyrównują koloryt skóry i zapobiegają powstawaniu nowych plam.

Aby mieć ładną skórę, trzeba o nią dbać na kilku płaszczyznach. W przypadku zmian skórnych ważne jest poznanie przyczyn ich występowania. Jeśli plamki są skutkiem ubocznym przyjmowanych leków lub ziół, to należy te środki jak najszybciej odstawić.

Warto też przejrzeć swoje kosmetyki, ponieważ one także mogą przyczyniać się do złego wyglądu skóry. Nigdy nie należy zapominać o stosowaniu kremów z filtrem UV, bo słońce ma bardzo duży wpływ na powstawanie przebarwień. Warto też zadbać o zdrową dietę.

Podobne artykuły:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.