Pies chodski, nazywany przez Czechów chodiakiem, nie należy do ras popularnych w Polsce, jednak z pewnością zasługuje na uwagę ze względu na swoje przyjacielskie i towarzyskie usposobienie.
Ojczyzną psa chodskiego są Czechy, jednak hodowle tych ciekawych zwierząt można spotkać także w innych krajach, w tym w Polsce. Rasa nie należy jednak do najbardziej popularnych.
Warto zwrócić uwagę na dumę naszych sąsiadów z Południa, ponieważ psy chodskie świetnie sprawdzają się w różnych warunkach, przez co z powodzeniem mogą towarzyszyć zarówno samotnikom, jak i wielodzietnym rodzinom.
Choć w Polsce znajdują się zaledwie dwie hodowle, szczenięta tej rasy można bez trudu kupić w Czechach. Trzeba dodać, że tamtejsi hodowcy dbają o zdrowie swoich podopiecznych ze szczególną uwagą.
Wymaga tego od nich nie tylko ich przywiązanie do ulubieńców, ale przede wszystkim obowiązek wykonywania licznych badań (m.in. prześwietleń stawów biodrowych i łokciowych psów) nadany przez Klubu přátel chodského psa patronujący rasie. Co jeszcze warto wiedzieć o zwyczajach i cechach psa chodskiego?
Cechy charakterystyczne psa chodskiego
Spis treści
Psa chodskiego cechuje ruchliwość, inteligencja oraz chęć do współpracy z człowiekiem. Zwierzęta tej rasy są więc łatwe do wychowania. Ich cechami charakterystycznymi są też wierność, opiekuńczość wobec dzieci i innych pupili, czujność, a także dystans wobec obcych.
Psy chodskie ważą zazwyczaj 18-25 kg i mierzą 52-55 cm (psy) lub 49-52 cm (suki). Ich sierść jest półdługa, dwuwarstwowa w kolorze czarnym z widocznymi podpalaniami. Specjaliści uważają, że im bardziej widoczne podpalania, tym lepiej.
Psy chodskie lubią ruch i pracę. Są też aktywne i niezwykle podatne na szkolenia. Odpowiednia uwaga pozwoli więc wychować świetnego kompana życia codziennego.
Rodowód chodiaka
Ojczyzna chodiaka to Chodsko – najbardziej wysunięta na zachód część obecnych Czech. Od zamierzchłych czasów żyli tam Chodowie – lud zajmujący się patrolowaniem terytorium. Rodowód psa chodskiego sięga XIV wieku, kiedy to król Jan Luksemburski nadał Chodom przywileje związane z ich tradycyjnym zajęciem, czyli strzeżeniem granicy Czech z Bawarią.
Właśnie wtedy zaczęto szkolić wilkowate psy o stojących uszach, które są uznawane za przodków współczesnych chodiaków. 1576 rok przyniósł Chodom nowe przywileje otrzymane od króla Rudolfa II.
Od tego czasu mieszkańcy Chodska mogli oficjalnie korzystać z broni oraz hodować przydatne im psy. Pierwsze chodiaki patrolowały więc granice, a gdy w regionie pojawiły się owce, zajęły się także zaganianiem i pilnowaniem stad.
Pierwszymi znanymi i cenionymi hodowcami psów chodskich byli członkowie rodziny Sutków, którzy są wspominani w źródłach już w XVI wieku. Sutkowie nazywali swoich podopiecznych psami pasterskimi albo wilczakami.
Niestety z nieznanych powodów hodowla przestała istnieć i rasa została zapomniana na wiele wieków. Chodiakami zainteresowano się ponownie dopiero pod koniec XIX wieku, kiedy świadomość narodowa Czechów zaczęła budzić się na nowo.
Bez wątpienia zainteresowaniu psami chodskimi sprzyjał też rozwój nowoczesnej kynologii, dzięki której można było podjąć próbę odtworzenia starej, czeskiej rasy.
Początek XX wieku to pierwsze poważne próby odtworzenia rasy. To również moment, w którym zwolennicy ponownego wyhodowania psa chodskiego zorientowali się, że tak naprawdę nie wiedzą, jak wyglądał przodek chodiaka!
Opierając się na starych rycinach oraz opisach, kojarzono zaledwie kilka psów o podobnym typie, co sprawiło, że baza genetyczna rasy jest bardzo wąska. Mimo trudności i braku danych dotyczących przodków chodiaka rasa została odtworzona.
Uznano ją w Czechach w 1985 r. W 1989 r. odbyła się pierwsza wystawa psów chodskich w Domażlicach. Aktualnie trwają staranie o uznanie jej przez FCI.
Mały pies o wielkim sercu
Pies chodski reprezentuje stary typ owczarka kontynentalnego. Jest jednak znacznie mniejszy od znanych nam współcześnie owczarków niemieckich. Chodiaki są inteligentne, bardzo wierne i przyjazne ludziom, dlatego szybko stają się pełnoprawnymi członkami rodziny. Ponadto cechuje je spora aktywność, która pozwala na długie zabawy.
Psy chodskie są jednocześnie zrównoważone i bardzo czujne. Ufają tylko swoim domownikom i osobom, które zostały wpuszczone na posesję, dlatego świetnie sprawdzają się w roli stróżów naszych domów i opiekunów dzieci.
Jedną z największych zalet chodiaków jest ciągła gotowość do nauki. Właśnie dlatego psy mogą pełnić różne role. Zdarza się, że zostają przewodnikami niewidomych. Co ciekawe, jeden z chodiaków mieszkający w Polsce ma licencję psa terapeutycznego. Inny zaś świetnie sprawdza się przy wykrywaniu narkotyków.
Po pierwsze: nauka
Nauka to coś, co chodiaki cenią sobie ponad wszystko. Jej najważniejszym aspektem jest zadbanie o wczesną i uważną socjalizację. W przeciwnym wypadku pies chodski może być nieufny i lękliwy, a nawet nadmiernie agresywny wobec obcych.
Psy tej rasy są niezwykle podatne na szkolenie, dlatego z jego ułożeniem poradzi sobie nawet początkujący przewodnik. Chodiaki lubią aktywność i czują się dobrze, gdy mają jakieś zajęcie, dlatego świetnie sprawdzą się jako towarzysze długich spacerów.
Żywienie psa chodskiego
Chodiak jest ciekawski i aktywny, dlatego z zainteresowaniem zagląda do swojej miski. Warto zadbać o to, by znajdował tam pełnowartościowe karmy dla psów, które dostarczą mu wielu cennych składników. Na liście substancji szczególnie pożądanych znajdują się białka oraz witaminy.
Świetnym źródeł tych pierwszych są produkty pochodzenia zwierzęcego. Psy chodskie z pewnością zasmakują w karmach dla zwierząt pełnych wartościowych składników pochodzących z kurczaka, jagnięciny czy łososia. Jedną z dobrych karm dla psów tej rasy jest, np. karma dla psów BEYOND® marki Purina.
Karmiąc chodiaka, warto pamiętać o tym, by nie przekarmiać pupila. Nawet najlepsze karmy dla psów mogą zaszkodzić zwierzęciu, jeśli nie będą podawane z umiarem. Choć ruchliwość chodiaka zapobiega nadwadze i otyłości czworonoga, regularne przejadanie się z pewnością nie będzie dobre dla jego żołądka.
Pies chodski to świetny towarzysz dla osób lubiących ciszę i czas spędzony w samotności. Ta rasa przypadnie do gustu także rodzinom z dziećmi. Ważne jednak, by opiekunowie chodiaka lubili aktywność fizyczną i odpoczynek na świeżym powietrzu.
Psy chodskie uwielbiają się bawić i uczyć, dlatego wymagają obecności swojego opiekuna. Warto pamiętać, że nauka nie idzie w las i dobrze wychowane zwierzęta z uwagą będą strzec naszych domowników i domostw. Jeśli pozwolimy obcym osobom przekroczyć próg naszego domu, potowarzyszą im w czasie wizyty.
Jeśli jednak spotkają nieproszonych gości, uniemożliwią im dostanie się na posesję. Nie zapominajmy, że chodiaki to nie tylko świetne psy obronne – to przede wszystkim świetni towarzysze i wierni domownicy, dlatego wybierając psa, warto zwrócić uwagę na tę mało popularną rasę.
Wybrane specjalnie dla Ciebie: