Dbając we właściwy sposób o swoje zęby, nie możemy ograniczać się jedynie do ich szczotkowania dwa razy dziennie. To zdecydowanie za mało!

Równie istotne jest używanie nici dentystycznych lub specjalnych szczoteczek do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz płynów do płukania jamy ustnej, które należy dobrać stosownie do swoich potrzeb.

Jaki płyn do płukania jamy ustnej wybrać?

plyn-do-lukania-ust

Od lat trwa żywa dyskusja dotycząca słuszności stosowania płynów do płukania jamy ustnej zawierających etanol – alkohol etylowy. Płyn z alkoholem bezwzględnie nie powinien być używany przez kobiety w ciąży, czy małe dzieci.

Z całą pewnością śmiało mogą go używać osoby dorosłe, w szczególności, jeśli chcą poradzić sobie skutecznie z takimi problemami, jak nadmierny przyrost kamienia nazębnego, czy leczenie stanów zapalnych dziąseł.

Przy okazji zobacz nasze rankingi:

Co do szkodliwości alkoholu znajdującego się w płynach przeznaczonych dla osób dorosłych – jest to kwestia bardzo indywidualna i każdy powinien dobrać produkt pod kątem własnych problemów z zębami, dziąsłami i jamą ustną.

Warto przy tym pamiętać, że osoby o szczególnej wrażliwości mogą odczuwać skutki uboczne alkoholu znajdującego się w płynach do płukania jamy ustnej.

Dość szybko paruje on z powierzchni błony śluzowej w jamie ustnej, co może prowadzić do nadmiernego wysuszenia wnętrza jamy ustnej oraz ewentualnego podrażnienia objawiającego się pieczeniem i zaczerwienieniem.

Płyny do płukania jamy ustnej – stosowanie

Trzeba podkreślić, że każdy rodzaj płukanek do higieny jamy ustnej powinno się stosować, zgodnie z podanymi na opakowaniu zaleceniami producenta bądź lekarza polecającego jego stosowanie. Przede wszystkim należy pamiętać, że płukanie jamy ustnej nigdy nie może zastąpić regularnego szczotkowania zębów (co najmniej dwa razy dziennie).

Płyn do jamy ustnej można stosować po umyciu zębów albo w trakcie dnia po posiłku, gdy nie mamy możliwości szczotkowania zębów.

Wysoką skuteczność antyseptyczną (przeciwbakteryjną, przeciwwirusową i przeciwgrzybiczą) wykazują także coraz częściej wykorzystywane w produkcji płynów naturalne olejki eteryczne, takie jak mentol czy eukaliptol. Mogą one z dużym powodzeniem hamować rozwój płytki nazębnej i działać przeciwzapalnie.

Właściwości płynów do płukania jamy ustnej

W bogatej ofercie Listerine znajdziemy mnóstwo różnorodnych płynów do płukania jamy ustnej, które nie zawierają alkoholu, a również wspomagają w radzeniu sobie z problemami dentystycznymi, tak by każdy znalazł coś dla siebie i mógł dobrać odpowiedni płyn pod swoje indywidualne potrzeby.

Płyn do płukania jamy ustnej bez alkoholu powinien przede wszystkim zawierać fluorek zapobiegający próchnicy, czy naturalne środki o właściwościach antyseptycznych, jak olejki eteryczne np. mentol czy eukaliptol.

Warto zwrócić uwagę, czy dobrany płyn ma właściwości wspomagające przy takich problemach, jak nadwrażliwość zębów, czy stany zapalne dziąseł. Jeśli natomiast chcemy nieco wybielić zęby lub odświeżyć oddech, wybierzmy produkty pozwalające uzyskać wymarzony efekt.

Warto przeczytać: Ranking szczoteczek sonicznych do twarzy

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.