Pomelo to dostępny w niemal wszystkich sklepach owoc, który nadaje się do uniwersalnego zastosowania. Co ważne jest użytkowany w całości, przez co nie wyrzuca się do kosza pieniędzy wraz z jego niejadalnymi częściami. Sprawdź koniecznie, co jeszcze kryje w sobie ten magiczny owoc!
Spis treści
Pomelo – charakterystyka
Owoc ten dla laika na pierwszy rzut oka jest jakby połączeniem pomarańczy i grejpfruta. Tak jest naprawdę, ponieważ odmiana ta została wyhodowana przy pomocy chińskiej pomarańczy i grejpfruta.
Charakteryzuje się mniej gorzkim smakiem niż ten ostatni. Jest największym owocem zaliczanym do rodziny cytrusów.Ma kolor z zewnątrz żółty, a środku zaś jasnożółty lub różowawy, a nawet czerwony. Najbardziej korzystne pod względem zawartości składników odżywczych i witamin okazują się być owoce o miąższu w kolorze białym.
Oprócz tego pomelo jest po prostu smaczne. Ma również bardzo szerokie zastosowanie. Zawiera w sobie duże ilości potasu, magnezu, flawonoidów, antyoksydantów, witamin z grupy B, witaminę C, A, oraz wiele pożytecznych enzymów. Zobacz ile kalorii ma pomelo!
Wykorzystanie pomelo
Pomelo ma wiele walorów smakowych i odżywczych. Do wykorzystania nadaje się jego skóra oraz liście. Skórka pomelo jest dość gruba i wykazuje działanie antynowotworowe, szczególnie w przypadku wystąpienia raka trzustki. W krajach azjatyckich chętnie dodawana jest do wielu potraw.
U nas można ją na przykład suszyć i po zmieleniu dodawać do jedzenia i zdrowych koktajli. Liście pomelo są znane ze zmniejszania obrzęków oraz wrzodów.
Azjaci wykorzystują je na różne sposoby, są nawet popularnym lekiem na chorobę lokomocyjną. Pomelo jako kuzyn grejpfruta ma podobne do niego właściwości, posiada między innymi podobne enzymy, również odpowiadające za przyśpieszenie metabolizmu i co za tym idzie zrzucenie zbędnych kilogramów.
Owoce pomelo nie są bardzo kaloryczne i zawierają dużo błonnika. Dlatego są idealną przekąską dla wszystkich chcących zrzucić nieco ciała. Wbrew pozorom jednak pomelo nie zawiera wcale zbyt dużej ilości witaminy C, podobnie jak inne cytrusy. Znajduje się ona w nim, lecz raczej w standardowej ilości, a nie jak twierdzą niektóre źródła w bardzo dużych ilościach.