Dzień każdego rodzica, niezależnie od tego czy jest on pracujący, czy też nie, wypełniony jest mnóstwem zajęć. Ciężko jest, podczas tak intensywnego dnia znaleźć chwilę dla siebie.

Nic więc dziwnego, że większość z rodziców czeka z utęsknieniem kiedy dzieci lub też dziecko w końcu pójdzie spać. Niestety nikt nie mówił, że będzie łatwo i w tym przypadku również nie zawsze jest tak, jakbyśmy sobie wymarzyli.

Kłopoty ze snem – problem powszechny

Problemy z zasypianiem, lub też ogólnie rzecz biorąc ze snem, ma wiele dzieci w każdym wieku. Jest to problem bardzo powszechny, co może mieć swoje podłoże w bardzo wielu sprawach.

W większości są one zupełnie inna dla poszczególnej grupy wiekowej, podobnie jak inne są sposoby radzenia sobie z nimi. A więc zaczynamy!

Noworodek

problem-z-zasypianiem-u-noworodkow

Problemy ze snem u noworodków nie należą do rzadkości. Dla maluszka, który pojawił się na świecie zaledwie kilka tygodni wcześniej, wszystko jest zupełnie nowe i obce, nic dziwnego więc, że trudno jest mu się wyciszyć oraz przyzwyczaić do tego, że warunki, w jakich śpi, są zupełnie inne.

W przeważającej liczbie przypadków dotyczących problemów ze snem u noworodków jest niezapewnienie mu podstawowych jego potrzeb. W pierwszej kolejności upewnić się należy czy dziecko jest najedzone oraz przebrane.

Te dwa czynniki na pewno nie pozwolą spać spokojnie naszemu maluszkowi. Niemowlęta najbardziej potrzebują bliskości mamy, bo jest to dla nich absolutny synonim bezpieczeństwa.

Oczywiste jest, że mama nie może przebywać z dzieckiem przez cały czas, może jednak okazać się ona niezbędna do zasypiania.

W kwestii usypiania niemowląt mamy kilka „szkół” mówiących, w jaki sposób to robić. Według jednej z nich warto dziecko usypiać, kołysząc wcześniej, zawijając je w specjalny otulacz. Pomocne w tym procesie są też tak zwane białe dźwięki, które pomagają dziecku się uspokoić.

Druga ze „szkół” mówi jednak, że niemowlę należy nauczyć samodzielnego zasypiania już na tym etapie. Według tej zasady dziecka nie usypiamy przy piersi, czy też poprzez kołysanie.

Po nakarmieniu odkładamy je do kołyski, ułatwiając mu zaśnięcie pozytywkom lub białymi dźwiękami. Według zwolenników tej metody dzieci, które potrafią zasypiać samodzielnie, śpią znacznie dłużej i głębszym snem.

Niemowlęta

zasypianie-niemowlaków

Kłopoty ze snem u niemowląt są równie częste co u noworodków i bardzo często stanowią ich kontynuacje. Dzieci w wieku od 3 miesięcy do 1 roku warto nauczyć samodzielnego zasypiania.

Jeśli niemowlę spało do tej pory z rodzicami lub też usypiało przy piersi, z pewnością problem ten będzie się pogłębiał, a z czasem niemowlę zrobi sobie smoczek z piersi, śpiąc tylko wtedy kiedy będzie miało o w buzi.

Taka sytuacja bardzo niekomfortowa dla rodziców, warto więc odpowiednio wcześniej postarać się jej przeciwdziałać. Niestety oduczenie dziecka złych nawyków jest znacznie trudniejsze niż też przyzwyczajenie go do niepożądanych rzeczy.

W kwestii przyzwyczajania dziecka o tego by spało dłużej i łatwiej zasypiało, mamy kilka możliwości. Do najważniejszych z nich należy jednak wprowadzenie stałego planu dnia.

Niemowlęta czują się znacznie lepiej, kiedy ich dzień jest przewidywalny i określone czynności takie jak drzemka, karmienie. Spacer czy też kąpiel następują w określonych godzinach.

Przed położeniem dziecka spać, należ zadbać o jego wyciszenie

Wyłączamy więc telewizor, ograniczając zabawę głośnymi zabawkami. Po karmieniu należy włożyć dziecko do łóżeczka i pozwolić mu spokojnie zasnąć. Niektórzy uważają, że dziecka nie należy wyjmować z łóżeczka nawet kiedy płacze.

Metoda ta jednak ma wielu przeciwników, również wśród autorytetów w dziedzinie psychologii dziecięcej. Znacznie lepszym pomysłem jest delikatne gładzenie dziecka po główce lub też śpiewanie mu aż do momentu kiedy zaśnie.

Dzieci powyżej 2 lat

zasypianie-dzieci

Dziecko w wieku 2 lat powinno już samodzielnie zasypiać, słuchając bajki lub też po prostu przytulając misia. Jeśli jednak do tej pory dziecko nie zostało nauczone samodzielnego zasypiania, sytuacja może stać się jeszcze trudniejsza.

Dzieci w tym wieku są już dobrze zorientowane w sposobach na zatrzymanie rodzica w swoim pokoju, byle tylko nie pójść spać, potrafią wymyślić milion powodów od potrzeby pójścia do toalety aż po uczucie pragnienia i inne.

Dzieci w tym wieku zaczynają także nocne spacery do pokoju rodziców, co z pewnością może zaburzyć potrzebę posiadania intymności. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że dzieci w tym wieku mają bardzo wybujałą wyobraźnię.

Powodem nocnych przebudzeń może być więc strach oraz koszmary nocne. Nie ma jednak na tę sytuację innej rady niż przeczekanie jej oraz próby zapewnienia dziecka, że to tylko jego wyobraźnia. Można także starać się rozmawiać z dzieckiem lub też nakłonić by narysowało potwora, którego tak bardzo się boi.

Bycie rodzicem

Bycie rodzicem nie jest łatwe i z pewnością nie raz przysporzy nam lub też już przysporzyło wielu zmartwień. Może czasami jesteśmy tak zmęczeni jak nigdy i marzymy tylko o tym, by przespać w spokoju kilka godzin.

W takich chwilach warto jednak pamiętać, że to jedyny okres kiedy nasz maluch będzie chciał być z nami tak blisko. Z czasem bowiem, będzie się coraz bardziej usamodzielniać, a my jeszcze nie raz zatęsknimy za okresem, kiedy słodko zasypiało w naszych ramionach.

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień