Często lekceważymy znaki, które daje nam organizm i na własne życzenie wpędzamy się w chorobę. Przewlekła chrypka i utrata głosu, niezależnie od pory roku może prowadzić do poważnych schorzeń, warto więc odpowiednio o siebie zadbać i wyeliminować ze swojego życia czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby.

Sprawdź, jakie mogą być powody bólu gardła i utraty głosu, a także – dowiedz się jak skutecznie z tym walczyć.

Zobacz: Spray na gardło – RANKING

Skąd biorą się problemy z głosem?

Problemy z głosem, ból gardła i chrypka to najczęściej zgłaszany objaw praktycznie w każdej porze roku. Latem może do nich dojść, jeśli pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu.

Suche powietrze w domu, w którym przebywasz przez cały dzień, może szkodzić krtani tak samo jak gwałtowne zmiany temperatur, towarzyszące nam zimą i jesienią, kiedy z zimnego dworu wejdziemy do ciepłego pomieszczenia.

chrypka
Chrypka

Zjedzenie dużej porcji lodów podczas upału albo wypicie duszkiem lodowatej wody po wyczerpującym wysiłku fizycznym – to wszystko przyczynia się do powstawania stanu zapalnego, zaczerwienienia oraz obrzęku śluzówki.

Tak samo jak klimatyzacja, działa ogrzewanie i brak wietrzenia domu. Kaloryfery ogrzewają powietrze, które ma negatywny wpływ na nasze drogi oddechowe i gardło. Reakcją organizmu na takie traktowanie jest chrypka i drapanie w gardle.

By w ciągu kilku dni pozbyć się tych objawów, zrezygnuj z picia napoi o bardzo wysokiej i bardzo niskiej temperaturze, a zdecyduj się na te o temperaturze pokojowej. Ogranicz spożywanie cukrów, gazowanych napoi oraz kawy i herbaty, których składniki wysuszają błony śluzowe i nasilają kaszel.

Praca w biurze

Osoby pracujące w biurze o wiele częściej narażone są na powstawanie stanów zapalnych gardła i to nie tylko ze względu na klimatyzację lub ogrzewanie. Służbowe zebrania i przedstawianie projektów, prowadzenie biznesowych negocjacji – to wszystko może przyczynić się do nadwyrężenia strun głosowych, czego efektem jest ból gardła.

Nadmierny stres, który często towarzyszy pracy biurowej także niekorzystnie oddziałuje na krtań, gdyż z powodu zdenerwowania i przewlekłych sytuacji stresowych, można zarówno ochrypnąć, jak i całkowicie zaniemówić. Dzieje się tak ze względu na kurczenie się mięśni krtani, a w rezultacie pojawienie się problemów z oddychaniem.

ból gardła

A od prawidłowego oddychania i miarowego oddechu w głównej mierze zależy to, w jaki sposób brzmi nasz głos, jak silny jest i jak długo będziemy w stanie wypowiadać zdania na służbowym zebraniu (lub w każdej innej sytuacji społecznej). Osobom występującym publicznie – nauczycielom, aktorom, dziennikarzom – nie bez powodu udziela się w procesie ich edukacji lekcji, dzięki którym mają opanować techniki modulacji głosu oraz jego emisji.

Głównym ich założeniem, jest nauczenie się oddychania za pomocą przepony, dzięki czemu można odciążyć mięśnie krtani i nie doprowadzać do chrypki przy pierwszym lepszym przemówieniu.

Co jeszcze szkodzi głosowi?

Według przeprowadzonych badań, duże znaczenie w kwestii wydawanych dźwięków, ma także postawa ciała. Rozmowa z inną osobą, chociażby przez telefon, w postawie zgarbionej, z opuszczoną w dół głową, może doprowadzić do skurczu poszczególnych mięśni i tym samym rozregulować pracę krtani.

Krtań pracuje prawidłowo tylko w prawidłowej postawie ciała

I tylko wtedy jej mięśnie się nie męczą, dzięki czemu unikamy nabawienia się chrypki lub bólu gardła. Zgarbione plecy nie są także odpowiednie dla pracy przepony. Mówiąc krócej, od tego jak siedzisz, zależy to, jak długo będziesz się cieszyć dźwięcznym głosem.

Kolejnym czynnikiem, który przez niektórych uznawany jest za szkodliwy dla głosu, jest zmiana poziomu hormonów po 60 roku życia. W przypadku kobiet staje się on niższy, w przypadku mężczyzn – wyższy. To jednak można naprawić tylko za pomocą zabiegów medycyny estetycznej, z użyciem kwasu hialuronowego.

Menopauza i związany z nią niższy poziom estrogenów powoduje u kobiet zanik błon śluzowych, a co się z tym wiąże – powoduje suchość w gardle oraz męczący kaszel.

Jak dbać o głos?

krtan

Choć przyczyn utraty głosu, chrypki i bólu gardła jest, jak widać, cała masa i warto unikać ich wystąpienia, należy też odpowiednio przygotować się do tego typu sytuacji i wiedzieć, jak reagować.

Przede wszystkim: pij dużo wody, która nawilża błonę śluzową. Unikaj przekrzykiwania się. Jeśli dookoła ciebie jest duży hałas, poczekaj aż minie. Nie ma sensu krzyczeć, tym bardziej że prawdopodobnie twój rozmówca i tak cię nie usłyszy, a ty tylko niepotrzebnie nadwyrężysz struny głosowe.

Nie przebywaj za długo w zadymionych pomieszczeniach i nie pal papierosów. Zaopatrz się w sól morską w aerozolu lub witaminowe spreje do gardła. W przypadku nawracających chrypek i utraty głosu warto zrezygnować z tłustych dań.

Według lekarzy to właśnie one nasilają zgagę i są szkodliwe dla błony śluzowej. Najlepiej zmień całą swoją dietę na lekkostrawną i zobaczysz, że przewlekłe chrypki, pojawiające się bez wyraźnego powodu, ustąpią. Koniecznie także wypróbuj zioła na suchość gardła i chrypkę!

0 Udostępnień