Czy kiedykolwiek spałaś przysłowiowe osiem godzin, po których budziłaś się jeszcze bardziej zmęczona? Taki scenariusz brzmi znajomo, przynajmniej dla niektórych z nas, natomiast przyczyny mogą być różne. Sen to sposób na zgromadzenie energii po całym męczącym dniu. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że na ilość dostarczanej energii ma wpływ jakość snu, a nie ilość przespanych godzin.

Odpowiedni odpoczynek w ciągu nocy pozwoli ci czuć się dobrze następnego dnia, będziesz bardziej aktywna i pełna życia. Oto kilka wskazówek jak się wysypiać.

Wystarczająco długi sen

Może się to wydawać niemożliwe, jeśli twój plan dnia jest bardzo napięty, ale 7-8 godzinny sen jest potrzebny, aby twój mózg lepiej funkcjonował każdego dnia. Brak snu może powodować problemy ze zdrowiem. Ponadto, jeśli będziesz niewyspana możesz nieumiejętnie oceniać różne sytuacje.

Staraj się mądrze rozporządzać czasem i kończyć cała swoją pracę za dnia. Dzięki temu nie będziesz się martwić tym, że musisz jeszcze popracować w nocy i położysz się spać wcześniej niż zwykle.

Twoje otoczenie

osoba cierpiąca na besseność leży w łóżkuOtoczenie w jakim sypiasz może znacząco wpłynąć na jakość twojego snu. Miejsce, w którym śpisz powinno być twoim schronieniem. Dzięki temu będziesz mogła się zrelaksować i przestać wciąż rozmyślać o wydarzeniach z danego dnia.

Sypialnia powinna być tylko miejscem do spania, nie odprężysz się całkowicie jeśli zazwyczaj traktujesz to także jako miejsce pracy. Zamiast myśleć o odpoczynku, twój mózg będzie kojarzył to pomieszczenie z zarywanymi nocami, pracą, nauką.

Postaraj się zająć pracą w innym miejscu, a przynajmniej pozbądź się z sypialni komputera i telewizora. Upewnij się, że nie ma tam niczego co mogłoby rozproszyć twój sen, zadbaj też o wygodne łóżko oraz o utrzymanie optymalnej temperatury. Nie będzie ci się dobrze spało, jeśli w pomieszczeniu jest za gorąco.

Wczesna pora

Postaraj się kłaść spać godzinę wcześniej niż planowałaś. Dzięki temu twój mózg będzie miał czas, aby się zrelaksować i odpocząć. Staraj się unikać oglądania telewizji lub grania w gry komputerowe w tym czasie, ponieważ to będzie jeszcze bardziej stymulowało twój mózg. Ten czas wykorzystaj na medytację i relaks.

Jedzenie przed snem

Niektórzy lubią jeść różne przekąski w łóżku. Nie jest to wskazane, ponieważ może prowadzić do niestrawności lub zgagi. Unikaj niezdrowego jedzenia i alkoholu tuż przed snem. Jeśli rzeczywiście jesteś głodna spróbuj płatków kukurydzianych lub grzanki, popij je wodą zamiast napojów gazowanych.

Niektórzy twierdzą, że alkohol pomaga im lepiej spać, jednak badania wykazały, że picie alkoholu przed snem zaburza rytm snu i w rzeczywistości powoduje problemy ze snem.

Kofeina

kobieta leży w łóżkuNajczęściej zapracowani ludzie, którzy sypiają mało, polegają na kofeinie, aby dodała im energii każdego dnia. Kofeinę możemy znaleźć w kawie, coli czy herbacie. W ciągu dnia rzeczywiście kofeina może zapobiegać senności, jednak ma negatywny wpływ na zasypianie w nocy, ponieważ zostaje w organizmie przez 12 godzin.

Jeśli masz problemy z zaśnięciem, być może należy ograniczyć spożycie kofeiny. Pij kawę rano, ale unikaj jej późnym popołudniem i wieczorem, zwłaszcza tuż przed snem.

Zegar

Pracujesz w nocy i wciąż spoglądasz na zegarek, uświadamiając sobie jak jest już późno. Zdajesz sobie sprawę z tego, że już powinnaś kłaść się spać. Zrób sobie przysługę i odstaw zegarek lub odwróć go tak, aby nie spoglądać wciąż na mijające minuty. Ciągłe sprawdzanie godziny może cię tylko dodatkowo stresować.

Budzik najlepiej trzymać z dala od łóżka lub przynajmniej od zasięgu ręki. Nie będzie cię kusiło, aby włączyć nad ranem drzemkę, a później kolejną…

Przeczytaj również: Poznaj 5 sposobów na walkę z bezsennością.

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl