Jak się zmotywować do pisania pracy dyplomowej? Początek nowego roku to idealny czas na planowanie, podejmowanie ważnych decyzji i rozpoczynanie nowych przedsięwzięć. To również właściwy moment na realizację noworocznych postanowień.
Jeżeli jedno z nich brzmi – napiszę swoją pracę dyplomową – to najwyższy czas zacząć ten projekt. To długi i skomplikowany proces, a terminy, związane z oddawaniem kolejnych rozdziałów pracy, będą od tej chwili zbliżać się wielkimi krokami.
Jak zatem skutecznie zmotywować się do pisania, by móc obronić się w terminie?
DOBRA ORGANIZACJA
Spis treści
Pisanie tak skomplikowanej i długiej publikacji wymaga działania według ściśle określonego planu. Na początku poświęć 1-2 dni na przygotowanie sobie odpowiedniej literatury, notatek i materiałów pomocniczych.
Następnie zaznacz w nich konkretne fragmenty, które wykorzystasz w swoim dziele. To znacznie ułatwi ci pracę i sprawi, że później będziesz mogła skupić się już tylko na pisaniu. W ten sposób lepiej zapoznasz się z przedstawianym w pracy tematem, a to z kolei spowoduje, że pisanie pójdzie ci dużo sprawniej.
DYSCYPLINA
Jak się zmotywować do pisania pracy dyplomowej? Nie czekaj na to, aż ktoś stanie nad tobą z batem i każe ci zacząć stukać w klawiaturę, bo raczej znajdzie się więcej osób, które będą chciały odwieść cię od tego pomysłu, nie oznacza to jednak, że musisz od razu zrezygnować ze wszystkich przyjemności.
Ustal jednak pewne warunki, np. będę pisać jedną stronę dziennie lub pięć w tygodniu, i tego się trzymaj, nawet jeśli miałoby na tym ucierpieć twoje życie towarzyskie. Ważne, aby obrać sobie cel i uparcie do niego dążyć.
A przy dobrej organizacji zostanie jeszcze czas na kino, zakupy czy imprezę. Pamiętaj, że każda napisana strona zbliża cię do upragnionego końca.
POMOCNA DŁOŃ
Jeżeli naprawdę nie radzisz sobie z pisaniem, brak ci pomysłu, weny twórczej lub czasu, dopada cię zmęczenie i rozdrażnienie – rozejrzyj się wokoło i zastanów się, czy jest ktoś, kto mógłby ci pomóc.
Nie chodzi oczywiście o to, aby ktoś odwalił za ciebie całą brudną robotę, podczas gdy ty będziesz mogła bezkarnie oglądać ulubiony serial, lecz pomoże w kilku drobnych rzeczach, ale istotnych dla końcowego efektu pracy.
Czasami będzie to szukanie literatury, zaznaczanie odpowiednich fragmentów, redagowanie tekstu, zliczanie odpowiedzi podanych w ankietach lub stworzenie prostej tabelki. Każda, nawet najmniejsza pomoc, może w tym przypadku okazać się bardzo cenna.
SKUP SIĘ, ODPRĘŻ I MYŚL POZYTYWNIE
Jak się zmotywować do pisania pracy dyplomowej? Bez względu na to, czy piszesz licencjata, magistra czy zwykłą pracę zaliczeniową, ważne, aby odbywało się to w atmosferze maksymalnego skupienia.
Oczywiście, dla jednych będzie to bezwzględna cisza i spokój, podczas gdy inni do pracy będą potrzebować np. włączonego radia. Pozbądź się wszystkiego, co może cię rozpraszać i pamiętaj o regularnym odpoczynku. Co godzinę staraj się robić krótkie przerwy – wyjdź na świeże powietrze, napij się kawy, porozmawiaj z kimś.
Odpowiednio zorganizuj sobie również miejsce pracy – zrób porządek na biurku, odpal świece o ulubionym zapachu, włącz relaksującą muzykę, zrób ziołową herbatę – w takich warunkach praca będzie dużo przyjemniejsza.
Przede wszystkim jednak zacznij myśleć pozytywnie – zamiast narzekać i coraz bardziej się zniechęcać, pomyśl o szybszych wakacjach, nowym tytule przed nazwiskiem czy satysfakcji, jaką odczujesz, patrząc na swoje wydrukowane dzieło.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
- Motywacja w treningach i diecie
- Odchudzanie a motywacja
- Motywacja do odchudzania to klucz do sukcesu!
- Trening wymaga wysiłku a wysiłek motywacji
- Motywacja a systematyczne treningi [ZOBACZ] jakie to proste…