Jak się zmotywować do pisania pracy dyplomowej? Początek nowego roku to idealny czas na planowanie, podejmowanie ważnych decyzji i rozpoczynanie nowych przedsięwzięć. To również właściwy moment na realizację noworocznych postanowień.

Jeżeli jedno z nich brzmi – napiszę swoją pracę dyplomową – to najwyższy czas zacząć ten projekt. To długi i skomplikowany proces, a terminy, związane z oddawaniem kolejnych rozdziałów pracy, będą od tej chwili zbliżać się wielkimi krokami.

Jak zatem skutecznie zmotywować się do pisania, by móc obronić się w terminie?

DOBRA ORGANIZACJA

Pisanie tak skomplikowanej i długiej publikacji wymaga działania według ściśle określonego planu. Na początku poświęć 1-2 dni na przygotowanie sobie odpowiedniej literatury, notatek i materiałów pomocniczych.

Następnie zaznacz w nich konkretne fragmenty, które wykorzystasz w swoim dziele. To znacznie ułatwi ci pracę i sprawi, że później będziesz mogła skupić się już tylko na pisaniu. W ten sposób lepiej zapoznasz się z przedstawianym w pracy tematem, a to z kolei spowoduje, że pisanie pójdzie ci dużo sprawniej.

DYSCYPLINA

Jak się zmotywować do pisania pracy dyplomowej? Nie czekaj na to, aż ktoś stanie nad tobą z batem i każe ci zacząć stukać w klawiaturę, bo raczej znajdzie się więcej osób, które będą chciały odwieść cię od tego pomysłu, nie oznacza to jednak, że musisz od razu zrezygnować ze wszystkich przyjemności.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Obraz z motylem – subtelny akcent we wnętrzach

Ustal jednak pewne warunki, np. będę pisać jedną stronę dziennie lub pięć w tygodniu, i tego się trzymaj, nawet jeśli miałoby na tym ucierpieć twoje życie towarzyskie. Ważne, aby obrać sobie cel i uparcie do niego dążyć.

A przy dobrej organizacji zostanie jeszcze czas na kino, zakupy czy imprezę. Pamiętaj, że każda napisana strona zbliża cię do upragnionego końca.

POMOCNA DŁOŃ

Jeżeli naprawdę nie radzisz sobie z pisaniem, brak ci pomysłu, weny twórczej lub czasu, dopada cię zmęczenie i rozdrażnienie – rozejrzyj się wokoło i zastanów się, czy jest ktoś, kto mógłby ci pomóc.

Nie chodzi oczywiście o to, aby ktoś odwalił za ciebie całą brudną robotę, podczas gdy ty będziesz mogła bezkarnie oglądać ulubiony serial, lecz pomoże w kilku drobnych rzeczach, ale istotnych dla końcowego efektu pracy.

Czasami będzie to szukanie literatury, zaznaczanie odpowiednich fragmentów, redagowanie tekstu, zliczanie odpowiedzi podanych w ankietach lub stworzenie prostej tabelki. Każda, nawet najmniejsza pomoc, może w tym przypadku okazać się bardzo cenna.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Linie papilarne na dłoni - [PORADNIK] jak zacząć wróżenie z ręki!

SKUP SIĘ, ODPRĘŻ I MYŚL POZYTYWNIE

Jak się zmotywować do pisania pracy dyplomowej? Bez względu na to, czy piszesz licencjata, magistra czy zwykłą pracę zaliczeniową, ważne, aby odbywało się to w atmosferze maksymalnego skupienia.

Oczywiście, dla jednych będzie to bezwzględna cisza i spokój, podczas gdy inni do pracy będą potrzebować np. włączonego radia. Pozbądź się wszystkiego, co może cię rozpraszać i pamiętaj o regularnym odpoczynku. Co godzinę staraj się robić krótkie przerwy – wyjdź na świeże powietrze, napij się kawy, porozmawiaj z kimś.

Odpowiednio zorganizuj sobie również miejsce pracy – zrób porządek na biurku, odpal świece o ulubionym zapachu, włącz relaksującą muzykę, zrób ziołową herbatę – w takich warunkach praca będzie dużo przyjemniejsza.

Przede wszystkim jednak zacznij myśleć pozytywnie – zamiast narzekać i coraz bardziej się zniechęcać, pomyśl o szybszych wakacjach, nowym tytule przed nazwiskiem czy satysfakcji, jaką odczujesz, patrząc na swoje wydrukowane dzieło.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
(15głosów, średnia: 4,93 z 5)
Loading...
Joanna M.
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl