Siwienie włosów to naturalny proces, który zwykle rozpoczyna się około 30-40 roku życia. Mimo tego, że utrata pigmentu jest w większości przypadków nieodwracalna, to istnieje wiele sposobów na zahamowanie procesu siwienia i usprawnienie pracy melanocytów, odpowiedzialnych za produkcję naturalnych pigmentów, docierających do struktury naszych włosów.

Jak można opóźnić proces siwienia włosów? Jakie metody walki z siwiejącymi kosmykami cieszą się obecnie największą popularnością? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały zawarte w poniższym poradniku.

Przyczyny siwienia włosów

siwienie-wlosow

Bezpośrednią przyczyną siwienia włosów u ludzi jest zaburzona praca melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny w organizmie.

Z kolei melanina jest naturalnym barwnikiem, odpowiadającym za poziom oraz natężenie pigmentu, wpływającego na finalny kolor naszych włosów. Stopniowa utrata melaniny zachodzi w naszych organizmach wraz z wiekiem.

Warto dodać jednak, że na zmniejszenie ilości pigmentów w naszym organizmie mogą wpływać także inne czynniki zdrowotne i środowiskowe. Do najczęstszych, pośrednich przyczyn oraz czynników ryzyka siwienia włosów można zaliczyć:

 • nadmiar stresu w codziennym życiu,
 • palenie papierosów,
 • niedobory witamin i minerałów,
 • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
 • zaburzenia endokrynologiczne,
 • uwarunkowania genetyczne.

Jak zapobiec siwieniu włosów?

Siwienie włosów jest procesem naturalnym i nieuniknionym, więc nie da się całkowicie zapobiec zmniejszaniu ilości melaniny w naszym organizmie. Warto podkreślić jednak, że istnieje wiele sprawdzonych i naturalnych sposobów, które mogą przyczynić się do zahamowania i opóźnienia procesu siwienia.

Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod można zaliczyć zażywanie preparatów dedykowanych zwalczaniu siwych włosów, a także stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry głowy czy wprowadzenie do codziennych posiłków odpowiedniej ilości poszczególnych substancji odżywczych.

Preparaty na siwe włosy

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na opóźnienie procesu siwienia włosów jest stosowanie preparatów i suplementów diety, które zawierają w składzie różnorodne substancje aktywne i naturalne składniki odżywcze. Takie produkty przyczyniają się do usprawnienia pracy melanocytów oraz zahamowania procesu utraty melaniny, odpowiedzialnej za utrzymanie naturalnego koloru naszych włosów.

Stosowanie suplementacji nie przynosi natychmiastowych efektów, ale działanie poszczególnych preparatów i suplementów diety może przynieść bardzo korzystne, długofalowe skutki. Więcej informacji na temat składu oraz skuteczności działania różnego rodzaju preparatów i suplementów diety na siwe włosy.

Zbilansowana dieta

Wprowadzenie do codziennych posiłków odpowiedniego stężenia poszczególnych substancji odżywczych może wpłynąć na zahamowanie procesu siwienia włosów. Zbilansowana dieta jest wskazana zwłaszcza wtedy, gdy przedwczesny proces siwienia kosmyków nastąpił na skutek niedoboru wybranych witamin i minerałów w organizmie.

Aby opóźnić proces siwienia włosów z pomocą codziennej diety, warto wprowadzić do spożywanych posiłków produkty spożywcze zawierające w składzie wysokie stężenie żelaza, wapnia, cynku, a także witamin z grupy B oraz witaminy A. Do takich produktów można zaliczyć między innymi:

 • zielone warzywa liściaste,
 • rośliny strączkowe,
 • nabiał,
 • owoce morza,
 • nasiona,
 • kasze,
 • cytrusy,
 • nabiał.

Odpowiednia pielęgnacja

Prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy może mieć bardzo korzystny wpływ nie tylko na jakość i sprężystość naszych kosmyków, ale również na ich odcień. Wiele badań wskazuje, że w przypadku zdrowych i zadbanych włosów proces siwienia zachodzi znacznie później niż w przypadku włosów suchych i zniszczonych.

Aby w skuteczny sposób zadbać o włosy, na samym początku warto odstawić preparaty, które zawierają w składzie alkohole, silikony, parafiny oraz silne substancje konserwujące.

Istotną rolę w poprawie jakości włosów oraz zahamowaniu procesu ich siwienia mogą odgrywać wszelkie płukanki, maski, odżywki, olejki oraz specjalistyczne kosmetyki z filtrami UVA, oraz UVB, które chronią włosy przed negatywnymi skutkami promieniowania słonecznego.

Na szczęście w większości aptek i drogerii dostępnych jest wiele naturalnych kosmetyków do włosów z dobrym składem. Wybór dostępnych preparatów jest ogromny, dlatego można znaleźć wśród nich produkty dedykowane zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn w różnych przedziałach wiekowych.

Jak opóźnić proces siwienia włosów? Podsumowanie

Wraz z upływem lat, ilość melaniny w naszych organizmach stopniowo maleje. Jednym z głównych skutków obniżenia poziomu tego pigmentu jest siwienie włosów. Mimo że procesu siwienia nie można opóźniać w nieskończoność, to istnieje wiele prostych i sprawdzonych sposobów na zahamowanie siwienia oraz zredukowanie ilości siwiejących kosmyków.

Do najpopularniejszych metod w walce z siwymi włosami można zaliczyć stosowanie preparatów, które mają za zadanie zniwelować przyczyny zaburzonej pracy melanocytów i przywrócić naszym włosom ich naturalny odcień.

W wielu przypadkach dużą skuteczność wykazuje również stosowanie odpowiedniej suplementacji oraz pielęgnacji dopasowanej do rodzaju i struktury włosów.

Podobne tematy:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.