Świeże liście mięty nadają się do bardzo wielu potraw, napojów oraz drinków (mojito – mój ulubiony). Problem zaczyna się gdy nie mamy akurat w tej chwili, właśnie teraz – świeżej mięty! Do sklepu daleko, poza tym czy chce mi się wychodzić z domu specjalnie dla kilku listków świeżej mięty? raczej nie…!

Właśnie tu i właśnie teraz wyciągnę Cię z tarapatów i pokażę Ci naprawdę ciekawe sposoby na przechowywanie świeżych liści mięty, abyście mogli rozkoszować się smakiem świeżej mięty kiedy tylko chcecie!

Szybki poradnik jak przechowywać świeże liście mięty:

  • Kup miętę w doniczce i postaw na parapecie.
  • Łodygi ściętych liści mięty zamocz w wodzie tak jak kwiaty.
  • Liście mięty owiń w mokry papierowy ręcznik i przechowuj je w lodówce.
  • Zamroź liście mięty w pojemniku na kostki lodu, powstanie kostka lodu ze zwiniętym liściem mięty w środku (idealne rozwiązanie do chłodzących napojów i drinków)

Liście mięty pod folią

jak-przechowywać-liscie-miety-1

Krok 1.

Usuń gumkę, która trzyma pęczek liści mięty. Delikatnie umyj miętę pod strumieniem zimnej wody, uważając, aby nie uszkodzić delikatnych liści. Potrząśnij pęczkiem liści, aby przywierające do liści i łodyg krople wody opadły. Odłóż miętę na papierowy ręcznik, aby reszta wody wsiąkła.

  • Zawsze należy myć warzywa i owoce przed przechowywaniem, ponieważ mogą zawierać ślady brudu i bakterii lub pozostałości po pestycydach i nawozach.
  • Strumień wody spod kranu nie może być zbyt mocny, bo zniszczy delikatne liście mięty.

 

jak-przechowywać-liscie-miety-2

Krok 2.

Odetnij dolną część łodyg mięty. Użyj nożyczek lub noża, aby odciąć końce łodyg. Pozwoli to mięcie przyjmować wodę bez problemów. Uważaj, aby nie uciąć zbyt krótkich łodyg, bo mogą nie być w stanie prawidłowo stać w pojemniku.

  • Cięcie łodyg pod niewielkim kątem, poprawi zdolność wchłaniania wody.

 

jak-przechowywać-liscie-miety-3

Krok 3.

Zanurz końce łodyg mięty w wodzie. Do tego celu zdobądź mały, lecz wysoki pojemnik, np. mały wazon bądź słoik. Zalej pojemnik 1/3 wody. Włóż do środka pęczek mięty, aby każda łodyga była dobrze zanurzona w wodzie.

  • Wymieniaj wodę w pojemniku co kilka dni, aby utrzymać ją w świeżości i czystości.
  • W celu uzyskania jeszcze większej trwałości należy używać wody destylowanej lub mineralnej.

 

jak-przechowywać-liscie-miety-4

Krok 4.

Przykryj luźno miętę – plastikową folią. Wystarczy, że rozetniesz którąś z reklamówek, aby zdobyć duży kwadratowy kawałek folii. Chodzi o to, aby ograniczyć liściom mięty kontakt z powietrzem.

[irp posts=”12129″ name=”Maseczka z mięty dla każdego rodzaju cery!”]

Na dole pojemnika zbierz wszystkie końce folii i użyj gumki, aby je razem spiąć. W ten sposób zabezpieczone liście mięty możesz przechowywać w lodówce pionowo lub w zaciemnionym miejscu na kuchennym blacie.

  • Jeśli dobrze zabezpieczysz folią liście mięty i nalejesz wody mineralnej, to wytrzymają świeże, nawet kilka tygodni.
  • Przechowywanie mięty w lodówce sprawi, że świeżość utrzyma się dwukrotnie dłużej, niż przechowując miętę na kuchennym blacie!

 

Liście mięty w ręczniku papierowym

liscie-miety-w-reczniku-1

Krok 1.

Pierwszy krok to przygotowanie mokrych papierowych ręczników. Połącz 2-3 warstwy papierowego ręcznika, aby powstała grubsza warstwa. Namocz je w wodzie, a następnie lekko wyciśnij nadmiar wody nie niszcząc ich. Ręczniki muszą być wilgotne, a nie ociekające z wody.

  • Pikowane ręczniki papierowe będą lepsze przy zwilżaniu i owijaniu.
  • Zbyt duża wilgoć ręczników może powodować zgniliznę ziół. Z tego powodu ważne jest, aby ręczniki papierowe nie były zbyt wilgotne!

 

liscie-miety-w-reczniku-2

Krok 2.

Umieść miętowe gałązki na papierowych ręcznikach. Wyprostuj ręczniki i połóż je płasko na blacie. Rozmieść miętę pionowo w równym rzędzie przez jedną połowę ręczników papierowych. Jeśli to konieczne, przytnij łodygi mięty, aby dopasować się do długości ręczników.

  • Jeśli chcesz zachować w świeżości dużą ilość mięty, zawiń kilka małych paczek ręczników, a nie wszystko razem w jednym ręczniku.

 

liscie-miety-w-reczniku-3

Krok 3.

Teraz czas na rolowanie. Zawiń małe pęczki mięty w wilgotne ręczniki. W końcach ręczników gdzie znajdują się łodygi, zawiń kraniec papieru, aby powstała koperta. Wyrolowana mięta z jednej strony musi być otwarta a z drugiej zamknięta. W ten sposób, liście mięty pozostaną świeższe na dłużej, ponieważ odetniemy łodygom kontakt z powietrzem.

  • Pęczki mięty zawsze zawijaj luźno.
  • Mięte zawijaj zawsze na ręczniku, który względem łodyg mięty jest po skosie, a nie prostopadle.

 

liscie-miety-w-reczniku-4

Krok 4.

Umieść miętę w lodówce. Wsuń owinięty pakunek miętowy do plastikowej torebki lub próżniowego pojemnika. Przechowuj pojemnik w lodówce, wyjmując go jedynie, gdy trzeba dodać kilka świeżych liści mięty na przystawkę, koktajl lub deser.

[irp posts=”8126″ name=”Mięta pieprzowa – ikona ziołolecznictwa!”]

  • Mięta schłodzona w wilgotnym papierowym ręczniku zachowuje kolor, smak i ostrą konsystencję przez co najmniej 2-3 tygodnie.
  • Jeśli nie masz oddzielnego pojemnika do przechowywania mięty lub miejsca na pojemnik w lodówce, można owinąć pęczki mięty w dodatkowej warstwie suchych ręczników papierowych i umieścić je w dowolnym miejscu w lodówce.

 

Liście mięty w kostkach lodu

liscie-miety-w-kostce-lodu

Krok. 1

Usuń łodygi. Umyj miętę pod zimną wodą. Umieść liście mięty na suchym ręczniku, aby odsączyć z nich resztkę wody.

  • Jest to ciekawy sposób na zachowanie świeżości resztek mięty, która Ci została.
  • Liście mięty możesz mrozić w całości lub posiekać je nożem na drobne kawałeczki, zależy do czego będziesz ją potrzebowała. Ja siekam liście mięty gdy użyję ich do potrawy lub mrożę w całości gdy robię drinki, np. mojito.

 

liscie-miety-w-kostce-lodu-2
Krok 2.

Powciskaj liście mięty do otworów na tacy. Za pomocą końcówki palców wygładź liście płasko na dnie zasobnika. Użyj jednego lub dwóch liści na jeden zasobnik do lodu.

  • W przypadku tac, które tworzą duże lub dziwnie kostki lodu, można użyć dodatkowego jednego lub dwóch liści mięty.

 

liscie-miety-w-kostce-lodu-3

Krok 3.

Wypełnij tacę do kostek lodu wodą. Wlej wodę do każdej szczeliny, pozostawiając trochę miejsca na szczycie tacy, aby kostki się nie „posklejały” ze sobą w czasie mrożenia. Nie przejmuj się, jeśli niektóre liście wypłyną na szczyt, jeśli tylko nie wyskakują z tacy, nie powinno to stanowić problemu.

  • Jeśli kostka lodu przeznaczona jest na napoje lub drinki, można również dodać odrobinę soku z cytryny do wody, którą zalejesz pojemniki.

 

liscie-miety-w-kostce-lodu-4

Krok 4.

Mrożenie mięty w kostkach lodu to najlepszy ze sposobów. Mięta wytrzymać może nawet kilka miesięcy. Kostki lodu z miętą idealnie nadają się do chłodnych napojów w upalne lato oraz do drinków.

[irp posts=”5897″ name=”Woda OGÓRKOWA do picia – to musisz PRZECZYTAĆ!”]

Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz nawet rozmrozić kostki lodu i użyć samą miętę. Wystarczy, że zalejesz kostki ciepłą wodą i już po chwili Twoim oczom ukarzą się listki mięty :)

  • Po rozmrożeniu liści mięty osusz je lekko między warstwą papierowych ręczników, aby wycisnąć nadmiar wody.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.