Skóra twarzy naturalnie produkuje olej (łój), który ma za zadanie chronić jej powierzchnię przed różnymi czynnikami, ale co jeśli skóra produkuje zbyt dużo łoju? Cera tłusta może powodować trądzik, powstawanie wągrów i zaskórników, przez co możesz czuć się niekomfortowo.

Ja na szczęście wiem jak poprawić stan cery i zatrzymać nadmierną produkcję sebum i zamierzam podzielić się z Tobą wszystkimi sposobami, które podzieliłam na kilka sekcji.

Pielęgnacja cery tłustej to przede wszystkim regularne oczyszczanie jej i stosowanie kosmetyków, które pochłaniają nadwyżkę sebum (a więc kosmetyki i maseczki zawierające naturalne glinki), oraz kosmetyki zawierające substancje aktywne, które mają działanie sebostatyczne (retinoidy, kwas azelainowy, witamina B3 i B6, ekstrakty z ziaren lnu i drożdży), bakteriostatyczne (cynamon, rumianek, dziurawiec, nagietek, tymianek i olejek z drzewa herbacianego), przeciwzapalne i łagodzące (aloes, melisa, żeń-szeń, krwawnik, nagietek i wyciąg z lukrecji).

Warto też wiedzieć, że skóra tłusta może mieć pewne syndromy cery wrażliwej i naczynkowej.

Tutaj, aby się upewnić co do rodzaju cery, jaki posiadasz, warto udać się do gabinetu kosmetyki lekarskiej i użyć sebumetru, dzięki któremu lekarz dokładnie zbada, jak pracują Twoje gruczoły łojowe oraz jaki jest stan natłuszczenia skóry.

sebumetr
Sebumetr

Cera tłusta – charakterystyka

Tłusty nos, policzki i czoło (strefa T) oraz świecąca skóra twarzy to oznaki nadprodukcji sebum. Przetłuszczająca się cera boryka się często z zaskórnikami i rozszerzonymi porami, rzadkością nie są też zmiany ropne, wypryski oraz trądzik.

Kluczowe wtedy jest zwrócenie uwagi na to, by infekcje skórne nie rozprzestrzeniały się, bo może to doprowadzić do wyprysków i pryszczy obecnych na całej powierzchni twarzy, a wtedy dopiero zaczynają się prawdziwe kłopoty z cerą.

Cera tłusta – pielęgnacja

Do oczyszczania tłustej skóry unikaj kosmetyków na bazie alkoholu, warto tu zdecydować się na łagodne i lekkie środki myjące jak np. dobre toniki do cery tłustej czy płyny micelarne. Toniki muszą usunąć nadmiar sebum z twarzy i florę bakteryjną, ale nie mogą jej przesuszyć i zmienić naturalnego pH skóry twarzy.

Uważaj też na mydła antybakteryjne do cery tłustej, bo mają one wysokie pH i z łatwością zaburzą naturalne pH Twojej skóry.

Warto za to stosować kosmetyki do mycia twarzy, które w składzie mają drobinki, dzięki którym będziesz w stanie lekko zetrzeć martwy naskórek, aby ujścia mieszków włosowych nie blokowały się, powodując powstawanie zaskórników.

Jak pozbyć się tłustej cery? przede wszystkim trzeba regularnie oczyszczać ją minimum dwa razy na dzień, to absolutny wymóg.

Warto też raz w tygodniu zastosować delikatny peeling do cery tłustej, a tuż po peelingu nałożyć maseczkę na twarz antybakteryjną, np. maseczkę z węgla aktywnego.

Kosmetyki do cery tłustej, aby spełniały swoją funkcję, muszą działać na wielu płaszczyznach, powinny więc:

  • nie podrażniać skóry a łagodzić ją,
  • oraz hamować wydzielanie sebum.

Oto SPRAWDZONE sposoby na tłustą cerę:

Mycie tłustej cery

jak-myc-tlusta-cere

Używaj tylko delikatnych kosmetyków myjących do twarzy, aby nie podrażniać skóry. Skóra tłusta wymaga delikatności, inaczej wyprodukuje jeszcze więcej łoju, aby skompensować wszystkie naturalne oleje, które zostały przez Ciebie usunięte.

mycie-tlustej-cery

Nie szoruj skóry zbyt mocno, bo podrażnisz ją, a to z kolei spowoduje wzmożoną produkcję łoju.

tlusta-cera-mycie

Dwukrotne mycie twarzy jest podstawą, aby utrzymać cerę na odpowiednim poziomie natłuszczenia. Myj twarz po przebudzeniu i przed pójściem spać, oczywiście są to minimalne wymagania, tłustą twarz możesz myć częściej.

jak-myc-przetluszczajaca-sie-twarz

Myj twarz ciepłą wodą, a nie gorącą. Gorąca woda może podrażniać skórę i pozbywać ją naturalnych olejów, powodując wytwarzanie większej ilości łoju w celu kompensacji.

tlusta-cera-strefa-t-toner

Jeśli używasz tonera, to zadbaj o to, aby używać go jedynie na tłustych partiach cery. Mowa to oczywiście o nosie, policzkach i czole. Jeśli zastosujesz toner na całej powierzchni twarzy, może dojść do przesuszenia i suchych czerwonych plam oraz liszajów.

maseczki-z-glinki-co-tlustej-cery

Maseczki z glinki wysuszają skórę, dlatego decyduj się na ich zastosowanie tylko w wyjątkowych okolicznościach, kiedy Twoja skóra będzie wystawiona na długą ekspozycję bez możliwości umycia twarzy – wesele, długa impreza czy przyjęcie.

Nawilżanie tłustej cery

Unikaj kosmetyków nawilżających, które zawierają oleje, takie jak nafta lub masło shea. Te składniki są bardzo tłuste i powodują nadmiar oleju na skórze, pogarszając jej stan. Przed zakupem nawilżacza do twarzy dokładnie przeczytaj składniki wymienione na jego opakowaniu.

Wybierz krem nawilżający zawierający dimetikon. Poszukaj środków nawilżających oznaczonych jako wolne od oleju i zawierających raczej dimetikon niż naftę. Kosmetyki nawilżające, które zawierają dimetikon, pomogą zmatowić skórę twarzy, podczas gdy nawilżacze zawierające naftę mogą sprawić, że skóra będzie jeszcze bardziej oleista.

sposoby-na-tlusta-cere

Podczas pielęgnacji cery tłustej wybierz krem nawilżający, który nie zatyka porów, dzięki temu zminimalizujesz ryzyko powstawania pryszczy i zaskórników oraz stanów zapalnych na skórze.

Jeśli twarz smarujesz balsamem, to ostrożnie dozuj jego ilość, do nawilżania tłustej skóry lepiej stosować przeznaczone do celu kosmetyki nawilżające. Balsam nakładaj na cerę, jeśli ta, po nałożeniu nawilżacza wciąż wydaje Ci się sucha.

tlusta-cera

Tłusta cera jest bardzo wymagająca, dlatego testuj różne kosmetyki nawilżające, aby znaleźć ten idealnie wpasowujący się w typ Twojej skóry. Warto wtedy szukać próbek kosmetyków, bez konieczności kupowania całego opakowania, które może w ogóle się nie sprawdzić.

Makijaż a tłusta twarz

Co na tłustą cerę nakładać, aby zminimalizować efekt błyszczącej skóry? oczywiście swoją funkcję spełni tu matowy podkład. Po oczyszczeniu i nawilżeniu twarzy nałóż matowy podkład, taki podkład będzie pomagał w absorpcji nadmiaru łoju przez cały dzień.

Bardzo tłusta cera wymaga kosmetyków do makijażu, które nie zawierają olejów i nie zatykają porów na skórze. Szukaj kosmetyków oznaczonych jako wolne od olejów.

Święcąca skóra twarzy to efekt, który spędza nam kobietom sen z powiek, aby walczyć z tym zjawiskiem, warto wybrać pudry matujące do cery tłustej. Pudry takie nie zawierają olejów mineralnych, talku, parabenów i silikonów, które mocno blokują pory.

puder-do-cery-tlustej

Aby właściwie napudrować cerę tłustą, należy użyć dużego, zaokrąglonego i miękkiego pędzla. Aby zatrzymać wydzielanie sebum i świecenie się skóry, puder należy delikatnie omiatać po twarzy, a nie „wkłuwać go” w skórę czubkiem sztywnego włosia.

Oto pudry do cery tłustej, które mogę polecić:

  • Wypiekany podkład mineralny Proto-Col (150 zł)
  • Anti Shine powder Kryolan (60 zł)
  • Puder sypki Dermacolor Kryolan (90 zł)
  • Mineralny podkład pudrowy Mary Kay (82 zł)

Inne triki i sposób na tłustą cerę:

  1. Dzień jest długi, więc jeśli masz tłustą skórę na twarzy, zawsze miej przy sobie sypki puder i matującą bibułkę, dzięki nim będziesz w stanie na nowo zmatowić twarz.
  2. Żeby makijaż dłużej był matowy, pod podkład zastosuj bazę.
  3. Matujący puder mineralny to lepsze rozwiązanie niż fluid + podkład, puder nie zatyka porów i szybciej oraz łatwiej go zaaplikujesz na twarz.
  4. Stosując podkład, warto stosować sypki puder transparentny.

Makijaż nakładaj z rozwagą, a cerę tłustą traktuj rozsądnie. Używaj tylko niewielkich ilości każdego z produktów, makijaż musi być lekki, aby nie obciążał zbytnio skóry na twarzy. Lżejsze warstwy makijażu pomogą Twojej skórze oddychać i zapobiegną nadmiernej produkcji sebum przez cały dzień.

Nawyki zmniejszające produkcję łoju

Pielęgnacja skóry tłustej to nie tylko kosmetyki, nawilżanie i prawidłowe oczyszczanie twarzy, to także zbilansowana dieta i wybór właściwych produktów które zawierają właściwe substancje i witaminy.

Unikaj żywności, która wzmaga nadprodukcję łoju, chodzi tu głównie o produkty spożywcze z dużą zawartością cukru, tłuszczu i soli. Produkcję łoju wzmagają także produkty mleczne i przetworzone. Unikaj takich produktów spożywczych lub przynajmniej ogranicz ich spożycie.

skora-tlusta-odzywianie

Jedz produkty wspomagające kontrole nad wydzielaniem sebum, czyli produkty bogate w błonnik, owoce, warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste. Liściaste warzywa i owoce cytrusowe są szczególnie skuteczne w walce przeciwko tłustej cerze. Spożywaj warzywa bez dodawania oleju, czyli gotując je na parze lub gotując je bezpośrednio w wodzie.

Pij dużo wody. Woda pomaga utrzymać nawilżenie skóry, a także wypłukuje toksyny z organizmu. Wypicie wystarczającej ilości wody każdego dnia jest niezbędne do utrzymania tłustej skóry pod kontrolą.

picie-wody-na-tlusta-cere

Kontroluj stres. Stres powoduje, że organizm wytwarza kortyzol, co prowadzi do większej produkcji łoju. Aby kontrolować stres i nadmiar sebum, włącz do swojej codziennej rutyny techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga lub głęboki oddech.

Wciąż pamiętaj, że w pielęgnacji skóry przetłuszczającej się, ważną rolę odgrywają witaminy i mikroelementy!

Pomoc dermatologa z przetłuszczającą się cerą

Jak dbać o cerę tłustą, gdy już nic nie pomaga? wtedy pozostaje Ci tylko wizyta u dermatologa i podjęcie profesjonalnego leczenia, najlepiej zdecydować się na leczenie, kiedy wiesz, że problem jest poważniejszy i wymaga uwagi lekarza.

pomoc-dermatologa-cera-tlusta

Porozmawiaj z dermatologiem, opowiedz o swoich problemach ze skórą. Dermatolog może być w stanie dostarczyć leki lub produkty do pielęgnacji tłustej skóry, które są na receptę, aby pomóc w regulowaniu produkcji łoju na Twojej twarzy.

Zapytaj o miejscowe leczenie retinoidami. Dermatolog może przepisać miejscowy krem retinoidowy, aby zatrzymać wydzielanie sebum. Miejscowe kremy retinoidowe mogą również zmniejszać stany zapalne i zwalczać trądzik. Ten sposób leczenia jest skuteczny u około 20-30% pacjentów.

Zapytaj dermatologa o leczenie hormonalne. Kobiety mogą cierpieć na nadmiar łoju na twarzy z powodu wahań hormonalnych. W niektórych przypadkach doustne przyjmowanie tabletki antykoncepcyjnej może powstrzymać nadmierną produkcję łoju i pomóc w usunięciu trądziku.

Zapytaj o peelingi chemiczne. Peelingi kwasami AHA / glikolowymi są delikatnymi peelingami, które pomagają usunąć nadmiar sebum ze skóry. Rezultaty tych zabiegów są tylko tymczasowe, ale dermatolog może łączyć peelingi chemiczne z innymi zabiegami, aby zmaksymalizować efekty.

peeling-chemiczny-do-cery-przetluszczajacej-sie

Domowe sposoby na tłustą cerę

Walkę z tłustą cerą może podjąć, stosując domowe sposoby, chodzi tutaj o domowe maseczki na twarz, dzięki którym w pewnym stopniu powstrzymasz nadmierne wydzielanie się sebum.

Najbardziej pomoże Ci maseczka z węgla aktywnego i maseczka z zielonej herbaty, oraz okład na twarz z rumianku. Oto domowe przepisy:

Maseczka do twarzy z węgla aktywnego

Węgiel aktywny bardzo dobrze absorbuje tłuszcz oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się na powierzchni twarzy. Aby przygotować maseczkę węglową będziesz potrzebować jedynie:

  • 3 kapsułki węgla aktywnego,
  • 1 łyżeczkę wody lub jogurtu naturalnego.

Wymieszaj dokładnie oba składniki i nałóż na twarz na 15 minut, po upływie tego czasu spłucz maseczkę pod bieżącą letnią wodą.

Maseczka z zielonej herbaty

Zielona herbata także świetnie absorbuje nadmiar łoju na skórze, dlatego idealnie nadaje się jako domowa pielęgnacja skóry przetłuszczającej się. Aby przgotować maseczkę zaparz zieloną herbatę, a po jej ostygnięciu umieść w miseczce 5 łyżek naparu i 1 łyżeczkę mąki ziemniaczanej.

Maseczkę z zielonej herbaty nałóż na twarz i odczekaj 15 minut, po upływie tego czasu zmyj ją ciepłą bieżącą wodą.

Okład z rumianku na twarz

Rumianek jak powszechnie wiadomo ma właściwości łagodzące, antybakteryjne i przeciwzapalne. Stosując maseczkę z rumianku załagodzisz stany zapalne na skórze i zdezynfekujesz ją.

Zamiast więc stosować płyn micelarny, zamiennie stosuj napar z rumianku mocząc w naprze płatek kosmetyczny i przykładając go na twarz. Odkłady z rumianku odradza się stosować osobom które mają wrażliwą cerę, ponieważ może wystąpić reakcja uczuleniowa.

Podsumowanie

Cera przetłuszczająca się wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby przynosiła ona efekty musi to być pielęgnacja kompleksowa, czyli:

  • Regularne oczyszczanie skóry twarzy.
  • Odpowiednie nawilżanie naskórka.
  • Używanie lekkich kosmetyków.
  • Dobre nawyki żywieniowe i minimalizowanie stresu.

Aby poprawić stan cery warto także stosować domowe maseczki na twarz i okłady z rumianku, a w wyjątkowo skomplikowanych przypadkach, warto poprosić o pomoc dermatologa.

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

4 KOMENTARZE

  1. Pielęgnacja twarzy przetłuszczającej się nie znając kosmetyków, które są na Topie – jest bardzo trudna. Staram się, aby moja skóra na twarzy zawsze była czysta, oznacza to jej mycie kilka razie dziennie, ponadto często razem z przetłuszczającą się cerą przetłuszczają się włosy i o nie także trzeba zadać…

    Korzystając z okazji, czy może ktoś polecić jakiś sprawdzony żel oczyszczający do twarzy? fajnie byłoby wymienić się kosmetykami, które u Was się sprawdzają. Oczywiście mam świadomość, że są różne rodzaje skóry, ale to zawsze jakiś punkt zaczepienia do testowania nowych kosmetyków.

  2. Świetne porady – dzięki za artykuł! zastanawiam się, jakie są objawy choroby przetłuszczającej się skóry twarzy, czy oprócz łojotoku macie też inne objawy? czy przy przetłuszczającej się twarzy stosujecie też inne o podobnym działaniu kosmetyki do ciała? polećcie jakieś dobre żele?

  3. W pewnym punkcie w poszukiwaniu różnych kosmetyków, staniecie przed wyborem: zdrowie czy uroda :-) Pozdrawiam i życzę dobrego wyboru!

  4. Polecam użyć serum do cery tłustej E-fiore. Jest to serum do skóry tłustej, skłonnej do wyprysków na bazie kwasu hialuronowego, z tego, co warte zaznaczenia – serum dogłębnie nawilża i koi skórę oraz stany zapalne. Dzięki zawartości kwasu mlekowego i mocznika serum ma działanie oczyszczające, skutecznie zwęża pory oraz redukuje wydzielanie sebum.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.