Kreacje wieczorowe rządzą się swoimi prawami. Na elegancki wieczór po prostu nie wypada założyć zwykłej, dżersejowej sukienki. Podpowiadamy, jak wybrać suknię wieczorową.

Suknie wieczorowe – nie tylko czerń

sukienki-wieczorowe-trendy-na-ten-rok

Z niewiadomych powodów sukienki wieczorowe kojarzą się głównie z klasyczną czernią. Tymczasem to niejedyny kolor, który ma prawo pojawić się „na salonach”. Bardzo ładnie prezentują się sukienki w kolorze głębokiej czerwieni lub bordo, szmaragdowej zieleni, szafirowego granatu.

Co nie znaczy, że nie znajdziemy sukni białych i écru. Kolor nie jest wyznacznikiem stylu sukni wieczorowych.

Tu pierwsze skrzypce odgrywa fason – krój i zdobienia. Suknia wieczorowa bowiem powinna być możliwie strojna, wystawna, w żadnym razie skromna. Kobieta ubrana w taką suknię ma być podziwiana przez tłumy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by suknia wieczorowa była uszyta z tkaniny z nadrukiem lub z tkaniny w tym samy rodzaju, ale w różnych kolorach.

Suknie wieczorowe – brokat i cekiny

Sukienki wieczorowe mają prawo, a nawet obowiązek błyszczeć. Są doskonałym tłem dla biżuterii, ale także jej dopełnieniem. Stąd na sukniach wieczorowych powinno znaleźć się miejsce na cekiny, brokat, świecące wstawki.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Rihanna – od piosenkarki do projektantki mody

Ich miejsce nie jest wyraźnie oznaczone. Mogą zdobić zarówno przód, jak i tył sukni. Bardzo często takimi błyszczącymi zdobieniami rządzi asymetria – brokat i cekiny pojawiają się np. na jednym ramieniu lub boku. Warto poszukać i poeksperymentować, aby znaleźć swój własny styl.

Suknie wieczorowe – długie czy krótkie

Długość sukienek wieczorowych także rządzi się określonymi regułami. W zdecydowanej większości przypadków są to kreacje długie, sięgające kostek lub ziemi, i nie ma tu znaczenia czy są bardzo szerokie, czy raczej wąskie.

Ciekawym rozwiązaniem jest uszycie krótkiej sukienki z dołączonym woalem w dolnej części, który niby spełnia wymogi długości do kostek, ale tak naprawdę niczego nie zakrywa. Krótkie sukienki wieczorowe zarezerwowane są dla kobiet o nieskazitelnej figurze.

Suknie wieczorowe z rozcięciem

Jak zadośćuczynić wymogom dotyczącym długości i jednocześnie pochwalić się zgrabnymi nogami? Oczywiście stawiając na suknię z rozcięciem! Długość rozcięcia zależy od fasonu sukienki i tego, ile kobieta chce pokazać. To, czy rozcięcie pojawi się z boku, czy na środku, z przodu, czy z tyłu trzeba pozostawić w gestii projektanta sukni.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Lato w awangardowym stylu Pierre Balmain

Wybierając gotową sukienkę, trzeba przymierzyć jedną lub kilka i postawić na tę, która najlepiej podkreśla figurę. Suknie z rozcięciami są na ogół wąskie. Rozporek stosowany jest także po to, by ułatwić poruszanie się.

Sukienki wieczorowe – na jaką okazję

Suknie wieczorowe zarezerwowane są na specjalne okazje – bale, przyjęcia, rauty, wernisaże i inne ważne uroczystości. Niegdyś kobiety zakładały je na wieczór w operze, ale w modzie operowej powoli pojawia się odwilż i dziś można się pojawić w teatrze lub operze w nieco bardziej swobodnym stroju.

Na pewno nie wypada założyć sukni wieczorowej na kolację w restauracji. Wyjątkiem może być naprawdę wykwintna restauracja, w której obowiązują takowe stroje. Jednak takie miejsca zdarzają się niezwykle rzadko.

W większości przypadków na spotkanie w restauracji, kawiarni czy w gronie znajomych wystarczy popołudniowa sukienka koktajlowa.

Warto przeczytać:

1 Udostępnień
(1głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.