Kreacje wieczorowe rządzą się swoimi prawami. Na elegancki wieczór po prostu nie wypada założyć zwykłej, dżersejowej sukienki. Podpowiadamy, jak wybrać suknię wieczorową.

Suknie wieczorowe – nie tylko czerń

sukienki-wieczorowe-trendy-na-ten-rok

Z niewiadomych powodów sukienki wieczorowe kojarzą się głównie z klasyczną czernią. Tymczasem to niejedyny kolor, który ma prawo pojawić się „na salonach”. Bardzo ładnie prezentują się sukienki w kolorze głębokiej czerwieni lub bordo, szmaragdowej zieleni, szafirowego granatu.

Co nie znaczy, że nie znajdziemy sukni białych i écru. Kolor nie jest wyznacznikiem stylu sukni wieczorowych.

Tu pierwsze skrzypce odgrywa fason – krój i zdobienia. Suknia wieczorowa bowiem powinna być możliwie strojna, wystawna, w żadnym razie skromna. Kobieta ubrana w taką suknię ma być podziwiana przez tłumy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by suknia wieczorowa była uszyta z tkaniny z nadrukiem lub z tkaniny w tym samy rodzaju, ale w różnych kolorach.

Suknie wieczorowe – brokat i cekiny

Sukienki wieczorowe mają prawo, a nawet obowiązek błyszczeć. Są doskonałym tłem dla biżuterii, ale także jej dopełnieniem. Stąd na sukniach wieczorowych powinno znaleźć się miejsce na cekiny, brokat, świecące wstawki.

Ich miejsce nie jest wyraźnie oznaczone. Mogą zdobić zarówno przód, jak i tył sukni. Bardzo często takimi błyszczącymi zdobieniami rządzi asymetria – brokat i cekiny pojawiają się np. na jednym ramieniu lub boku. Warto poszukać i poeksperymentować, aby znaleźć swój własny styl.

Suknie wieczorowe – długie czy krótkie

Długość sukienek wieczorowych także rządzi się określonymi regułami. W zdecydowanej większości przypadków są to kreacje długie, sięgające kostek lub ziemi, i nie ma tu znaczenia czy są bardzo szerokie, czy raczej wąskie.

Ciekawym rozwiązaniem jest uszycie krótkiej sukienki z dołączonym woalem w dolnej części, który niby spełnia wymogi długości do kostek, ale tak naprawdę niczego nie zakrywa. Krótkie sukienki wieczorowe zarezerwowane są dla kobiet o nieskazitelnej figurze.

Suknie wieczorowe z rozcięciem

Jak zadośćuczynić wymogom dotyczącym długości i jednocześnie pochwalić się zgrabnymi nogami? Oczywiście stawiając na suknię z rozcięciem! Długość rozcięcia zależy od fasonu sukienki i tego, ile kobieta chce pokazać. To, czy rozcięcie pojawi się z boku, czy na środku, z przodu, czy z tyłu trzeba pozostawić w gestii projektanta sukni.

Wybierając gotową sukienkę, trzeba przymierzyć jedną lub kilka i postawić na tę, która najlepiej podkreśla figurę. Suknie z rozcięciami są na ogół wąskie. Rozporek stosowany jest także po to, by ułatwić poruszanie się.

Sukienki wieczorowe – na jaką okazję

Suknie wieczorowe zarezerwowane są na specjalne okazje – bale, przyjęcia, rauty, wernisaże i inne ważne uroczystości. Niegdyś kobiety zakładały je na wieczór w operze, ale w modzie operowej powoli pojawia się odwilż i dziś można się pojawić w teatrze lub operze w nieco bardziej swobodnym stroju.

Na pewno nie wypada założyć sukni wieczorowej na kolację w restauracji. Wyjątkiem może być naprawdę wykwintna restauracja, w której obowiązują takowe stroje. Jednak takie miejsca zdarzają się niezwykle rzadko.

W większości przypadków na spotkanie w restauracji, kawiarni czy w gronie znajomych wystarczy popołudniowa sukienka koktajlowa.

Warto przeczytać:

1 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.