Każdemu, nawet najbardziej zdrowej i dbającej o siebie osobie od czasu do czasu zdarza się zachorować. Czasem jest to zwykłe przeziębienie, czasem grypa. Powstaje pytanie, czy ćwiczenia w takim stanie są wskazane?

Trening w czasie choroby

Z nosa płynie, w gardle drapie, oczy szczypią i czerwienieją, kichanie nie daje spokoju. W takiej sytuacji trening jest oczywiście utrudniony, a chory ma z niego mniejszą korzyść. Lecz nie jest jednoznacznie powiedziane, że musi odpuścić sobie trening.

To zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto zauważyć, że klub fitness to miejsce publiczne i nie jesteśmy sami, powinniśmy wziąć odpowiedzialność za siebie i innych.

Kichanie i smarkanie oddziałuje na osoby postronne, i wcale nie tylko te znajdujące się w tym samym czasie na sali. Zarazki osiadają na sprzętach i zostają tam, nawet jeśli się je wytrze po treningu.

A ile osób tego dnia będzie tam jeszcze ćwiczyć? Poprzez uszanowanie dla ich zdrowia warto przemyśleć pójście na trening przynajmniej do czasu, gdy przestanie się już zarażać.

Trenowanie nie zawsze jest również dobre dla samych osób chorych. Jeśli pojawia się wysoka temperatura, to człowiek naturalnie czuje się osłabiony i nie ma nawet fizycznej możliwości trenowania.

Dlatego nawet jeśli zapłaciliśmy za karnet, to nie warto się katować na siłę…

Gdy coś „łapie”

Lekkie łamanie w kościach, dreszcze wieczorem, wzmożone pragnienie, to sygnały, że coś zaczyna się dziać w naszym organizmie. Jest to idealna pora, by zacząć ćwiczyć!

Ćwiczenia fizyczne doskonale wpływają na układ immunologiczny człowieka, pobudzając go do walki z chorobą.

Nawet jeśli choroba rozwinie się w okropną grypę, to jest szansa, że dzięki temu będzie mniej dotkliwa i potrwa krócej niż kiedy nie jest stosowana żadna aktywność.

Ponadto ćwiczenia z reguły zwiększają temperaturę ciała.

Gorączka przy chorobie ma za zadanie zniszczyć drobnoustroje. Podwyższona temperatura ciała przy pomocy wysiłku fizycznego działa podobnie, dlatego choroba może zostać zduszona w zarodku.

Należy jednak zachować ostrożność i nie szaleć, jeśli ćwiczenia to umiarkowane!

0 Udostępnień
Uwielbiam wykorzystywać naturalne oleje. Obserwuję i zgłębiam styl kobiet z całego świata. Przygotowuję kosmetyki z domowych, lokalnych składników. Kocham buty i torebki. Telefon: +48789345456. e-mail: Joanna.F@wp.pl