Kiedy dziecko zaczyna wyrastać z wózka głębokiego, pora zaopatrzyć się w następny wózek. Do wyboru mamy klasyczną spacerówkę lub parasolkę. W jakich sytuacjach to parasolka będzie trafnym wyborem?

Podczas wyboru wózka powinniśmy się kierować takimi aspektami jak bezpieczeństwo maluszka, jego i nasza wygoda, a także swoboda poruszania. Musimy się też zastanowić, czy w naszym przypadku lepsza będzie parasolka, czy spacerówka. Przyjrzymy się więc temu, jakie są między nimi różnice.

wozek-parasolka

Czym różni się parasolka od spacerówki?

Pierwsze, co zapewne rzuci nam się w oczy, to rozmiar. Spacerówki są cięższe i większe niż parasolki. Poza tym mają głębsze siedzisko. Wózek typu parasolka jest lekki, łatwo się go składa, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca.

Spacerówki są bardziej uniwersalne, mają duże koła i amortyzację, przez co poradzą sobie w trudniejszym terenie. Z kolei klasyczna parasolka jest wygodna w transporcie, ma piankowe małe koła i nie posiada amortyzacji.

Parasolki najlepiej sprawdzają się na równej nawierzchni. Nowoczesne parasolki wykraczają poza utarte schematy i mają wyposażenie, które czyni je jeszcze bardziej konkurencyjnymi w stosunku do spacerówek.

Dla kogo parasolka?

Przede wszystkim parasolki nie są dla każdego. Kiedy lubimy biegać lub jeździć na dalekie wycieczki, to część modeli będzie niewystarczająca. Wyjątek stanowią modele nowoczesne i uzupełnione na przykład o lepsze koła lub amortyzację.

Na parasolkach skupmy się zwłaszcza wtedy, gdy często podróżujemy, a w naszym bagażniku jest raczej niewiele miejsca. Parasolka będzie dla nas idealnym rozwiązaniem – mała, lekka i wygodna. Sprawdzi się też, kiedy jedziemy na zakupy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru parasolki?

Kiedy zdecydujemy się na zakup parasolki, szybko się zorientujemy, że w sklepach jest mnóstwo różnych modeli, więc wybór wcale nie jest prosty. Najpierw zwróćmy uwagę na koła. Mniejsze kółka pozwalają na łatwe manewrowanie wózkiem i dobrze się nimi jeździ na gładkiej powierzchni.

Jeżeli planujemy postawić na parasolkę, która poradzi sobie także w trudniejszych warunkach, to wybierzmy model z większymi kołami. Niech przekraczają średnicę 20 cm. Są one pompowane, piankowe i żelowe – najmniej sprawdzają się koła piankowe.

W nowoczesnych parasolkach znajdziemy coś, czego klasyczne modele nie mają – amortyzację, przez co wózek sprawdzi się w trudniejszym terenie. Spójrzmy też na wagę. Parasolka najczęściej waży poniżej 5 kg. Jej stelaż najczęściej jest z aluminium, w sprzedaży są też wózki ze stelażem stalowym, ale istnieje ryzyko, że pojawi się na nich rdza i są cięższe.

Bezpieczeństwo parasolki

Wydawałoby się, że skoro parasolka ma płytsze siedzisko niż tradycyjna spacerówka, to wiąże się z mniejszym bezpieczeństwem. Tak być nie musi. Upewnijmy się, że wózek ma pasy lub szelki, które możemy regulować. Najlepiej, by były pięciopunktowe.

Oprócz tego powinna być barierka ochronna zabezpieczająca przed wypadnięciem malucha i sprawne hamulce. Jeżeli wózek spełnia wymogi związane z bezpieczeństwem, powinien mieć stosowne atesty i certyfikaty.

Podobne wątki:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.