Statystyki przyjmują, że dorośli borykają się z przeziębieniem około 12 dni w roku, a dzieci nawet przez 38 dni. Najbardziej na zachorowanie narażeni jesteśmy wtedy, gdy nasz układ immunologiczny jest osłabiony – jesienią i wczesną wiosną.

Warto więc poznać podłoże i pierwsze symptomy zachorowania oraz dowiedzieć się, jak łagodzić towarzyszące mu objawy.

Zobacz: Spray na gardło – RANKING

Czym jest przeziębienie?

Definicja, przyjęta w medycynie, klasyfikuje przeziębienie jako zespół objawów spowodowanych przez zakażenie wirusowe. Schorzenie związane jest z zapaleniem zatok, gardła oraz błony śluzowej nosa.

przeziebienie-i-grypa

Jakie są przyczyny przeziębienia?

Przeziębienie powodują różne gatunki wirusów (ponad 200). Najczęściej przyczyną zakażenia są:

• rynowirusy (są powodem około połowy zachorowań)
• koronowirusy (powodują około 15% zachorowań)

Jak dochodzi do zakażenia?

Przeziębienie jest chorobą wirusową przenoszoną:

• drogą kropelkową
• przy kontakcie z zakażonymi przedmiotami

Przeziębiona osoba roznosi wirusy w drobnych kropelkach wydzielin pochodzących z dróg oddechowych – podczas kasłania oraz kichania. Kontakt z chorym może spowodować zakażenie. Kropelki wydzielin z wirusami mogą osiadać także na przedmiotach – wystarczy ich dotknąć, aby przenieść wirusy na nos lub usta.

Objawy przeziębienia

przeziebienie

Objawy pojawiają się w pierwszym lub drugim dniu po zakażeniu wirusem. Z czasem, nasilają się, aby swoje apogeum osiągnąć po 3 lub 4 dniach. Następnie, powoli ustępują – przeziębienie trwa około 7 dni (ale katar może utrzymywać się dłużej – nawet do 2 tygodni).

Pierwszym objawem przeziębienia, u wielu chorych, jest ogólne osłabienie i złe samopoczucie. U zakażonych może wystąpić uczucie drapania w nosie – w tym momencie wirusy atakują komórki błony śluzowej nosa. Następnie pojawia się:

• ból gardła (chory może również uskarżać się na chrypkę)
• katar
• kichanie i kaszel

Ból gardła towarzyszy choremu około 2 dni. Katar, początkowo wodnisty, przechodzi w gęsty lub ropny (jest to symptom działania układu immunologicznego – leukocyty nadają żółtawej barwy wydzielinie). U niektórych chorych, przeziębieniu może towarzyszyć stan podgorączkowy – od 37 do 38 stopni C (wyższa gorączka może oznaczać grypę).

Jak leczyć przeziębienie?

Środki farmaceutyczne, dostępnie obecnie na rynku, nie skrócą choroby. Jednak skutecznie łagodzą objawy przeziębienia. Ból głowy i gorączkę pomogą zwalczyć leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe (zalecane są środki zawierające paracetamol). Na ból gardła najlepsze są leki przeciwzapalne (tabletki do ssania dostępne bez recepty).

Możemy je zastąpić ciepłym mlekiem z miodem. Ulgę przyniesie również płukanie gardła roztworem soli. Lekarze zalecają, dodatkowo, leki obkurczające naczynia błony śluzowej, które łagodzą objawy kataru. W leczeniu przeziębienia nie stosuje się terapii antybiotykami.

Przy przeziębieniu, należy przyjmować duże ilości płynów (herbata, woda mineralna – niewskazane są napoje gazowane). Ważny jest także odpoczynek. Można zastosować inhalacje, które zmniejszą dyskomfort w obrębie dróg oddechowych.

Aktywność fizyczna na przeziębienie?

Domowa apteczka, systematycznie uzupełniana w najnowsze i najskuteczniejsze leki może jednak czasem nie wystarczyć… naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu wykazali, że w kwestii profilaktyki przed przeziębieniem, najlepiej wychodzi aktywność fizyczna!

Nie chodzi tu jednak o mordercze, dwugodzinne treningi siłowe a o lekki aerobik, długi spacer, dzięki któremu poprawisz krążenie krwi w swoim organizmie, które to z kolei zapewni białym krwinkom odpowiedzialnym za prace układu odpornościowego, transport każde miejsce Twojego organizmu gdzie dojdzie do infekcji.

Aby ćwiczenia przyniosły nam pomoc w ochronie przed przeziębieniem, musisz ćwiczyć minimum 30 minut, 5 razy w tygodniu!

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.