Statystyki przyjmują, że dorośli borykają się z przeziębieniem około 12 dni w roku, a dzieci nawet przez 38 dni. Najbardziej na zachorowanie narażeni jesteśmy wtedy, gdy nasz układ immunologiczny jest osłabiony – jesienią i wczesną wiosną.

Warto więc poznać podłoże i pierwsze symptomy zachorowania oraz dowiedzieć się, jak łagodzić towarzyszące mu objawy.

Zobacz: Spray na gardło – RANKING

Czym jest przeziębienie?

Definicja, przyjęta w medycynie, klasyfikuje przeziębienie jako zespół objawów spowodowanych przez zakażenie wirusowe. Schorzenie związane jest z zapaleniem zatok, gardła oraz błony śluzowej nosa.

przeziebienie-i-grypa

Jakie są przyczyny przeziębienia?

Przeziębienie powodują różne gatunki wirusów (ponad 200). Najczęściej przyczyną zakażenia są:

• rynowirusy (są powodem około połowy zachorowań)
• koronowirusy (powodują około 15% zachorowań)

Jak dochodzi do zakażenia?

Przeziębienie jest chorobą wirusową przenoszoną:

• drogą kropelkową
• przy kontakcie z zakażonymi przedmiotami

Przeziębiona osoba roznosi wirusy w drobnych kropelkach wydzielin pochodzących z dróg oddechowych – podczas kasłania oraz kichania. Kontakt z chorym może spowodować zakażenie. Kropelki wydzielin z wirusami mogą osiadać także na przedmiotach – wystarczy ich dotknąć, aby przenieść wirusy na nos lub usta.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Szybkie sposoby na przeziębienie które oszczędzą Ci cierpienia!

Objawy przeziębienia

przeziebienie

Objawy pojawiają się w pierwszym lub drugim dniu po zakażeniu wirusem. Z czasem, nasilają się, aby swoje apogeum osiągnąć po 3 lub 4 dniach. Następnie, powoli ustępują – przeziębienie trwa około 7 dni (ale katar może utrzymywać się dłużej – nawet do 2 tygodni).

Pierwszym objawem przeziębienia, u wielu chorych, jest ogólne osłabienie i złe samopoczucie. U zakażonych może wystąpić uczucie drapania w nosie – w tym momencie wirusy atakują komórki błony śluzowej nosa. Następnie pojawia się:

• ból gardła (chory może również uskarżać się na chrypkę)
• katar
• kichanie i kaszel

Ból gardła towarzyszy choremu około 2 dni. Katar, początkowo wodnisty, przechodzi w gęsty lub ropny (jest to symptom działania układu immunologicznego – leukocyty nadają żółtawej barwy wydzielinie). U niektórych chorych, przeziębieniu może towarzyszyć stan podgorączkowy – od 37 do 38 stopni C (wyższa gorączka może oznaczać grypę).

Jak leczyć przeziębienie?

Środki farmaceutyczne, dostępnie obecnie na rynku, nie skrócą choroby. Jednak skutecznie łagodzą objawy przeziębienia. Ból głowy i gorączkę pomogą zwalczyć leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe (zalecane są środki zawierające paracetamol). Na ból gardła najlepsze są leki przeciwzapalne (tabletki do ssania dostępne bez recepty).

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Niezdrowe odżywianie

Możemy je zastąpić ciepłym mlekiem z miodem. Ulgę przyniesie również płukanie gardła roztworem soli. Lekarze zalecają, dodatkowo, leki obkurczające naczynia błony śluzowej, które łagodzą objawy kataru. W leczeniu przeziębienia nie stosuje się terapii antybiotykami.

Przy przeziębieniu, należy przyjmować duże ilości płynów (herbata, woda mineralna – niewskazane są napoje gazowane). Ważny jest także odpoczynek. Można zastosować inhalacje, które zmniejszą dyskomfort w obrębie dróg oddechowych.

Aktywność fizyczna na przeziębienie?

Domowa apteczka, systematycznie uzupełniana w najnowsze i najskuteczniejsze leki może jednak czasem nie wystarczyć… naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu wykazali, że w kwestii profilaktyki przed przeziębieniem, najlepiej wychodzi aktywność fizyczna!

Nie chodzi tu jednak o mordercze, dwugodzinne treningi siłowe a o lekki aerobik, długi spacer, dzięki któremu poprawisz krążenie krwi w swoim organizmie, które to z kolei zapewni białym krwinkom odpowiedzialnym za prace układu odpornościowego, transport każde miejsce Twojego organizmu gdzie dojdzie do infekcji.

Aby ćwiczenia przyniosły nam pomoc w ochronie przed przeziębieniem, musisz ćwiczyć minimum 30 minut, 5 razy w tygodniu!

0 Udostępnień
(4głosów, średnia: 5,00 z 5)
Loading...
Redakcja Kobieco.pl
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.