Przedstawiamy dziś skuteczne zioła na ból głowy. Ból głowy może nas złapać w nawet najmniej oczekiwanym momencie. Pojawia się zwykle już rano, jednak może nas zaatakować nawet w środku dnia, nie pozwalając nam na prawidłowe funkcjonowanie.

Może być spowodowany różnymi czynnikami jak np. silny hałas, wibracje, zapalenie zatok lub katar, a także zaburzeniami w obrębie kręgosłupa, mięśni przykręgosłupowych lub stawów miednicy.

Jest to jeden powszechniej spotykanych bólów i choć obecnie możemy wybierać spośród różnorodnych substancji przeciwbólowych, to coraz częściej szukamy alternatywnych rozwiązań. [Koniecznie sprawdź: rodzaje bólów głowy] Wpływ na to ma nasza rosnąca świadomość.

Coraz więcej osób stara się odstawiać środki przeciwbólowe, które stanowczo zbyt często goszczą w naszych domach.

bole-glowy

Na szczęście również w przypadku takiej dolegliwości jak ból głowy z pomocą mogą nam przyjść dary matki natury – zioła. Przedstawiamy najlepsze zioła na ból głowy:

Zioła na ból głowy: Maruna – wrotycz

Maruna, zwana również wrotyczą należy do rodziny roślin astrowatych. Swym wyglądem przypomina popularną stokrotkę. Roślina ta naturalnie rośnie na półkuli północnej, na obszarach o umiarkowanym klimacie. Od lat roślina ta doceniana jest za swe właściwości lecznicze. Liście maruny uznawane są za idealny środek zwalczający migrenę.

Aby pozbyć się tego uporczywego bólu głowy, należy świeże lub mrożone liście maruny pokroić w drobne kawałki, a następnie można je zjeść razem z chlebem.

Osoby, u których występują alergie pokarmowe, powinny zacząć stosowanie od niewielkich ilości, ponieważ maruna może spowodować podrażnienie ust [zobacz jak zrobić domowej roboty balsam do ust].

Dodatkowo zioło to jest niewskazane dla kobiet w ciąży, ponieważ wpływa ono niekorzystnie na mięsień macicy.

Jeśli więc chcesz się pozbyć migreny, a nie należysz do grupy ryzyka, powinnaś sięgnąć po marunę.

Działanie to jest niezwykle skuteczne, jednak rezultaty zaobserwujemy dopiero po okresie około pół roku, dlatego, aby przez ten czas sprawnie funkcjonować, powinniśmy do swej diety wprowadzić dodatkowe zioła, które przyniosą nam ulgę tu i teraz.

Zioła na ból głowy: kompres z macierzanki piaskowej

Jeśli zależy Ci na tym, aby pozbyć się bólu głowy, natychmiast możesz spróbować skutecznych kompresów z macierzanki piaskowej.

Jest to gatunek rośliny wieloletniej, która występuje naturalnie w Europie i na Syberii. Roślina ta ma działanie wykrztuśne, dezynfekujące, przeciwzapalne, a także poprawia trawienie.

Jak zrobić taki kompres?

Aby przegotować kompres, który uwolni Cię od bólu głowy, należy wsypać do naczynia 3 łyżki suszonego zioła, a następnie zalać szklaną wrzątku i odstawić na 10 minut pod przykryciem. Po tym czasie wywar należy przecedzić, a zamoczoną ściereczkę przykładać do głowy w formie kompresu.

Nostrzyk Żółty

nostrzyk-zolty

Kolejnym ziołem, które idealnie się sprawdza w formie kompresów, jest nostrzyk żółty. Ziele to przygotowuje się dokładnie tak samo jak kompres z macierzanki piaskowej. Nostrzyk żółty, nazywany również nostrzykiem lekarskim pochodzi z Azji. Naturalnie spotkać go możemy również na terenie Europy, w Nowej Zelandii i Ameryce Południowej.

Lecznicze właściwości zioło to zawdzięcza zawartości kumaryny, melilotyny, garbników oraz flawonoidów. Oprócz właściwości uśmierzających ból głowy roślina ta ma działanie przeciwzapalne, rozkurczające naczynia krwionośne, a także zmniejszające obrzęk. Często stosowana jest przy ropniach skóry, zmniejszając nieprzyjemne dolegliwości.

Zioła na ból głowy: wywar z korzenia pierwiosnka lekarskiego

Niezwykłe właściwości kojące w przypadku bólu głowy ma wywar z korzenia pierwiosnka lekarskiego. Aby go przygotować, należy zalać szklanką wody pół łyżki rozdrobnionego korzenia, a następnie gotować na małym ogniu przez około 5 minut. Po tym czasie należy wywar przecedzić i pić po 1 łyżce stołowej co około 2 – 3 godzin.  Systematyczne przyjmowanie tego roztworu działa kojąco przy migrenach i nerwicy.

Kwiaty z pierwiosnka

Z pierwiosnka możesz wykorzystać również kwiaty. Aby przygotować wywar z kwiatów, należy zalać łyżkę suszonych kwiatów szklanką wody i podobnie jak w przypadku wywaru z korzenia gotować przez 5 minut. Następnie całość należy odstawić na około 15 minut tak, aby kwiaty wydzieliły substancje lecznicze. Po tym czasie całość należy przecedzić i pić około 2 – 3 razy dziennie.

Zioła na ból głowy: Rumianek rzymski

rumianek

Kojąco na ból głowy działa również rumianek rzymski, nazywany również rumiankiem szlachetnym. Podobnie jak maruna, rumianek również należy do rodziny astrowatych. Roślina ta jest bogatym źródłem olejków eterycznych takich jak chamazulen i farnezen.

Dodatkowo zawiera takie substancje jak flawonoidy, fitosterole, kwas kawowy, cholinę i goryczę. To właśnie dzięki tym składnikom rumianek rzymski zawdzięcza swoje właściwości lecznicze, ma działanie przeciwskurczowe i moczopędne, a także działa przeciwzapalnie, napotnie i uspokajająco.

Napar z rumianku szlachetnego

Jeśli borykasz się z bólem głowy, możesz w prosty sposób przygotować napar z rumianku szlachetnego. Wystarczy 2 łyżeczki zioła zalać szklanką wrzątku, a następnie odstawić do zaparzenia, na około 10 minut – pod przykryciem. Napar taki przy migrenie należy pić około 2 do 3 razy dziennie.

Jeśli więc podobnie jak mnie, Ciebie również dotykają częste bóle głowy, bóle migrenowe powinnaś raz na zawsze skończyć z przyjmowaniem dostępnych w aptece środków przeciwbólowych.

Pamiętaj, że nawet tak bezpieczny lek jak paracetamol można przedawkować, zaś ciągłe przyjmowanie leków, również tych bez recepty może prowadzić do uodpornienia organizmu na substancje przeciwbólowe.

Zioła, choć działają wolniej, są znacznie bezpieczniejsze dla Twojego organizmu, a przede wszystkim regularnie stosowane zapewnią Ci stałą ulgę od bólu.

Mam nadzieję, że znajdziesz swoje ulubione zioło na ból głowy, korzystając z mojego artykułu!

Koniecznie sprawdź:

0 Udostępnień