Dlaczego tak trudno nam zacząć systematycznie trenować? Odpowiedź jest prosta. Za bardzo przyzwyczailiśmy się do własnej wyspy komfortu.
Wygoda to nie wszystko
Spis treści
Dużo łatwiej jest nam usiąść wygodnie z ulubioną książką i tabliczką czekolady niż zacząć trenować. Ta pierwsza czynność dostarcza nam natychmiastowej, choć chwilowej i małej przyjemności; natomiast w przypadku treningu, pomimo że gra toczy się o dużo większą stawkę (większą przyjemność) na gratyfikację musimy poczekać. Właśnie to po części sprawia, że wolimy poczytać niż podjąć wysiłek.
Uświadomienie sobie korzyści płynących z treningu jest więc niezbędne, aby wytworzyć w sobie motywację, dzięki której pokonamy własne słabości i przezwyciężymy ograniczenia. Uruchom wyobraźnię i wyobraź sobie swoje ciało po zrealizowaniu pełnego planu treningowego. Jeśli nadal nie odczuwasz wystarczającej motywacji do podjęcia wysiłku, są jeszcze inne sposoby, które powinny ci w tym pomóc.
Wybierz własną motywującą metodę
O sposobach, które wspierają motywację w treningu, powstało wiele poradników. Nie musisz korzystać z nich wszystkich, wystarczy jeśli wybierzesz trzy najskuteczniejsze, które najlepiej pomogą ci przejść własne ograniczenia w kryzysowym momencie. Taki kryzys prędzej czy później nadejdzie, nawet w przypadku najbardziej wytrwałych, dlatego warto odpowiednio wcześnie wyposażyć się w strategie radzenia sobie z nim.
Jakie sposoby będą najlepsze? Tak naprawdę wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji – nie ma uniwersalnego sposobu, który tak samo sprawdza się u wszystkich. Jest za to w czym wybierać – prowadzenie dziennika postępów, metamorfoza innych, którzy wygrali walkę ze słabościami i osiągnęli idealną sylwetkę, dołączenie do grupy wsparcia, która wspiera i motywuje, częste zmiany treningów, dzięki którym nie popadniesz w monotonię, słuchanie dynamicznej muzyki podczas ćwiczeń i powtarzanie motywujących zdań to tylko niektóre z możliwych metod, które akurat u ciebie mogą okazać się skuteczne.