Fitohormony na dobre zawitały już w medycynie, ale ich działanie jest o wiele szersze. Zauważono, że równie dobrze, co w leczeniu schorzeń, spisują się również w kosmetyce.

To jeden z najbardziej skutecznych i rewolucyjnych sposobów na zatrzymanie piękna skóry na dłużej. Dowiedz się, czy rzeczywiście warto kupować kosmetyki z fitohormonami i jakie stosować leki na menopauzę.

Czym są fitohormony?

Z tym pojęciem spotkały się przede wszystkim zainteresowane tematem kobiety przechodzące menopauzę. Fitohormony to nic innego jak związki pochodzenia roślinnego. Naturalnie w roślinach pobudzają podział komórek, powstawania nowych pędów, kwitnienie. Zauważono, że u ludzi znakomicie naśladują żeńskie i męskie hormony płciowe.

fitohormony
Fitohormony

Dzięki podaniu tych związków, łagodzone są objawy menopauzy, które obejmują zarówno psychikę jak i ciało fizyczne. Oczywiście ogromną zaletą fitohormonów jest również fakt, że są znacznie mniej inwazyjne i mają o wiele mniej skutków ubocznych niż hormony syntetyczne.

Przede wszystkim zmniejszone jest ryzyko występowania raka. Nierównowaga hormonalna i zaburzenia hormonalne przyczyniają się w dużej mierze do przedwczesnego starzenia organizmu.

Fitohormony w kosmetykach

Przez większość życia nasze hormony regulują wszystkie zachodzące w organizmie zmiany i procesy. Po czterdziestym roku życia u kobiet kondycja skóry znacząco spada, pojawiają się wówczas pierwsze objawy menopauzy. Zmniejszona aktywność hormonów powoduje znaczące przyśpieszenie starzenia się skóry.

Niedobór odpowiednich hormonów powoduje spadek elastyczności skóry, jak również jej grubości, zachodzą zmiany w jej barwie, dochodzi również do nadmiernego przesuszenia skóry. W wyniku tych zmian zmarszczki stają się o wiele bardziej widoczne. Już dawno zauważono, że aplikacja estrogenów oraz progesteronu na skórę powodowała dłuższe zachowanie młodego wyglądu.

starzenie-sie-skory
Fitohormony na starzenie się skóry?!

W kosmetykach zastosowano jednak hormony zwierzęce, które miały zły wpływ na cały organizm człowieka i zakłócały jego pracę. Sięgnięto zatem po fitohormony, znane w medycynie naturalnej i ludowej od wielu wieków. Za pomocą specjalnie dobranych ziół, ludy od zawsze umiały na dłużej zachować młodość, ukoić bóle miesiączkowe, a nawet wpłynąć na bóle porodowe i przebieg samego porodu.

Wpływ fitohormonów na skórę

Zażywanie doustne fitohormonów jak i stosowanie ich na skórę ma takie samo zbawienne działanie i przedłuża czas młodego wyglądu. Fitohormony działają pobudzając komórki do szybszego mnożenia się, tak jak za czasów młodości organizmu. Z wiekiem zdolność ta niestety spada i zostaje upośledzona.

Stąd właśnie między innymi starzenie się skóry. Zwiększony metabolizm sprawia, że skóra szybciej się regeneruje. Dzięki temu już po jakimś czasie możemy zauważyć, że stała się bardziej gęsta, grubsza i elastyczniejsza. Zwiększa się produkcja kolagenu, przez co mamy do czynienia nawet ze zjawiskiem lekkiego liftingu tam, gdzie skóra zaczynała już opadać.

fitohormony-na-starzenie-sie-cery

Skóra zaczyna nabierać odpowiedniego kolorytu, a przebarwienia, które również pojawiają się z wiekiem znikają. Bardzo ważną funkcją fitohormonów jest fakt, że usuwają toksyny z organizmu, będące również przyczyną przyspieszonego starzenia się skóry. Fitohormony są silnymi antyoksydantami, dlatego jednocześnie odmładzają i ochraniają skórę przed szkodliwym wpływem środowiska.

Kiedy stosować fitohormony?

Zastosowanie kosmetyków z fitohormonami oraz środków leczniczych je zawierających jest zalecane kobietom, które weszły w okres menopauzy. Skóra zwiotczała, z tworzącymi się zmarszczkami, cienka, blada, jest najlepszym wskazaniem do zastosowania fitohormonów.

Warto uważnie obserwować swoje ciało, by przekonać się kiedy będzie najlepszy moment na zastosowanie ich. Powinno to odbywać się już w chwili wystąpienia pierwszych dokuczliwych objawów. Nie tylko opóźni to starzenie, ale oszczędzi również wielu cierpień.

W niektórych przypadkach warto zacząć stosować fitohormony jeszcze przed okresem menopauzy. Wiele kobiet cierpi na różnego rodzaju schorzenia hormonalne, mogą się wówczas wesprzeć terapią fitohormonami. Nie jest zalecane ich stosowanie u kobiet młodych bez problemów hormonalnych, ponieważ może to je spowodować i wprowadzić nierównowagę tam, gdzie była ona wcześniej.

Nie należy stosować fitohormonów samodzielnie, bez odpowiednich badań oraz konsultacji lekarskiej.

Kosmetyczne zastosowanie fitohormonów w młodszym wieku

Fitohormony przydają się na przykład w przypadku leczenia trądziku osób dorosłych. Po okresie dojrzewania jego występowanie wiąże się z nierównowagą hormonalną. Problemy z hormonami wiążą się również z wolniejszym metabolizmem i odkładaniem się tkanki tłuszczowej pomimo stosowania odpowiedniej diety.

fitokosmetyki-na-tradzik
Warto też zastosować fitokosmetyki na trądzik!

Fitohormony na otyłość?

Taka otyłość również może być leczona fitohormonami. Zanim po nie sięgniemy warto przewartościować swoje życie oraz zmienić niehigieniczny tryb życia na bardziej zdrowy. Wyeliminowanie z diety szkodliwych produktów, wprowadzenie większej ilości antyoksydantów wraz ze świeżymi warzywami, spowoduje cofnięcie się objawów starzenia.

Pamiętajmy, że to my przez całe życie pracujemy na to jak będzie wyglądał nasz proces starzenia się. Jedząc i żyjąc zdrowo opóźnimy go i sprawimy, że będzie przebiegał łagodniej.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

0 Udostępnień
Witajcie! Jestem Daria, będę dzielić się z Wami moim doświadczeniem z dziedziny makijażu, pielęgnacji skóry i kosmetyków. Doświadczenie we wspomnianych dziedzinach zdobywam jako właścicielka salonu kosmetycznego. Wiem jakie problemy najczęściej borykają Nas kobiety, postaram się, przekazać Wam jak najwięcej użytecznej wiedzy!