Niemal każdy wie, że kolagen to klucz do młodej skóry i zdrowych stawów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, czym on tak naprawdę jest i jak ważną rolę pełni w naszym organizmie.

Budowa skóry

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała pełniący przeróżne funkcje. Chroni, między innymi, przed czynnikami zewnętrznymi i utratą płynów oraz reguluje temperaturę organizmu. Zbudowana jest warstwowo, a w jej skład wchodzą:

naskórek – najbardziej zewnętrzna warstwa, pełni funkcję ochronną;

skóra właściwa – dobrze ukrwiona warstwa w 75% zbudowana z włókien kolagenowych, zwanych również „rusztowaniem” skóry;

tkanka podskórna – zbudowana głównie z komórek tłuszczowych, chroni przed urazami mechanicznymi i utratą ciepła.

Kolagen i jego rola w organizmie

Jak już zostało wspomniane, kolagen to główny składnik skóry. Charakterystyczną cechą tego białka jest rozciągliwość, czemu skóra zawdzięcza swoją sprężystość.

Jednak z wiekiem, a także pod wpływem takich czynników jak np. nadmierna ekspozycja na słońce, ilość kolagenu w skórze zmniejsza się – o ok. 1.5% każdego roku.

W rezultacie skóra traci jędrność, pojawiają się zmarszczki.

Kolagen na stawy

Jednak nie tylko skóra odczuwa negatywne skutki tego ubytku. Jako że kolagen wchodzi w skład także tkanki chrzęstnej, jego zmniejszona produkcja powoduje problemy ze stawami.

Dlatego właśnie lekarze i specjaliści polecają produkty kolagenowe jako skuteczny lek na tę dolegliwość.

Kolagen na włosy

Słabe, matowe i wypadające włosy to także skutek niedoboru kolagenu w organizmie. Dzieje się tak, ponieważ białko to jest głównym ich składnikiem.

Tylko odpowiednia suplementacja może rozwiązać taki problem.

class_a_collagen_kolagen_noble_health

Jak wybrać kolagen?

Rodzaj kolagenu to najważniejszy czynnik, który powinien zostać wzięty pod uwagę przy wyborze produktu. Najlepszy jest kolagen rybi.

Dlaczego? Ponieważ jest zbliżony budową do naszego, ludzkiego. Dzięki temu jest w stanie wniknąć w głębsze warstwy skóry, w odróżnieniu od wieprzowego czy bydlęcego.

Warto też zwrócić uwagę na obecność substancji, które wzmocnią działanie suplementu i poprawią wchłanialność, np. witamina C.

Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, produkt z pewnością okaże się skuteczny. 100% morski kolagen z witaminą C znajdziesz m.in. w produktach marki Noble Health.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.