Jakie żelazko turystyczne (podróżne) jest najlepsze? największym zainteresowaniem cieszą się żelazka takich marek jak: Electrolux, Severin, MPM, Philips, Lafe, Camry i Rowenta.
Na co zwracać uwagę podczas wyboru takiego urządzenia? żelazko podróżne to naprawdę niewielki wydatek, a przydaje się naprawdę często. Jeśli więc podróżujesz, lub zamierzasz podróżować, warto w takie małe i lekkie cudo zainwestować.
Oto najważniejsze parametry żelazek turystycznych na które należy zwracać uwagę podczas zakupu:
- moc żelazka wyrażona w watach,
- rodzaj stopki żelazka,
- możliwość regulacji temperatury,
- prasowanie parą,
- składana rączka,
- pojemnik na wodę,
- prasowanie w poziomie i pionie,
- sposoby zasilania,
- rozmiar i waga żelazka.
Dokładniejsze opracowanie powyższych funkcji znajdziesz na końcu rankingu.
… ale do rzeczy, które żelazko turystyczne jest najlepsze? zobacz nasz ranking:
Żelazko turystyczne RANKING
Spis treści
Electrolux EDBT800
Siódme miejsce w rankingu zajmuje żelazko turystyczne Electrolux EDBT800. Produkt posiada moc znamionową wysokości 800 W i jest przystosowany zarówno do napięcia zasilania 120, jak i 220-240 V.
Model dysponuje różnymi funkcjami prasowania i wyborem temperatury. Ma składany uchwyt z praktyczną blokadą oraz system zapobiegania kapaniu. Jego stopę wykonano z odpornej na zarysowania stali nierdzewnej, która ułatwia prasowanie.
Urządzenie oferuje opcję pionowego uderzenia pary – idealną do odświeżania ubrań na wieszakach. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 60 ml oraz 1,9- metrowy obrotowy przewód zasilający.
Zalety:
- urządzenie ma dobry stosunek jakości do ceny,
- posiada funkcję pary,
- dysponuje regulacją temperatury,
- jest niewielkie,
- szybko się nagrzewa,
- ma składaną rączkę.
Wady:
- stopa żelazka nie została pokryta żadną powłoką nieprzywierającą.
Severin BA-3234
Na szóstym miejscu w rankingu znalazło się żelazko turystyczne marki Severin model BA-3234. Produkt dysponuje mocą 1000 W. Umożliwia prasowanie na sucho lub z wykorzystaniem pary – również w pionie.
Urządzenie wyposażono w stopę ze stali nierdzewnej oraz składany uchwyt dla wygodniejszego przechowywania. Żelazko posiada regulowany termostat, dzięki któremu można dostosować jego temperaturę do rodzaju prasowanych tkanin.
O poziomie rozgrzania informują użytkownika lampki kontrolne obecne na obudowie urządzenia. Żelazko posiada przezroczysty zbiornik na wodę o pojemności 50 ml. Produkt został wyposażony w bezpiecznik termiczny oraz przełącznik zasilania – 115 lub 230 V.
Zalety:
- urządzenie ma atrakcyjną cenę,
- posiada funkcję pary,
- ma wysoką moc,
- umożliwia regulację temperatury.
Wady:
- żelazko nie posiada zabezpieczenia przed kapaniem.
MPM MZE-18
Piąte miejsce w zestawieniu to żelazko turystyczne MPM MZE-18. Urządzenie posiada moc 700 W. Zostało wyposażone w składaną rączkę, która dodatkowo zmniejsza jego wymiary, a także w długi 1,9-metrowy przewód zasilający, pozwalający na komfortową pracę.
Produkt umożliwia regulowanie temperatury prasowania, dzięki czemu można bezpiecznie wygładzać z jego pomocą różne rodzaje tkanin. Żelazko zostało wyposażone w stopę pokrytą powłoką nieprzywierającą. Pozwala na prasowanie na sucho i na mokro, a jego wyrzut pary określany jest na poziomie 8 g/min.
Urządzenie obsługiwane jest za pomocą pokrętła. Produkt posiada zbiorniczek na wodę o pojemności 25 ml. Nie dysponuje jednak funkcją spryskiwacza ani pionowego wyrzutu pary. Jego atutem jest natomiast niska waga oraz równie niska cena.
Zalety:
- żelazko ma bardzo niską cenę,
- jest małe i poręczne,
- posiada regulację temperatury i funkcję pary,
- zostało wyposażone w nieprzywierającą stopę.
Wady:
- ma bardzo mały zbiorniczek na wodę.
Philips GC160/02
Czwarte miejsce w rankingu żelazek turystycznych zajmuje produkt marki Philips model GC160/02. Urządzenie posiada moc 1200 W. Zostało wyposażone w funkcję Ionic DeepSteam, która pozwala mu na skuteczne wygładzanie trudnych do prasowania materiałów, takich jak len.
Jej działanie opiera się na generowaniu mniejszych cząsteczek pary, które wnikają głębiej w strukturę tkanin. Żelazko ma optymalną wagę 1,6 kg, dzięki czemu jest wygodne w użyciu i bardzo poręczne.
Atutem tego modelu jest specjalna końcówka stopy, czyli stożek parowy Steam Tip o bardzo spiczastym kształcie, wyposażony w wydłużone otwory wylotu pary. Taka konstrukcja pozwala urządzeniu docierać w trudno dostępne miejsca i skutecznie wygładzać materiał. Produkt posiada ceramiczną stopę SteamGlide – gładką, odporną na zarysowania i łatwą w czyszczeniu.
Żelazko pozwala na regulację temperatury przy pomocy pokrętła. Prasuje na sucho i na mokro przy stałej emisji pary w ilości 50 g na minutę. Dysponuje także opcją silnego uderzenia parą w ilości 200 g/min. Produkt posiada system antywapienny, wskaźnik gotowości do pracy oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Zalety:
- żelazko ma wysoką moc,
- posiada regulację temperatury i funkcję pary,
- jest wyposażone w stopę ceramiczną,
- ma praktyczny kształt,
- jest stosunkowo lekkie i poręczne,
- ma ładny design.
Wady:
- ma dosyć wysoką cenę.
Lafe ZPH 201
Trzecie miejsce w rankingu zajmuje żelazko turystyczne Lafe ZPH 201. Produkt posiada moc 800 W, a jego głównym atutem jest ceramiczna stopa non-stick, odporna na zarysowania. Dzięki niej urządzenie jest gładkie, pozwala na wygodne manewrowanie po powierzchni tkanin, zapewnia łatwe czyszczenie i ochronę przed przywieraniem.
Żelazko jest niewielkie, a dodatkowo wyposażone w składaną rączkę, która zmniejsza jego gabaryty. Pozwala na prasowanie na sucho oraz z funkcją pary. Dysponuje też opcją uderzenia parą – idealną do odświeżania ubrań lub rozprasowywania trudnych do usunięcia zagnieceń.
Produkt posiada w pełni regulowany termostat, który umożliwia dopasowanie temperatury do typu prasowanych tkanin. Jest komfortowy w użyciu dzięki długiemu 1,8-metrowemu przewodowi zasilającemu. Pozwala na prasowanie w pionie. Nie ma jednak automatycznego wyłącznika bezpieczeństwa.
Zalety:
- produkt jest przystępny cenowo,
- posiada funkcję pary,
- umożliwia regulowanie temperatury prasowania,
- jest lekki i poręczny,
- ma ceramiczną stopę nieprzywierającą.
Wady:
- nie posiada zabezpieczenia przed kapaniem.
Camry CR 5024
Na drugim miejscu w zestawieniu znalazło się żelazko turystyczne marki Camry model CR 5024. Produkt dysponuje mocą 840 W. Posiada funkcję regulacji temperatury pokrętłem. Umożliwia prasowanie na sucho oraz przy stałym wydatku pary.
Urządzenie wyposażono w aluminiową stopę z powłoką nieprzywierającą, która gwarantuje płynny poślizg i łatwe manewrowanie żelazkiem po każdym typie tkanin. Produkt jest niewielki, a dodatkowo może zmniejszać swój rozmiar dzięki składanej rączce.
Waży jedynie 0,6 kg. Posiada spryskiwacz, a jego zbiornik na wodę ma pojemność 40 ml. Urządzenie tworzy 30 g pary na minutę. Jego atutem jest ciekawy design i kolorystyka oraz bardzo przystępna cena.
Zalety:
- żelazko jest niedrogie i dobrze dostępne,
- ma poręczną i lekką konstrukcję,
- pozwala na wygodną i szybką regulację temperatury,
- prasuje na sucho lub z funkcją pary,
- ma ciekawy wygląd.
Wady:
- negatywne opinie dotyczą jedynie nieco zbyt niskiej mocy urządzenia.
Rowenta DA 1510 F2
Ranking żelazek turystycznych wygrywa: Rowenta DA 1510 F2. Urządzenie posiada moc 1000 W i może pracować zarówno przy napięciu 120, jak i 240 V. Produkt pozwala na prasowanie na sucho lub z dodatkiem pary.
Dysponuje wyrzutem o sile 45 g na minutę z opcją manualnej regulacji. Żelazko zostało wyposażone w stopę Microsteam 200, wykonaną z wysokiej jakości stali nierdzewnej, gwarantującej swobodny poślizg po każdym typie tkanin.
Dzięki funkcji prasowania w pionie urządzenie pozwala wygładzić zawieszone na wieszaku sukienki, zasłony czy też garnitury. Żelazko posiada termostat umożliwiający płynne regulowanie temperatury. Jego atutem jest także ergonomiczny, składany uchwyt, który dodatkowo zmniejsza gabaryty produktu.
Zalety:
- urządzenie szybko się nagrzewa,
- posiada regulację temperatury i funkcję pary,
- pozwala na prasowanie w pionie,
- jest lekkie, niewielkie i poręczne,
- ma estetyczny, nowoczesny design.
Wady:
- ma dosyć wysoką cenę.
Na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Moc żelazka turystycznego – im więcej będzie mieć mocy, tym szybciej się nagrzeje i gotowe będzie do prasowania. Jeśli jesteś w podróży, nie będziesz chyba zwracać uwagi, jaki jest pobór mocy prawda? dlatego im więcej urządzenie będzie miało wat, tym szybciej wyprasujesz ubrania.
Stopka żelazka turystycznego – jest to część żelazka, która będzie mieć bezpośrednią styczność z Twoimi ubraniami, stopka żelazka powinna być wykonana z gładkiego i odpornego na zarysowania materiału. Do wyboru mamy żelazka z powłoką ceramiczną, teflonową, stalową, emaliowaną, szafirową i granitową.
Regulacja temperatury – kolejna bardzo ważna rzecz. Dzięki możliwości regulacji temperaturą, jesteś w stanie wyprasować ubrania, nie narażając ich na zniszczenie. Żelazka turystyczne mają najczęściej regulację temperatury ręczną lub automatyczną.
Żelazko turystyczne parowe? jasne, że tak! producenci wychodzą nam naprzeciw, wyposażając turystyczne żelazka w strumień pary, który jeszcze dokładniej wyeliminuje wszelkie załamania na materiale. Jeśli zamierzasz kupić żelazko podróżne na parę, zwracaj uwagę na ilość wytwarzanej pary, im więcej, tym lepiej.
Składana rączka żelazka – skoro poszukujemy małego podróżnego żelazka, to z pewnością zależy nam na każdym centymetrze w niewielkiej przestrzeni naszych toreb podróżnych i walizek. Niektóre żelazka turystyczne mają składaną lub zdejmowaną całkowicie rączkę, przez co zajmują jeszcze mniej miejsca.
Pojemnik na wodę – prasowanie na sucho przysparza czasem pewnych trudności i jest niebezpieczne dla niektórych rodzajów materiałów. Na szczęście niektórzy producenci żelazek turystycznych postanowili wyposażyć swoje urządzenia w zbiorniczek wody i spryskiwacz, który ułatwi proces prasowania ubrań.
Żelazka poziome i pionowe – niektóre modele żelazek mają opcje prasowania w pionie, jak działa takie żelazko? działa zupełnie tak, jak parownica parowa (tutaj przy okazji możesz sprawdzić ranking parownic do ubrań), która za pomocą wydmuchiwanej przez żelazko gorącej pary, zmiękcza materiał pozbawiając go jakichkolwiek zagnieceń.
Sposób zasilania – żelazko podróżne może mieć opcję przełączenia na dwa rodzaje zasilania: zwykłe sieciowe 220V i z zapalniczki samochodowej 115V. Możliwość prasowania w terenie przydaje się szczególnie na terenowych wycieczkach, obozach czy choćby campingach.
Rozmiar turystycznego żelazka – w przypadku żelazek podróżnych – rozmiar ma duże znaczenie bo, aby móc zabrać urządzenie w podróż, musi ono być małe i do tego lekkie. Dla porównania: tradycyjne domowe żelazko waży około2 kg, natomiast wersja turystyczna powinna ważyć nie więcej niż 0,5 kg.
Warto sprawdzić:
- Wyciskarka wolnoobrotowa RANKING + OPINIE [do 600 zł]
- Najlepszy BLENDER kielichowy RANKING
- Najlepszy blender ręczny [od 100 do 300 zł] RANKING
- Lampa do HYBRYD ranking TOP9