Istnieje cały szereg przeszkód, które utrudniają nam podjęcie systematycznego treningu. Jedną z największych jest oddziaływanie negatywnie wypracowanych nawyków.
Spis treści
Masz świadomość, więc walcz
Złe nawyki utrudniają wypracowanie skutecznej motywacji. Na pewno nieraz doświadczyłeś sytuacji, w której miałeś ochotę poćwiczyć, ale coś ci w tym przeszkadzało.
Na przykład zapatrzyłeś się w telewizor lub poczułeś przyjemny zapach dobiegający z kuchni, który sprawił, że postanowiłeś coś zjeść zamiast poćwiczyć, mimo że nie byłeś głodny. W obu tych sytuacjach zadziałała twoja pętla nawykowa.
Aby zrozumieć ten mechanizm i wykorzystać go w swoim treningu, musisz zrozumieć jego komponenty. Twoje życie składa się z nawyków. Twoje nawyki natomiast składają się z trzech składników: wskazówki, zwyczaju (zachowania) oraz nagrody. W przywołanej wyżej sytuacji zadziałał właśnie ten schemat.
Zobaczyłaś interesujący Cię program w telewizji (wskazówka), zapewne zazwyczaj oglądając telewizję siedzisz wygodnie na kanapie – tak pewnie było i tym razem (zachowanie), obejrzany odcinek dostarczył ci poczucia przyjemności (nagroda).
Mając wiedzę, w jaki sposób funkcjonujesz w codziennym życiu, możesz wykorzystać te informacje w swoim treningu.
Nawyk treningu
Na złe nawyki możemy nakładać pozytywne – jest to jak najbardziej możliwe do wypracowania, chociaż wymaga systematyczności i powtarzania nowego zachowania. Największą szansę powodzenia mamy wtedy, gdy zachowamy wskazówkę i nagrodę, zmieniając zachowanie.
Przywołajmy jeszcze raz powyższy przykład: błysk telewizora (wskazówka), zamiana wygodnej kanapy na stacjonarny rower (nowy zwyczaj), poczucie przyjemności spotęgowane świadomością, że połączyliśmy przyjemne z pożytecznym (nagroda).
Zmianę zwyczaju możemy wykorzystać w różnych sytuacjach, nakładając lepsze nawyki na te stare.
Świadomość tego, w jaki sposób funkcjonujesz, powinno pomóc ci w zaplanowaniu indywidualnego treningu i wypracowaniu motywacji niezbędnej do działania w drodze po wymarzoną sylwetkę.