Sen to zdrowie – powiedzenie znane każdemu, ale i każdemu zdarzają się momenty, kiedy nie tego nie respektuje. Tymczasem nie ma nic ważniejszego niż odpowiedni wypoczynek!

Dobry sen – sprawny mózg

znaczenie-prawidlowego-snu

Prawidłowy wypoczynek nocny jest niezbędny do czerpania korzyści z naszego mózgu. Niewyspanie mocno ogranicza pracę całego układu nerwowego. Dowiedziono że deficyt snu powoduje poważne zaburzenia, a nawet śmierć. Brak snu sprawia, że jesteśmy bardziej podatni na stres, zaostrzają się zaburzenia lękowe, pogłębiają się stany depresyjne.

Wszystko wydaje się znacznie trudniejsze do przejścia, wydaje się trudnością i obowiązkiem, nawet rzeczy stworzone dla przyjemności. Zmniejsza się ogólna koncentracja, pojawiają się problemy z nauką, zapamiętywaniem. Chcesz poradzić sobie z sennością? kliknij!

Mózg człowieka jest aktywny przez całe życie, nie ma chwili, w której byłby całkowicie wyłączony. Jedynie podczas snu zmniejsza aktywność i wypoczywa. Dlatego tak ważne jest regularne odpoczywanie. Brak snu sprawia, że jesteśmy znacznie bardziej podatni na choroby ze względu na znacznie obniżony poziom ochrony ze strony układu immunologicznego.

Jeśli chcesz schudnąć musisz spać

Naukowcy zauważyli związek pomiędzy rozwijaniem się nadmiernej nadwagi a nieregularnym snem. Apetyt człowieka w dużej mierze zależy od gospodarki hormonalnej. Wieczorem przed snem człowiek naturalnie powinien mieć mniejszy apetyt, szykować się do spoczynku. Niedostarczanie hormonu związanego ze snem i zaburzenia w jego produkcji powodują nadmierny apetyt wieczorem. Trudności ze snem są spowodowane również nadmiernym stresem, który powoduje wydzielanie nadmiaru kortyzolu przez nerki, o działaniu pobudzającym.

Niemożność zaśnięcia powoduje, że wieczorem i nocą aby się odstresować zaczynamy podjadanie. Oczywiście od razu widać efekty w postaci nadmiernego przyrostu wagi. Wieczorem metabolizm zwalnia, co jeszcze bardziej utrudnia prawidłowy rozkład tłuszczów. Normalnie w tym czasie człowiek powinien wypoczywać i spać. Ponadto wieczorem wzrasta ochota na niezdrowe i tuczące jedzenie.

0 Udostępnień
Witajcie moje drogie! Mam na imię Maria, jestem redaktorem serwisu Kobieco.pl. Będę poruszać tematy bezpośrednio związane z kobietami, mężczyźni póki co Nas nie interesują :) jest to miejsce wyłącznie dla kobiet gdzie poczujesz się kobieco i nauczysz się być prawdziwą kobietą. Mam nadzieję, że moje artykuły spodobają się Wam, będę pisała jedynie na tematy na których się znam, żadnego lania wody i pisania pod publikę, z chęcią poruszę także tematy tabu. Zapraszam do lektury, do zobaczenia w komentarzach pod moimi artykułami! Tel. 0048789433444, email: Maria.Se@gmail.com