Nadmierna senność utrzymująca się długi czas to znak, że coś złego dzieje się w organizmie. Jednak senność od czasu do czasu bywa spowodowana prozaicznymi czynnikami, na przykład spadkiem ciśnienia atmosferycznego.

Sposoby na czasową senność

Wypijanie ogromnej ilości kawy to nie jest dobry pomysł na odegnanie senności. Pamiętaj, że tak samo jak senność, może dokuczać Ci bezsenność w przypadku nadmiernej ilości kofeiny we krwi! Warto zatem pić kawę z umiarem…

sennosc
Senność

Sprawdź: uboczne skutki picia kawy!

Najlepszym sposobem jest po prostu… sen. Nawet kilkuminutowa drzemka jest w stanie zdziałać cuda. Ludzie, którzy praktykują drzemkę w ciągu dnia są zdrowsi, bardziej zrelaksowani, szczuplejsi i mogą pracować o wiele dłużej niż inni.Zasadą jest, by drzemka nie odbywała się później niż po godzinie szesnastej. Powinna trwać nie dłużej niż godzinę. Najlepszą porą na drzemkę jest moment tuż po spożyciu obiadu. Po drzemce zaś bardzo pomocny na senność jest krótki spacer na świeżym powietrzu.

Można również otworzyć okno, aby się dotlenić. Nadmierna senność bywa przyczyną zbytniego nagromadzenia dwutlenku węgla w pomieszczeniu, w którym przebywamy lub pracujemy. Warto również zadbać o to, by uzupełnić energię przy spożyciu regularnych posiłków, nie wyłączając małych przekąsek, które potrafią zdziałać cuda. Na nagły atak zmęczenia pomocny jest masaż nadgarstka z boku, na wysokości kciuka, w charakterystycznym wgłębieniu.

Pobudzacze skuteczniejsze od kawy

Czasami jednak senność dopada w najmniej odpowiednim momencie, na przykład na lekcji lub w czasie ważnego spotkania biurowego. Wówczas pozostaje do dyspozycji najczęściej tylko krótka przerwa. Warto wówczas skorzystać z darów natury, na przykład z yerba mate, która pobudza znacznie skuteczniej niż zwykła kawa.

Zawiera również znacznie więcej składników prozdrowotnych, na przykład przeciwutleniaczy niż kawa. Nie dodaje się do niej ani cukru ani zagęszczonego mleka, przez co jest bardzo nisko kaloryczna.

Pozwala oprócz tego przyśpieszyć przemianę materii, zatem jest pomocna w odchudzaniu. Yerba zastąpić można innymi smacznymi i łatwymi w przygotowaniu herbatami, na przykład indyjską herbatką Masala, lub napojem z dodatkiem imbiru, również działającym pobudzająco. Jest jeszcze magiczna herbata z czystka o które warto poczytać!

0 Udostępnień
Interesuję się psychologią stosunków międzyludzkich. Nasze zachowania są cudownie skomplikowane a emocje mają w sobie coś szalonego, dlatego uwielbiam je zgłębiać. Z pasją dzielę się swoimi doświadczeniami. Dużo czasu spędzam w gronie przyjaciół i bliskich mi osób. Kocham wspólne gotowanie i wypady na zakupy. Kontakt: +48606987345, e-mail: alicja.p@o2.pl