Metoda dekorowania, która przy odrobinie inwencji i własnej wyobraźni, pozwala tanim kosztem tworzyć kunsztowne, lekkie w swojej formie, finezyjne ozdoby? Technika ta zawitała w polskie progi zaledwie kilka lat temu, lecz jej historia sięga już epoki renesansu. Szczególną popularnością cieszy się w Anglii, z języka Brytyjczyków pochodzi także jej obco brzmiąca nazwa.

spiralki-z-papieru-quilling

Finezyjne spiralki z papieru – quilling

Mowa o quillingu, technice z dziedziny papieroplastyki, która udowadnia jak wielki potencjał tkwi w zwykłym papierze. Polega ona na wykonywaniu dekoracji poprzez wykorzystanie zwiniętych w spiralkę kolorowych pasków papieru, które formuje się zginając zewnętrzne warstwy materiału. Gotowe kształty można naklejać na papier utrzymując pionową pozycję pasków, lecz znane są także formy przestrzenne jak na przykład: broszka, kolczyki. Osiągnięcia projektantek w tej dziedzinie, udowadniają, że quilling może być obecny w każdym aspekcie życia. Z papieru wykonuje się biżuterię, upiększa się kartki okolicznościowe, a także wykonuje przedmioty do domu.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Malowanie farbami na szkle – zdobienie butelki

Potrzebne materiały
Praca tą metodą nie wymaga posiadania szerokiego zaplecza akcesoriów. Na dobry początek wystarczą:

• paski papieru – 3-5mm (można je pociąć samemu lub zakupić w sklepie z akcesoriami hand made)
• igła/wykałaczka do zwijania spirali
• klej o cienkiej, precyzyjnej końcówce
• kartonik/podkładka, która pozwoli skleić całą pracę i nadać jej obwiednią formę
• szpilki do utrwalania formy
• wzornik z kółkami, który usprawni formowanie spirali równej wielkości

KONIECZNIE PRZECZYTAJ
Papierowa wiklina – tworzywo

Podstawowe kształty

Technika quilling charakteryzuje się prostotą, dokładnością oraz lekkością. Podstawowe kształty wystarczają do stworzenia zachwycających dzieł. Do bazowych umiejętności należy wykonanie zwykłej spirali, którą skręca się za pomocą igły do quillingu lub wykałaczki. Z lekkiego zgięcia z jednej strony, powstaje nam łezka, a zabieg zastosowany obustronnie pozwala uzyskać wrzeciono. Ugniatać paski można za pomocą palców czy ołówka i to w gestii artysty jest to jakie formy wykona, bowiem niewielki nacisk lub zgięcie daje możliwość do stworzenia głowy kota, serca, płomyka czy skrzydeł motyla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.