Syrop glukozowo-fruktozowy ma stosunkowo przyjemną nazwę, w przeciwieństwie do skutków jakie pozostawia w organizmie. Jest składnikiem wielu produktów, które jemy na co dzień i tylko przeczytanie składu może nas o tym uświadomić. Niestety większość ludzi nie sprawdza etykiet, a zakupy robi sugerując się jedynie wyglądem opakowania, smakiem czy ceną. Warto jednak przystanąć na chwilę i wybrać z półki produkt pozbawiony tego składnika.

Czym jest syrop glukozowo-fruktozowy?

To mieszanina glukozy, fruktozy i innych cukrów, pozyskiwana z kukurydzy przetworzonej na skrobię kukurydzianą. A więc czemu jest to niezdrowe? Bo to składnik zmieniany przy udziale enzymów lub kwasów w procesach mechanicznych i chemicznych, nie występujący naturalnie i do tego składający się z kukurydzy genetycznie modyfikowanej. Słodka chemia, jednym słowem.

W jakich produktach go znajdziesz?

syrop-g-f
Syrop glukozowo-fruktozowy w kefirze

Prościej byłoby niestety odpowiedzieć na pytanie gdzie go nie znajdziemy. Syrop (g-f) występuje w większości produktów, przede wszystkim w sokach, napojach, syropach owocowych, słodkich alkoholach, lodach i słodyczach.

[irp]

Oprócz tego, jest składnikiem chipsów, musztardy, ketchupu, budyniu, konserw, płatków śniadaniowych, jogurtów, serków a nawet niektórych wędlin.

Dlaczego ten syrop jest tak bardzo popularny?

syrop-glukozowo-fruktozowy

Przede wszystkim jest o wiele tańszy od innych substancji słodzących, więc opłaca się go produkować. Jest też dużo słodszy od cukru i potrzeba go mniej, aby osiągnąć odpowiedni smak produktu. Ma formę ciekłą, więc łatwiej go transportować, rozlewać i mieszać, nie krystalizuje się i hamuje rozwój drobnoustrojów.

Do czego przyczynia się syrop glukozowo-fruktozowy?

Składnik wpływa na odkładanie się tkanki tłuszczowej i tym samym zwiększa poziom otyłości i chorób z tym związanych. Znacznie zwiększa szansę zachorowania na cukrzycę typu II i miażdżycę. Syrop (g-f) wpływa także na poziom hormonów w organizmie, podwyższa poziom złego cholesterolu, może przyczyniać się do wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, chorób jelit i układu krążenia.

[irp]

Syrop glukozowo-fruktozowy negatywnie wpływa na funkcje apetytu i nie hamuje uczucia głodu (a wręcz go zwiększa), zmuszając nas do jedzenia większej ilości pokarmu. Tym samym, czujemy się bardziej ociężali, zmęczeni i szybciej przybieramy na wadze.

Jedynym sposobem na to, aby nie spożywać syropu glukozowo-fruktozowego jest czytanie etykiet i wybieranie produktów z samym cukrem w składzie (dużo mniejsze zło).

zawsze czytaj etykiety na produktach

Najlepiej jest unikać napojów gazowanych i niegazowanych, nektarów owocowych i niezdrowej żywności. Zdecydowanie warto poświęcić chwilę na przygotowanie własnego soku, dżemu czy wody o wybranym smaku. Jeśli już koniecznie musimy zjeść coś z dodatkiem syropu (g-f) pamiętajmy o 5 posiłkach dziennie, żeby uniknąć napadów głodu i zniwelować wpływ tego składnika na apetyt. Wszystko z głową, popularność tej substancji słodzącej jest zbyt duża, aby całkowicie wyeliminować ją z diety, ale warto zwrócić na to uwagę i wybierać zdrowsze produkty, bez syropu glukozowo-fruktozowego w składzie.

0 Udostępnień
Od zawsze lubiłam pisać i cieszę się, że mogę to wykorzystywać. Moje zainteresowania nie są ściśle sprecyzowane i wciąż szukam dla siebie jak najlepszej drogi. Lubię odpoczynek na świeżym powietrzu, gotowanie i dobrą książkę. Kontakt: paulajakubasik@gmail.com