Kobiety, które planują ciążę, chcą już od pierwszych dni mieć pewność, że będą szczęśliwymi matkami. Niestety aby poznać prawdę w stu procentach, trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ 1 tydzień ciąży – to dopiero początek przygody…
Spis treści
Kiedy można zajść w ciążę?
Tak naprawdę czas, kiedy kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę jest mocno ograniczony. Dzieje się to w czasie owulacji, kiedy komórka jajowa zostaje uwolniona i wędruje jajowodem w kierunku macicy.
To właśnie w jajowodzie dochodzi do zapłodnienia, następnie zapłodniona komórka zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy. Czas kiedy komórka jajowa wędruje wzdłuż jajowodu to około dwanaście godzin, następnie umiera. Plemniki również mają ograniczoną żywotność, są ruchliwe przez około siedemdziesiąt dwie godziny.
Biorąc to wszystko pod uwagę o dziecko można starać się przez około dwa dni w miesiącu. Aby precyzyjniej określić odpowiedni na poczęcie dziecka moment, pomocne są testy owulacyjne. Są do kupienia w każdej aptece i pozwalają na określenie czy kobieta ma owulację.
Inne kobiety prowadzą dzienniczek cyklu, gdzie specjalny program pomaga także określić datę owulacji. Jednak sposoby te nie są wcale najlepszymi, mają swoje wady. Przede wszystkim wystarczy jakaś zmiana w życiu kobiety, na przykład choćby lekkie przeziębienie, stres, czy podróż, a owulacja przesuwa się.
Niektóre kobiety są na tyle wrażliwe na zmieniające się hormony, że potrafią same precyzyjnie, choć intuicyjnie, określić datę swojej owulacji. Najbardziej precyzyjną metodą na określenie owulacji byłoby wykonanie USG, gdzie na ekranie lekarz dokładnie widzi czy pęcherzyk z jajeczkiem pęknie lada moment czy już pękł.
Jednak badanie USG służy do wykrywania choroby oraz prowadzenia ciąży, ponadto jest kosztowne. Mimo wszystko warto na przykład w czasie wykonywania standardowych badań za pomocą sprzętu USG, zapytać lekarza czy moment na rozpoczęcie starania o dziecko jest odpowiedni.
Terminologia ciąży
Dziewięć miesięcy (w niektórych przypadkach jest to okres krótszy, w niektórych dłuższy), czyli czas trwania ciąży, liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, gdyż nie ma możliwości określenia precyzyjnego momentu zapłodnienia.
Tak naprawdę według tej terminologii, kobieta była w ciąży zanim jeszcze fizycznie doszło do zapłodnienia. Zatem gdyby kobieta poszła do lekarza w 1 tygodniu ciąży, stwierdziłby, że jest to tydzień trzeci.
Gdy zjawia się u lekarza w drugim tygodniu, czyli wtedy, kiedy zaczyna odczuwać zmiany w organizmie, według lekarza jest w czwartym tygodniu ciąży. Z resztą 1 tydzień ciąży to zdecydowanie za wcześnie, aby lekarz mógł w stu procentach określić, czy doszło do zapłodnienia. Na USG nie byłoby widać zarodka, gdyż jest on na tym etapie zbyt mały.
Czy test ciążowy wykryje ciążę w 1 tygodniu ciąży?
Testy ciążowe w 1 tygodniu ciąży nie będą dawały miarodajnego wyniku, chociaż stworzono już takie, które mają odczytywać ciążę zaledwie kilka dni po zapłodnieniu. Na tak wczesnym etapie ciąży nie należy jednak liczyć na prawidłowy wynik. Najlepiej test wykonać, gdy spóźnia się miesiączka, lub najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki.
Niektóre kobiety pomimo iż są w ciąży nie odczytają niczego z testu, i tak dzieje się nawet gdy jest to już piąty lub szósty tydzień. Test będzie i tak negatywny. Gdy nerwy zżerają i chcemy już znać wynik starań, najlepszym sposobem pozostaje wykonanie testu krwi, który pozwala na stwierdzenie czy poziom hormonów ciążowych wzrasta.
Testy ciążowe można wykonać w każdym ośrodku zdrowia. Na tak wczesnym etapie ciąży potrzebne będzie powtórzenie testu, by określić czy poziom hormonu beta hCG regularnie podnosi się, co powinno mieć miejsce przy zdrowo rozwijającej się ciąży.
Jeśli poziom hormonu zatrzymał się na pewnym etapie i nie rośnie, to może to oznaczać, że doszło do zapłodnienia, ale zarodek obumarł.
Objawy ciąży w 1 tygodniu ciąży
Większość kobiet nie ma jeszcze na tym etapie bladego pojęcia, że są w ciąży. Nie mają żadnych objawów ciążowych. Cykl miesiączkowy, jak co miesiąc, przebiega póki co bez zmian. Komórka jajowa wędruje do macicy, gdzie jak co miesiąc powinna zostać usunięta wraz z łuszczącą się błoną i krwią.
Tym razem komórka jest zapłodniona, ale póki zarodek nie zagnieździ się w błonie śluzowej, nic nie wskazuje na znaczne zmiany. Niektóre kobiety twierdzą, że mają “przeczucie” iż coś się wydarzyło. Niektóre rezygnują z alkoholu, nagle papierosy przestają smakować.
Takie przeczucia dotyczą w największej mierze kobiet, które starają się o maleństwo. Ale jeśli kobieta nie jest niczego świadoma, nie pojawiają się również żadne objawy. Bywają niekiedy przypadki ciąży urojonej, albo gdy na przykład zawiodła antykoncepcja. Wówczas kobieta przerażona wizją niechcianej ciąży zbyt mocno siebie obserwuje i wszystko interpretuje jako dowód na zajście w ciążę.
Jak wyglądają pierwsze dni po zapłodnieniu?
Pomimo tego, że na razie kobieta nie odczuwa większych zmian, to w jej organizmie dzieje się dużo. Krok po kroku powstaje nowe życie. Tuż po zapłodnieniu w jajowodzie powstaje komórka, którą nazywa się zygotą. To połączenie jajeczka i plemnika.
Zygota zaczyna natychmiast błyskawicznie się dzielić, na dwie części, następnie na cztery, sześć, osiem i tak dalej. Następnie zygota schodzi do macicy, ale zanim zagnieździ się w błonie śluzowej, która będzie ją odżywiać, minie około pięciu dni od zapłodnienia w jajowodzie.
Zygota nie zagnieżdża się również od razu w ścianie macicy, ale przez dwa dni przebywa w niej. Zagnieżdżenie następuje około siódmego dnia. Zatem czas pierwszego tygodnia ciąży dobiega akurat końca.
Plamienie implantacyjne
Właśnie pod koniec pierwszego tygodnia ciąży, czasami możliwe jest zauważenie poważniejszego objawu. Chodzi o krwawienie implantacyjne. Gdy zygota zagnieżdża się w ścianie macicy bywa, że natrafia na naczynie krwionośne.
Pojawia się wówczas niewielkie plamienie na brązowo, lub jednorazowe krwawienie na czerwono. Nie towarzyszy temu żaden ból, zatem jest to najczęściej zaskoczenie dla kobiety. Wiele kobiet, szczególnie takich, które nie były nigdy w ciąży, błędnie interpretuje ten objaw jako wcześniejsze nadejście miesiączki.
Krwawienie nie zdarza się jednak za każdym razem, ale raczej u niewielkiego procenta kobiet. Nie jest regułą. Plamienie często oznacza zupełnie coś innego, także chorobę, zatem ten objaw na razie o niczym nie przesądza.
Badania przed zajściem w ciążę?
Pierwsze tygodnie ciąży są z reguły decydujące dla zarodka, a następnie płodu. Dlatego kobieta powinna dbać o swoje zdrowie nawet gdy nie planuje zajścia w ciążę, ale utrzymuje regularne kontakty seksualne.
Przed planowaną ciążą powinna zrobić szereg badań. Najczęściej lekarz prowadzący zleca kobiecie badania, takie jak na obecność toksoplazmozy, różyczki czy też cytomegalii, niekiedy innych chorób. Oprócz tego ważne jest zbadanie ogólnego poziomu zdrowia.
Przede wszystkim prawidłowej lub nie czynności tarczycy, ciśnienia tętniczego, wagi ciała.
Coraz więcej kobiet decyduje się również na badania genetyczne, mające na celu ustalić jakie choroby może dziedziczyć dziecko. Badania są robione również wówczas gdy istnieje problem z donoszeniem ciąży. Polecanym przez lekarzy badaniem jest również test na HIV.
1 tydzień ciąży, to naprawdę budzący wiele emocji czas, kiedy powinniście wspierać się na wzajem. Czas sprawdzić co dzieje się w 2 tygodniu ciąży <– KLIK.
Pierwszy tydzień ciąży to życie jeszcze w nieświadomości. Jedyne co się dzieje to myśl w głowie że coś brak mi sił, coś dziwnie się czuję lub że nie jestem w formie… Dopiero kolejne tygodnie przyniosą niespodziankę i informacje o ciąży.