Dziś dowiesz się jak jest najlepsza antykoncepcja dla kobiet. Każda współczesna Polka ma przynajmniej ogólnikową wiedzę na temat dostępnych środków antykoncepcyjnych, a tam gdzie świadomość – tam pojawiają się poglądy. Istnieje wiele przeciwniczek doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Nie oznacza to, że wszystkie te kobiety muszą zrezygnować z antykoncepcji i pokładać nadzieję w często niepewnym kalendarzyku…
Jest cały szereg mechanicznych metod antykoncepcyjnych, równie niezawodnych jak pigułki. O wielu z nich już na pewno słyszałaś, o innych prawdopodobnie przeczytasz po raz pierwszy.
W tym artykule zostały zebrane najbardziej popularne i najchętniej stosowane mechaniczne metody antykoncepcyjne, o których koniecznie powinnaś wiedzieć.
Mechaniczne metody antykoncepcyjne
Spis treści
Kiedy słyszymy „antykoncepcja mechaniczna”, pierwsza myśl jaka nam przychodzi do głowy – to prezerwatywa. Nic dziwnego, bo prezerwatywy męskie to chyba najbardziej wypromowany środek antykoncepcyjny wszech czasów.
Chyba każda z nas jest w stanie przypomnieć sobie przynajmniej jedną reklamę z prezerwatywą w roli głównej. Tymczasem mechanicznych metod antykoncepcyjnych dostępnych na rynku jest dużo więcej.
I bardzo dobrze bo…
Dzięki temu mamy możliwość wyboru najbardziej preferowanego sposobu zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, a komfort i poczucie bezpieczeństwa to klucz do satysfakcji z życia seksualnego.
Nic nie potrafi tak skutecznie popsuć atmosfery w łóżku, jak kłębiące się w głowie obawy o skutki tej upojnej chwili. Komfort psychiczny to podstawa! dlatego tak ważne jest poznanie wszystkich rodzajów antykoncepcji i wybranie tej właściwej!
Co to jest antykoncepcja mechaniczna?
Jak sama nazwa wskazuje, to te wszystkie środki, które w sposób mechaniczny utrudniają przedostanie się plemników do komórki jajowej. Mają za zadanie stworzyć barierę pomiędzy nasieniem, a macicą i jajowodami, aby zapobiec zapłodnieniu.
Zaletą stosowania mechanicznej antykoncepcji jest to, że nie zaburzają układu krzepliwości krwi oraz nie wpływają zakłócająco na płodność kobiety. Po zaprzestaniu stosowania, możesz po prostu przejść do planowania powiększenia rodziny.
Niektóre z tych środków są jednorazowego użytku, inne możemy wykorzystać wielokrotnie…
Do mechanicznej antykoncepcji możemy zaliczyć już:
- wspomniane prezerwatywy (w wersji dla mężczyzn i dla kobiet),
- gąbki dopochwowe,
- diafragmy,
- wkładki wewnątrzmaciczne
- kapturki naszyjkowe.
Każda z tych metod zostanie szczegółowo omówiona poniżej…
Prezerwatywa (dla mężczyzn)
Prezerwatywy (potocznie: kondom, gumka) to jedne z najtańszych metod antykoncepcyjnych, przypominające z wyglądu podłużną (po rozciągnięciu) gumową osłonkę.
Głównym materiałem, z którego wykonana jest prezerwatywa to lateks (rzadziej poliuretan). Sam sposób stosowania prezerwatyw jest bardzo prosty. Wystarczy założyć ją na członek w stanie erekcji.
Aby zrobić to prawidłowo, ważna jest znajomość budowy prezerwatywy. Po rozpakowaniu zobaczymy okrągły krążek, którego od razu nie rozwijamy (robimy to dopiero przy zakładaniu na penisa).
U góry znajduje się wypustka, która odgrywa bardzo ważną rolę. Jest to zbiorniczek na nasienie, który przy zakładaniu należy ścisnąć palcem wskazującym i kciukiem, tak aby nie przedostało się tam powietrze.
Jest to ważne, ponieważ powietrze może spowodować pęknięcie prezerwatywy.
Popularność i długa obecność na rynku tego środka antykoncepcyjnego, doprowadziła do coraz to nowszych pomysłów na udoskonalenie prezerwatywy. Obecnie są dostępne różne rodzaje prezerwatyw, które są opracowywane pod kątem bezpieczeństwa i podniesienia satysfakcji z doznań.
Mamy więc do wyboru prezerwatywy o różnej grubości ze środkami plemnikobójczymi i nawilżającymi, kolorowe, zapachowe, smakowe, wydłużające stosunek, prążkowane i z wypustkami. Prawda, że jest w czym wybierać? :-)
Prezerwatywa (dla kobiet)
Czy kiedykolwiek słyszałaś o femidomie? Jest wiele kobiet, które nie mają pojęcia o żeńskim odpowiedniku prezerwatywy, a ten wynalazek ma już prawie ćwierć wieku.
Co to jest Femidom?
Femidom to nic innego jak inna nazwa prezerwatywy dla kobiet. Jest wykonana z nitrylu pokrytego z obu stron (od wewnątrz i na zewnętrz) nawilżającym lubrykantem. Jej kształt przypomina foliową torebkę lub walec zakończony z każdej strony pierścieniem.
Jeden pierścień umieszcza się głęboko wewnątrz pochwy, tak aby pokrył szyjkę macicy, pierścień zewnętrzny z kolei otacza wejście do pochwy, chroniąc przy okazji narządy płciowe przed takimi chorobami jak wirus brodawczaka ludzkiego czy opryszczką.
Femidom ma pewną przewagę nad tradycyjnymi prezerwatywami męskimi. Nie trzeba jej zakładać bezpośrednio przed stosunkiem, można to zrobić nawet 8 godzin wcześniej. Sam materiał, z którego jest wykonana, lepiej przewodzi ciepło, jest cienki i dużo bardziej wytrzymały od lateksu.
Gąbka dopochwowa
Gąbka dopochwowa jest kolejną mechaniczną metodą jednokrotnego użytku. Jest to mały gąbczasty krążek wykonany z pianki poliuretanowej, którą umieszcza się głęboko w pochwie przed stosunkiem płciowym.
Budowa gąbki dopochwowej (zagłębienie w centralnej części) umożliwia idealne dopasowanie do ścianek szyjki macicy. Dla podniesienia poziomu skuteczności, gąbka dopochwowa została dodatkowo nasączona środkiem plemnikobójczym.
Mimo to nie jest w pełni skuteczna, dlatego przed decyzją o stosowaniu tej formy antykoncepcyjnej trzeba liczyć się z możliwością zapłodnienia i traktować raczej w kategoriach pomocy w ograniczeniu liczby poczęć.
Usuwanie gąbki jest bardzo proste, wystarczy wyjąć ją przy pomocy tasiemki. Pamiętaj jednak, żeby nie robić tego od razu – przed wyjęciem należy odczekać przynajmniej 30 godzin od stosunku.
Przeciwwskazaniem dla stosowania gąbek antykoncepcyjnych jest uczulenie na materiał, z którego są wykonane.
Diafragma
Diafragma, czyli błona dopochwowa to pierwsza z prezentowanych tu metod mechanicznych przeznaczona do wielokrotnego użytku. Przypomina kopułę rozciągniętą na sprężynce.
Niestety, ale stosowanie tej metody antykoncepcji wymaga wcześniejszej wizyty u lekarza, ponieważ wielkość diafragmy dobierana jest indywidualnie. Żeby diafragma spełniała swoje funkcje, musi wpasować się w szyjkę macicy, tak aby szczelnie zamknąć dojście plemnikom.
Stąd też konieczność weryfikowania rozmiaru diafragmy – należy to robić cyklicznie jeżeli współżyjemy regularnie (kontrola co dwa lata), a także w przypadku wzrostu wagi ciała, w sytuacji poronienia i po porodzie.
Zakładanie błony dopochwowej wymaga użycia środka plemnikobójczego (w żelu, kremie lub piance). Wtedy skuteczność diafragmy wzrasta do umiarkowanej (bez zastosowania takiego preparatu, diafragma oceniana jest raczej jako forma antykoncepcji o niskiej skuteczności).
Jeżeli dodatkowo rozmiar błony został dobrany przez ginekologa – skuteczność będzie jeszcze wyższa. Diafragmę należy założyć godzinę przed współżyciem, a wyjąć co najmniej po 8 godzinach. Wtedy można ją wymyć w letniej wodzie z dodatkiem mydła i dokładnie osuszyć.
Spirala – (tradycyjna wkładka wewnątrzmaciczna)
Spirala to wkładka wykonana najczęściej z polichlorku winylu z dodatkiem miedzi, umieszczana wewnątrz macicy w celu zapobiegania przedostaniu się plemników do komórki jajowej.
Spirala występuje w kształcie literek T lub S i jej aplikacja wymaga koniecznej ingerencji ginekologa (nie założymy jej sobie same). Zazwyczaj spirala zakładana jest w trakcie ostatniego dnia okresu, ponieważ wtedy pochwa jest rozszerzona.
Ważnym elementem spirali są dwie nitki, które pozwalają kontrolować czy wkładka nie wypadła (może się to zdarzyć podczas krwawienia miesiączkowego).
Jak działa spirala?
Działanie spirali polega na wytworzeniu krwinek białych w śluzie, które zabijają wirusy, bakterie i niszczą plemniki, a także zagęszczeniu śluzu szyjkowego, co w duecie z poprzecznymi ramionami wkładki utrudnia przedostanie się plemnikom do jajowodów.
Założenie wkładki wewnątrzmacicznej jest zdecydowanie droższe od każdej z poprzednio wymienionych metod (w zależności od rodzaju ceny wahają się od 300 do 800 złotych), jednak biorąc pod uwagę długi okres użytkowania (nawet do 10 lat) ten koszt po przeliczeniu może okazać się znacznie niższy niż gdybyśmy kupowały jednorazowe środki.
Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna
To, czy hormonalną wkładkę wewnątrzmaciczną można zaliczyć do mechanicznych metod antykoncepcyjnych jest kwestią dyskusyjną. Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Z jednej strony hormonalna wkładka zawiera zbiorniczek uwalniający hormony – działanie jest więc podobne do tabletek antykoncepcyjnych, które są metodą hormonalną.
Z drugiej strony jest też metodą mechaniczną, bo jej działanie nie różni się od tradycyjnej spirali – blokuje przedostanie się plemników do komórki jajowej.
Kapturek naszyjkowy
Kapturek antykoncepcyjny to metoda bardzo podobna do diafragmy i podobnie jak ona, wymaga wcześniejszej konsultacji z ginekologiem, po to, aby dobrać odpowiedni rozmiar.
Kluczowe w wyborze kapturka jest odpowiednie dopasowanie – jeżeli ma być skuteczną metodą, średnica musi się dopasować do szyjki macicy. Zaleca się też stosowanie w połączeniu z preparatem plemnikobójczym.
Kapturki antykoncepcyjne występują zazwyczaj w kształcie walca lub stożka i są wykonane z gumowego materiału. Zakładamy na godzinę przed stosunkiem, a wyjmujemy najwcześniej po 8 godzinach, przy czym możemy go pozostawić nawet do 48 godzin w pochwie.
Po użyciu, podobnie jak diafragmę, należy go wymyć w wodzie z mydłem, a przed schowaniem osuszyć.
Dla każdego coś innego…
Szeroka gama dostępnych na rynku mechanicznych metod antykoncepcyjnych, pokazuje, że jest w czym wybierać. Każda z tych metod ma swoje wady i swoje zalety.
Jedne z nich wykazują mniejszą skuteczność, inne są przeznaczone do jednorazowego użytku, jeszcze inne za możliwość większych doznań oferują adekwatnie wyższą cenę lub za niższą każą zrezygnować ze spontaniczności.
Warto również rozważyć stosunek przerywany jeśli mamy stałego partnera i nie boimy się zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Dlatego przed dokonaniem wyboru warto je wszystkie dobrze rozważyć. Jeżeli mamy z tym problem, możemy zasięgnąć opinii lekarza. Należy pamiętać, że żadna z metod antykoncepcyjnych nie daje stuprocentowej pewności, ale znacznie podnosi prawdopodobieństwo uniknięcia ciąży.
Ważne, żeby wybrać taką metodę, która będzie odpowiadała obojgu partnerom. Może warto przetestować je wszystkie, aby wybrać tą najlepszą?
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Stosunek przerywany? na czym polega ten rodzaj antykoncepcji? :)
- Nowoczesne metody antykoncepcji – implant antykoncepcyjny
- Czy mogę stosować tampony przy krążku antykoncepcyjnym?
- Żele plemnikobójcze [PORADNIK] mój i Twój! koniecznie przeczytaj!
Nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak prezerwatywa dla kobiet?! wygląda jak wielka gumka dla słonia :D skoro jest lepsza niż męska gumka jeśli chodzi o doznania to dlaczego by nie wypróbować ten rodzaj antykoncepcji?? :)
prezerwatywa dla dziewczyn kosztuje więcej niż ta męska…
Ja już od dłuższego czasu stosuje damską prezerwatywę. Nie mam stałego partnera i ta właśnie metoda zabezpieczania się przed ciążą jest dla mnie najlepsza. Oprócz tego wiem, że nie zarażę się żadną chorobą weneryczną. No i nie muszę liczyć na to, że partner się domyśli.
Jeśli chodzi o wskaźnik Pearla, to prezerwatywa dla kobiety ma wskaźnik 5-21. Wskaźnik Perla pewnie byłby wyższy gdyby wszyscy wiedzieli jak stosować prezerwatywy dla kobiet. Pamiętajcie żeby zawsze: zakładać prezerwatywę nie wcześniej! niż 7-8 godz. przed seksem. Prezerwatywa musi zostać także w środku nawet 6 godz. po stosunku. Nie powinno się stosować damskich prezerwatyw więcej niż 1 raz! A jaka jest cena prezerwatywy dla kobiet? nie mało… :/ 8-10 zł za sztukę :/ czyli rzeczywiście jest droższa jak męska gumka…
kondom dla kobiet ma swoje plusy i minusy jak każdy inny rodzaj antykoncepcji! jakie są zalety kondomów dla kobiet? można kupić je bez recepty, kobieta ma ten rodzaj antykoncepcji pod pełną kontrolą, nie ma żadnego ryzyka dla zdrowia jak w przypadku np. tabletek antykoncepcyjnych, kondom dla kobiet jest bardziej wytrzymały, szybciej pękają męskie prezerwatywy! damska gumka wykonana jest z poliuretanu i dlatego nie ulegnie chemicznemu uszkodzeniu, np. żele nawilżające, podobnie jak prezerwatywa męska chroni przed zakażeniem HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Z tego co mówiła mi koleżanka która je stosuje, to ponoć kondomy dla kobiet wydobywają dziwny dźwięk podczas stosunku, czasem ciężko się je zakłada, na pewno trudniej niż tradycyjną gumkę na prącie… takie jedynie wady znam…
Dla mnie największą wadą jest to, że gumki dla kobiet są zbyt drogie. Tradycyjna gumka kosztuje połowę tego co ta kobieca :/
Zakładanie prezerwatywy dla kobiet może sprawić czasem problemy, same zobaczcie jak duża ona jest! ma 17 cm długości i średnicy 7 cm! damska prezerwatywa ma 2 elastyczne obręcze które mają ułatwić jej założenie. Warto też uważać podczas wyciągania gumki z opakowania, pazurki nasz długie mogą ją bardzo łatwo przebić! Oburza mnie nieco sposób zakładania prezerwatywy dla kobiet hehe, trzeba nałożyć ją na kilka złączonych ze sobą palców i włożyć do pochwy :[] nie wiem jak mają sobie z tym poradzić dziewczyny o szczupłej budowie :(((((((
Kobiecy kondom ? LOL czego to ludzie nie wymyślą… jak dla mnie to zbyt drogo, tradycyjne kondomy są tańsze…
prezerwatywa damska pasante jest całkiem tania, 44 zł za 60 sztuk :-) Prezerwatywy Pasante są najczęściej wybieranych produktem w Wielkiej Brytanii….
damska prezerwatywa znana też jako FEMIDOM jest znana na rynku europejskim już 20 lat, w Polsce jak zwykle dopiero teraz ludzie o niej usłyszeli :-) Mi zakładanie kondomu dla kobiet idzie bardzo łatwo, trzeba przestudiować instrukcje obsługi…i wszystko będzie dobrze. Skuteczność damskich prezerwatyw szacuje się na 95%, poza tym, nawet jeśli dojdzie do jej przebicia lub zsunięcia się to przecież zawsze jest dostępna “tabletka po”. Oczywiście nikomu nie życzę takiego obrotu spraw ale warto wiedzieć jak ma się opcje!
Cz to kobieca prezerwatywa czy męska, obie dla mnie są słabym rozwiązaniem, po się kochamy? dla przyjemności prawda? więc jaki jest sens mieszania w to gumy? myślę że antykoncepcja hormonalna jest o wiele lepsza i to nie prawda, że stosując tabl. antykoncepcyjne ma się później problemy z zajściem w ciążę. Trzeba po prostu iść do ginekologa żeby dobrać odpowiednie środki! Dla mnie osobiście nie warto używać prezerwatywy dla dziewczyn! odbieramy sobie nimi połowę przyjemności płynącej ze stosunku :(
WOW prezerwatywy dla niej? toż to nowość…
czy prezerwatywa damska chroni przed hiv jak ta męska?
czy prezerwatywa chroni przed hiv? oczywiście, że tak, bez różnicy czy to damska czy męska prezerwatywa!
Jakoś sobie nie wyobrażam, że prezerwatywa w pochwie po stosunku ma zostać tyle godzin?? wydaje mi się to trochę niehigieniczne!
Ja polecam wam spróbować prezerwatywy z wypustkami :P jest różnica w odczuciach na korzyść kobiety :*
A czym różnią się od zwykłych prezerwatywy bezlateksowe?
Ja polecam wkładki domaciczne, montaż może nie jest najłatwiejszy ale warto się przemęczyć, mój partner i ja lubimy mieć doznania na najwyższym poziomie bo po to właśnie dochodzi między nami do kontaktu… wcześniej stosowałam kapturki antykoncepcyjne
A możecie podpowiedzieć jak się sprawuje pianka plemnikobójcza?
antykoncepcja bez hormonów jest bezpieczniejsza dla zdrowia ale za to bardziej ryzykowna, kondom może pęknąć, ten damski może się obsunąć, preparaty plemnikobójcze też zawodzą, tylko hormony nie zawodzą :-)
Wiecie co, zostanę jednak przy swoich tabletkach. Długo bałam się antykoncepcji hormonalnej – wiadomo, jakie mity krążą na temat przyjmowania hormonów. Jednak trafiłam na dobrego ginekologa, który przepisał mi tabletki na postawie badań, a nie tylko wywiadu. Biorę Vibin mini, które polecane są jako pierwsze tabletki anty. Jestem zadowolona :)