2 tydzień ciąży to czas, który wprowadza wiele zamieszania. Szczególnie, że według lekarskiej terminologii, kobieta nie jest jeszcze wtedy w ciąży! Koniecznie zatem zobacz, o co w tym wszystkim chodzi…

2 tydzień ciąży – wątpliwości

Terminologia lekarska określa, że kobieta jest w ciąży, zanim jeszcze w nią zajdzie, bowiem okres jej trwania liczy się od momentu wystąpienia ostatniego okresu.

Zatem według tej terminologii pierwszy tydzień ciąży przypada na samą miesiączkę oraz dni niepłodne następujące po niej, drugi natomiast to dni płodne oraz owulacja, podczas której dochodzi do właściwego zapłodnienia.

Jest to etap bardzo wczesnej ciąży, zatem nie ma tu jeszcze żadnych objawów ciąży, ale nie oznacza to, że nie dzieje się zupełnie nic.

Objawy w 2 tygodniu ciąży

Kobieta ma w tym czasie dni płodne, zbliża się czas owulacji. Dlatego jest bardziej atrakcyjna dla płci przeciwnej. Ma gładszą cerę, włosy są lśniące, lepiej się układają. Kobiety w dużej mierze mają wówczas również dobry nastrój. Jednak zdarzają się takie, które niezbyt dobrze reagują na zmiany hormonalne w tym czasie.

Bywa, że kobieta wyjątkowo wrażliwa na zmiany hormonalne zaczyna odczuwać niepokoje, pojawiają się objawy podobne do napięcia przedmiesiączkowego. Chociaż apetyt na seks w tym czasie powinien rosnąć, one odczuwają niechęć do stosunku. Mogą pojawiać się nawet mdłości. Charakterystycznym objawem zbliżającej się owulacji, jest wzrost temperatury ciała.

Odczuwalne są również kłucia jajników, a nawet skurcze macicy. Wiele kobiet przerażonych jest wówczas myślą, że zaszły już w ciążę, ale to niemożliwie. Powinny wówczas spojrzeć na datę ostatniej miesiączki, bezpośrednio po niej są dni niepłodne.

Nawet jeśli w tym czasie doszło do stosunku, to szanse zapłodnienia były stosunkowo niewielkie, a nawet gdyby do niego doszło, nie ma szans, by kobieta odczuła objawy ciąży jeszcze przed owulacją.

Inne objawy ciąży

Według lekarzy, drugi tydzień ciąży to właśnie ten czas, kiedy komórka jajowa dojrzewa, gotowa do połączenia się z plemnikiem, a następnie połączone komórki zaczynają się mnożyć i dzielić w błyskawicznym tempie.

Ale zanim marula, czyli twór komórkowy nie zejdzie do macicy i nie zagnieździ się w jej ścianie, nie można mówić o faktycznej ciąży. Jeszcze na tym etapie nawet jeśli doszło do zapłodnienia w jajowodzie, komórki mogą obumrzeć.

Następnie kobieta normalnie miesiączkuje i nigdy się nie dowie, że doszło do zapłodnienia. Nie są do końca znane przyczyny obumierania zapłodnionych komórek, niemniej jednak zdarza się to stosunkowo często.

Przygotowanie się do ciąży

2-tydzień-ciąży
2 tydzień ciąży – zaczynają się wyzwania…

Dla kobiet, które planują ciążę pomocne jest prowadzenie dzienniczka cyklu, albo kupowanie w aptece testów owulacyjnych, pozwalających określić czy czas na poczęcie dziecka jest odpowiedni. Gdy nadchodzą dni płodne warto je wykorzystać, szczególnie gdy od owulacji dzielą zaledwie godziny.

O tym możemy dowiedzieć się, obserwując również wzrost temperatury ciała. Ale nawet jeśli nie doszło jeszcze do zapłodnienia, kobieta powinna zrobić wszystko, by zadbać przede wszystkim o siebie. Będzie ona nosiła dziecko przez dziewięć miesięcy, jej zdrowie dla dobra jej samej, jak i dziecka powinno być nienaganne.

Warto zanim jeszcze podejmie się decyzję o ciąży przejść na lepszą dietę, oczyścić organizm z toksyn. Wiele kobiet praktykuje również ćwiczenia fizyczne. Warto je zmodyfikować tak, aby przygotowywały do okresu ciąży, do porodu, i pomagały powrócić do siebie w czasie połogu.

Dieta i zdrowie w 2 tygodniu ciąży

To czas, kiedy kobiety powinny uważać na to co jedzą i co przyjmują do swojego organizmu. Czas bezpośrednio przed zapłodnieniem oraz pierwsze tygodnie życia zapłodnionej komórki jest czasem wyjątkowo newralgicznym i kluczowym jeśli chodzi o przyszłość dziecka, jego zdrowie, predyspozycje.

Dlatego kobiety starające się o ciążę, obowiązkowo powinny rzucić palenie i picie. Nawet niewielka ilość alkoholu i papierosów w ciąży w drugim tygodniu ciąży, ma poważny wpływ na rozwijający się płód. Niekiedy kobiety nie są świadome, że na przykład leki, które stosują, są dla nich oraz dla rozwijającego się dziecka, niebezpieczne.

Niektóre leki mogą być wykupione wyłącznie po podpisaniu przez kobietę oświadczenia, że nie jest ona w ciąży. Ale w większości przypadków lekarze nie pytają o to kobiet, tymczasem nawet zwykła tabletka od bólu głowy czy brzucha jest szkodliwa.

Dlatego podczas starania się o dziecko oraz gdy zachodzi wysokie prawdopodobieństwo zapłodnienia, warto pytać lekarzy o to, czy dane leki można przyjmować w ciąży, a szczególnie na jej początku.

Jakie są szanse na zapłodnienie w 2 tygodniu cyklu?

Jeśli wszystko przebiega książkowo, co znaczy, że kobieta ma cykl trwający dokładnie 28 dni, natomiast nasienie partnera jest silne, to prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi około 33 procent.

Jeśli występują różne inne problemy, przede wszystkim nieregularny cykl miesiączkowy, czyli przesunięta owulacja, czy partner ma odpowiedniej jakości nasienie, szanse spadają. Wiele zależy również na przykład od wieku osób starających się o dziecko oraz innych czynników. Kobiety ze sporą nadwagą mają również trudności z zajściem w ciążę.

Męska rola

Mężczyzna jako przyszły i odpowiedzialny rodzic dziecka, powinien również zadbać o swoje zdrowie. Większość z współczesnych mężczyzn, ma mniejsze lub większe problemy z nasieniem. Dzieje się tak poprzez współczesny styl życia, palenie papierosów, picie alkoholu, ale również na przykład noszenie obcisłej i nieprzepuszczającej powietrza odzieży.

Powoduje ona wzrost temperatury w kroczu co z kolei negatywnie wpływa na jakość nasienia. Również powszechnie dziś używane sprzęty elektroniczne oraz emitujące różne fale nie są dobre dla zdrowia mężczyzny. Powodują zmniejszenie żywotności plemników między innymi poprzez podniesienie temperatury w kroczu, w związku z noszeniem tych sprzętów w kieszeniach, trzymaniem na kolanach, etc.

Dlatego mężczyźni pragnący zostać ojcami, powinni również bliżej przyjrzeć się swojemu zdrowiu. Przede wszystkim odrzucić papierosy, narkotyki, alkohol. Im lepsza dieta oraz styl życia, tym lepiej.

Warto wiedzieć, że im lepsza jakość nasienia, tym większa jego żywotność. Może ono przeżyć w sprzyjającym środowisku nawet kilka dni “czekając” na komórkę jajową, co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Czy da się zaplanować płeć dziecka w czasie 2 tygodnia ciąży?

Rodzice chcą mieć jak największą kontrolę nad ciążą. Jeśli rodzicom dziecka zależy na tym, aby było ono określonej płci, to warto o tym pomyśleć jeszcze przed zapłodnieniem. Wszystko zależy od chromosomów, które zawarte są w plemnikach ojca.

Plemniki zawierające chromoson X (dziewczynka) są większe i wolniejsze, natomiast te zawierające chromoson Y (chłopiec) są szybsze. Większe prawdopodobieństwo poczęcia dziewczynki jest przed owulacją (częste współżycie), natomiast większe na spłodzenie chłopca w czasie owulacji i bezpośrednio po niej (niezbyt częste współżycie).

Właśnie w 2 tygodniu ciąży warto o tym pomyśleć. Istnieje jeszcze wiele innych metod na poczęcie chłopca lub dziewczynki, z których wiele ma długą tradycję, nawet wielowiekową. Ale większość z nich niestety nie ma poparcia w metodach naukowych.

Sprawdź jakie zmiany zachodzą w –> 1 tygodniu ciąży <–

Zobacz: co dzieje się w –> 3 tygodniu ciąży <—

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.