Jeśli warunki są sprzyjające, to 3 tydzień ciąży jest szczególnie intensywny, bo następuje zapłodnienie uwolnionej z pęcherzyka Graffa komórki jajowej oraz zapłodnienie jej. Tak właśnie rozpoczyna się 3 tydzień ciąży.

3 tydzień ciąży – który to miesiąc?

3 tydzień ciąży to pierwszy miesiąc ciąży, który jest liczony od ostatniej miesiączki. Jest to również pierwszy trymestr. Zatem przez dwa tygodnie pierwszego miesiąca kobieta nie jest jeszcze w ciąży, a dopiero w 3 tygodniu faktycznie dochodzi do zapłodnienia.

A więc 3 tydzień jest tak naprawdę 1 tygodniem realnej ciąży, kiedy rozpoczyna się podział komórek, następnie ich wędrówka w dół jajowodu, by w końcu zagnieździć się w macicy.

Co dzieje się w organizmie kobiety po zapłodnieniu?

3-tydzień-ciąży
Przyszedł czas na 3 tydzień ciąży, jesteś gotowa?

Od razu po zapłodnieniu w organizmie zaczyna się prawdziwa burza hormonalna, chociaż jeszcze na tym etapie, gdy zapłodniona komórka ma zaledwie kilka dni, nie są odczuwalne żadne znaczące objawy ciąży. Pierwsze zmiany mogą zostać zauważone w psychice. Niektóre kobiety pod wpływem hormonów mają większą ochotę na stosunek, inne wręcz przeciwnie.

Czasem pojawia się prawdziwa huśtawka emocjonalna, szczególnie u kobiet, które są wrażliwe na hormony, mają delikatny układ nerwowy. U nich występują na przykład koszmary senne lub bardziej żywe niż zazwyczaj sny.

Pod koniec 3 tygodnia ciąży dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w ścianie macicy. Czasami następuje wówczas krwawienie implatacyjne, które niektóre kobiety biorą za przyśpieszoną miesiączkę.

Koniec 3 tygodnia, zagnieżdżenie i blastocysta

Na koniec 3 tygodnia ciąży zarodek zagnieżdża się w błonie macicy i tworzy się tak zwana blastocysta. To z niej powstają elementy, które po części będą tworzyć zarodek, po części stworzą łożysko. Zalążkiem łożyska są kosmyki blastocysty wnikające w głąb ściany macicy.

Przez nie będą napływać składniki odżywcze z krwi matki do dziecka. Łożysko jest kluczowym elementem dla przetrwania zarodka, a następnie płodu. Następnie blastocysta porasta wyściółką macicy, co zamyka zarodek wraz z łożyskiem wewnątrz ściany macicy. Tak następuje dalszy rozwój ciąży.

Gdy nie dochodzi do zagnieżdżenia…

Nie wszystkie ciąże kończą się szczęśliwym rozwiązaniem. Niektóre kobiety były w ciąży, ale nie doszło do zagnieżdżenia się zarodka. Zapłodniona komórka jajowa nie dotarła do macicy na czas i obumarła.

Następnie została usunięta w czasie krwawienia miesięcznego, więc nic nie wzbudziło niepokoju kobiety. Szacuje się, że może to dotyczyć nawet czterdziestu procent zapłodnionych komórek.

Czasami przyczyną obumarcia jest owulacja występująca nawet jeśli kobieta zażywa antykoncepcję. Wówczas zapłodniona komórka nie jest w stanie przebić się przez nierozpulchnioną tkankę w macicy, co miałoby miejsce w przypadku naturalnego cyklu.

Ciąża czy napięcie przedmiesiączkowe?

Gdy okres nie pojawia się w terminie, to znak, że należy wykonać test ciążowy, badanie z krwi, a następnie odwiedzić ginekologa, aby stwierdzić lub wykluczyć ciążę. Ale 3 tydzień ciąży to jeszcze nie moment na to, ponieważ termin miesiączki jest jeszcze dość odległy.

Wiele kobiet jednak jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki wyczuwa, że mogą być w ciąży, chociaż testy ciążowe nic nie wykazują. Kobiety w tym czasie są często zdezorientowane, nie jest to dla nich łatwy czas, a poziom hormonów niczego nie ułatwia.

Objawy występujące w 3 tygodniu ciąży

Objawy występujące w 3 tygodniu ciąży w wielu przypadkach są bliźniaczo podobne do napięcia przedmiesiączkowego. Pojawia się wrażliwość i bolesność piersi, wzrost wagi ciała, zmienny nastrój, częstsze wizyty w toalecie, wszystko jak przed okresem. Jednak te kobiety, które znają siebie dobrze, dostrzegają pewne różnice.

Na przykład piersi są bardziej nabrzmiałe niż zwykle, często jedna z nich jest bardziej bolesna niż druga, lub bolą naprzemiennie. Im bliżej okresu, tym objawy te będą się zaostrzały i kobieta uważnie obserwująca siebie na pewno zauważy zmiany.

Rozwój zarodka

Kobiety, które łagodnie przechodzą napięcie przedmiesiączkowe, najczęściej na tym etapie nie podejrzewają jeszcze ciąży. Niemniej jednak dla zarodka jest to czas kluczowy. W momencie połączenia się komórki jajowej oraz plemnika zostają określone wszystkie ważne cechy przyszłego człowieka.

Na tym etapie powstaje już płeć, wygląd, cechy, a nawet określona zostaje przyszła osobowość. Teraz pozostaje już tylko rozwijać się i kształtować.

Ciąża mnoga

3 tydzień ciąży jest również decydujący jeśli chodzi o to ile tak naprawdę dzieci urodzi kobieta. To właśnie niedługo po zapłodnieniu, podczas intensywnego rozwoju, jedna zapłodniona komórka jajowa dzieli się czasami na dwie części, z których powstają dwa zarodki. Będą to bliźnięta jednojajowe.

Natomiast bliźniaki dwujajowe powstają z dwóch osobnych i zapłodnionych jajeczek. Jest to naukową tajemnicą, dlaczego tak się dzieje. Jednym z czynników, jak zaobserwowano, mającym mieć decydujący wpływ na ciążę mnogą jest to, że matka jest bardzo młoda, lub jest to już kobieta dojrzała, dobiegająca końca okresu płodności.

W tym drugim przypadku ma to świadczyć o tym, że komórki kobiet starszych są słabsze i łatwiej ulegają podziałom. Ciąży mnogiej mogą się również spodziewać kobiety, które poddały się zapłodnieniu in vitro, lub takie, które przeszły kurację hormonalną. W obu przypadkach dochodzi do zagnieżdżenia się kilku zarodków.

Potwierdzenie ciąży

Pomimo iż kobiety niekiedy są już przekonane o ciąży, o potwierdzenie jej jest dosyć trudno. Najlepszym sposobem na potwierdzenie jest udanie się na badanie krwi w celu wykrycia hormonów ciążowych.

Badanie należy wykonać co najmniej dwa razy, by przekonać się, czy poziom HCG, hormonu właściwego ciężarnym, rzeczywiście wzrasta. Jeśli tak, ciąża jest potwierdzona.

Badanie z moczu lub badanie USG z dużym prawdopodobieństwem nic nie wykaże. USG wykonuje się, gdy morula, czyli mnożące się komórki, zagnieżdżą się już w macicy i urosną do tego stopnia, że stworzą wyraźny pęcherz.

W przeciwnym razie badanie USG jest niemiarodajne, ponieważ morula jest zbyt mała, by ją dostrzec. Dlatego nie ma sensu wykonywać USG przy pierwszych rzekomych objawach ciąży.

Czego unikać w 1 miesiącu ciąży?

Bardzo istotne jest, aby w okresie starania się o dziecko oraz kiedy pojawiają się pierwsze podejrzenia na temat tego, że ciąża mogła się pojawić, unikać niektórych badań lekarskich. W pierwszej kolejności dotyczy to badań RTG.

Zaleca się unikanie badania od połowy cyklu do końca ciąży. Niektórzy uważają również, że w ciąży lepiej jest unikać picia kawy. Niektóre kobiety same z niej rezygnują, ponieważ do tego stopnia zmienia się im smak i węch, że ona im już po prostu nie smakuje.

Kawa podnosi ciśnienie, co w ciąży jest zagrożeniem. Ponadto może powodować zgagę, przez co nasili i tak już niezbyt przyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego kobiety.

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 2 tygodniu ciąży <—

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 4 tygodniu ciąży <—

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.