4 tydzień ciąży jest zarazem pierwszym, w którym przyszła matka jest w stanie zaobserwować u siebie objawy ciąży. Jesteś ciekawa co Cię czekaj i na co warto się przygotować? już za moment poznasz wszystkie szczegóły czwartego tygodnia ciąży:

4 tydzień ciąży – który to miesiąc ciąży?

Według terminologii lekarskiej, czas 4 tygodnia ciąży przypada na pierwszy miesiąc ciąży. Jest to również pierwszy trymestr ciąży.

Co dzieje się z zarodkiem?

Na początku 4 tygodnia ciąży, zarodek na dobre zadomowił się już w łonie matki. Powstał już pęcherz w ścianie macicy, który osłania rozwijający się zarodek. Nie przypomina on jeszcze dziecka, gdyby obejrzeć go pod mikroskopem, pozbawionego krwi, okazałoby się, że strukturą i kształtem bardziej odpowiada meduzie.

Jest to tak zwany węzeł zarodkowy, z którego trzech części z czasem wykształcają się najważniejsze części ludzkiego ciała: pierwszy element to układ nerwowy, skóra, drugi element to układ pokarmowy, wątroba, trzustka, tarczyca.

Z ostatniego elementu kształtuje się szkielet, tkanka łączna, układ krwionośny, układ moczowo płciowy oraz mięśnie. Sam pęcherz, czyli blastocysta składa się z jamy wypełnionej płynem, gdzie kształtuje się zarodek, oraz z trofoblast, komórek skupionych na jej obwodzie. Z nich powstaje później łożysko.

Jakiej wielkości jest dziecko w 4 tygodniu ciąży?

Zarodek w 4 tygodniu ciąży jest tak malutki, że trudno go dostrzec. Jest mniejszy od ziarenka piasku. Dlatego często pomimo stwierdzonej przez lekarza ciąży, nie zaleca się badania USG, gdyż nic nie wykaże.

Badanie z krwi wykazało ciążę, ale pojawiła się miesiączka?

4-tydzień-ciąży
Czwarty tydzień ciąży – tydzień pełny dużych zmian w Twoim ciele!

W wielu przypadkach jest tak, że kobieta pomimo tego, że była w ciąży, nie urodzi dziecka. Wiele kobiet jest nieświadomych tego, że spodziewają się potomka, a następnie przychodzi spóźniona miesiączka.

To właśnie tuż przed okresem, czyli mniej więcej w 4 tygodniu ciąży zarodek obumiera i dzieje się tak, jak szacują lekarze, nawet w 60 procentach ciąż. Jest to zatem stosunkowo częste. Każdej kobiecie spóźnił się kiedyś okres, tymczasem statystycznie rzecz ujmując mogła to być wczesna ciąża.

Wówczas badanie z krwi, jeśli kobieta miała pomysł by je wykonać, oznaczało zwiększony poziom hormonu ciążowego, ale poziom ten zatrzymał się, a następnie zaczął spadać.

Czasami poronienia na bardzo wczesnym okresie ciąży zdarzają się notorycznie. Jeśli kobieta ma nieregularny okres, a także na przykład historię poronień, powinna zrobić badania i podjąć leczenie.

4 tydzień ciąży a test ciążowy

Ten tydzień jest odpowiedni do tego by zrobić pierwszy test ciążowy oraz powtórzyć badanie z krwi. Test należy wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki lub już po jej terminie.

Właśnie w dniu spodziewanej miesiączki często kobiety zaczynają odczuwać pierwsze skurcze macicy. Nie oznacza to jednak nadchodzącego okresu, ale właśnie ciążę. Dlatego pomimo odczuwalnych skurczów warto wykonać test dla potwierdzenia ciąży.

Objawy wczesnej ciąży

W 4 tygodniu ciąży kobieta powinna już mieć spore podstawy by nawet bez żadnych badań stwierdzić iż jest w ciąży. Jednym z charakterystycznych objawów są bóle podbrzusza, takie jak przed okresem, który oczywiście nie pojawia się.

Skurcze na tym etapie ciąży nie są niczym niezwykłym i nie świadczą o niczym złym. Oznacza to, że zarodek mocno się zagnieździł, a macica przygotowuje się do zrobienia mu miejsca w miarę, jak będzie rósł.

Może pojawić się również niewielkie plamienie. Innym znaczącym objawem ciąży są powiększone i bolesne piersi. Mogą boleć naprzemiennie. Ból piersi nie znika nawet w dniu spodziewanego okresu.

Oprócz standardowych objawów, które kobieta dostrzegała u siebie przed miesiączką pojawiają się również inne, na przykład przebarwienia skóry. Pojawiają się w postaci brązowych plam, na przykład na brzuchu. Potrafią znaleźć się tam w ciągu kilku godzin i zniknąć następnego dnia.

Oprócz tego kobieta często staje się wrażliwsza na zapachy i smaki, nie tylko te toksyczne jak na przykład dym papierosowy. Bywa, że jedzenie, które lubiła do tej pory przyprawia ją teraz o mdłości, na przykład ryba, sałatka. Jeśli chodzi o słynne poranne mdłości to nie wszystkie kobiety ich doświadczają w tym czasie i nie zawsze pojawiają się one rano.

Wahania nastroju w 4 tygodniu ciąży

Jednym ze znaczących objawów ciąży jest również zmiana koloru brodawek piersi, czasem tylko jedna z nich zmienia kolor na zdecydowanie ciemniejszy. Najczęściej na tym etapie ciąży kobiety skarżą się na złe samopoczucie.

Czasem nastrój bywa mocno przewrotny, pojawia się nadmierne zdenerwowanie. Wiele kobiet czuje wówczas, że tracą kontrolę nad własnym zachowaniem, zachowują się często irracjonalnie, potrafią zrobić rzeczy, których potem się wstydzą. Spokojna i niekłótliwa kobieta staje się opryskliwa i nieznośna.

Nie ma powodów do złego samopoczucia z tego powodu. Hormony sterują zachowaniem i nie dzieje się tak tylko w przypadku ciężarnych kobiet, ale całego rodzaju ludzkiego, również w przypadku mężczyzn. Ważne by w tym czasie odpoczywać i zapewnić sobie komfort.

Brzuch w 4 tygodniu ciąży

W tym tygodniu nie ma mowy o tym, by brzuch zdradzał ciążę – zarodek jest mikroskopijny, a macica nie zdążyła jeszcze się powiększyć. Jednak z pewnością brzuch będzie powiększony, a spodnie zaczną być przyciasne. Dzieje się tak z powodu wody gromadzącej się w całym organizmie. Jest to wina hormonów.

Niewiele da się poradzić na uczucie dyskomfortu i spuchnięcia, zalecane jest częste uzupełnianie płynów, picie czystej wody, nawet zanim jeszcze pojawi się pragnienie. Aby zmniejszyć uczucie spuchnięcia przyszła mama nie powinna być nadmiernie aktywna gdy temperatura na zewnątrz przekracza dwadzieścia pięć stopni.

Aby zapewnić sobie większy komfort koniecznie jest odpowiednie dobranie ubrań. Nie powinny być obcisłe. Dobrym rozwiązaniem są na przykład spodnie z wysokim stanem. Również bielizna powinna być dobrze dobrana.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego stanika. Powinien on podtrzymywać obolały i powiększony biust nie tylko w dzień, ale również w nocy, co oznacza, że trzeba w nim spać. Tutaj o pomoc dobrze jest zwrócić się do doświadczonej brafitterki.

Co robić, by ciąża rozwijała się prawidłowo?

Czas 4 tygodnia ciąży jest bardzo istotny. Właśnie wtedy rozpoczyna kształtowanie się układ nerwowy. Bije już serce płodu. Aby dziecko było zdrowe kobieta powinna od początku ciąży przyjmować kwas foliowy, jest on bardzo istotny dla prawidłowego rozwoju mózgu i całego układu nerwowego dziecka.

Oprócz tego kobieta wcale nie musi biegać do lekarza ani dzwonić do niego. Pierwsza wizyta kontrolna ma miejsce w około 8 tygodniu ciąży. Dlatego ważne jest, by robić dla siebie dużo, zdrowo się odżywiać i nie forsować się. Jeśli to możliwe, warto brać drzemki w ciągu dnia. Nie należy jednak unikać aktywności fizycznej.

Kobiety aktywne mogą dalej ćwiczyć, warto jednak zrezygnować ze zbyt forsownych i energicznych ćwiczeń na rzecz mniej intensywnych, chociaż wiele kobiet z pewnością osiągnęłoby w tym czasie lepsze wyniki w niektórych dyscyplinach.

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 3 tygodniu ciąży <—

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 5 tygodniu ciąży <—

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.