5 tydzień ciąży to czas, kiedy praktycznie każda kobieta obserwująca siebie, wie już, że jest w ciąży. Rozpoczyna się niezwykła podróż do narodzin… chcesz wiedzieć, co Cię czeka i jak przygotować się na zmiany w Twoim ciele? zapraszam do lektury!

5 tydzień ciąży – który to miesiąc?

W 5 tygodniu ciąży kobieta jest już na początku drugiego miesiąca ciąży, w pierwszym trymestrze.

Co dzieje się w 5 tygodniu ciąży?

5-tydzień-ciąży-piąty
Piąty tydzień ciąży – czekają Cię kolejne zmiany – zobacz jakie… :-)

Nawet najbardziej odporne na wszystkie znaki kobiety z pewnością wkrótce zorientują się, że termin początku miesiączki już minął i to nawet kilka dni wcześniej. Nie zawsze oznacza to ciążę, zdarza się to również z wielu innych przyczyn, na przykład, chociażby z powodu przesunięcia owulacji przez chorobę, stres.

Ale kobiety miesiączkujące regularnie co dwadzieścia osiem lub prowadzące dzienniczek cyklu miesiączkowego z pewnością od razu zauważą różnicę. I gdy wykonają test, będzie on pokazywał dwie kreski.

Jak duży jest zarodek w 5 tygodniu ciąży?

Wielkość zarodka to mniej więcej nasionko sezamu. Ma więc on już około dwóch,  trzech milimetrów. Lecz cały pęcherz płodowy, w którym znajduje się taki zarodek, ma już wielkość około sześciu milimetrów.

Co więcej w ciągu następnych siedmiu dni podwoi swoją wielkość, a więc rośnie w błyskawicznym tempie.

Będzie zatem bez problemu dostrzegalny na USG. 6-8 tydzień ciąży jest przewidziany właśnie na dokonanie pierwszy raz takiego badania. Ale na to jeszcze wciąż trochę za wcześnie.

Co dzieje się z zarodkiem w 5 tygodniu ciąży?

Zachodzą poważne zmiany, następuje bardzo szybki wzrost i rozwój najważniejszych partii ciała, niezbędnych do przetrwania poza łonem matki: ważnych narządów jak nerki, wątroba, serce, układu nerwowego, krwionośnego, kostnego, tworzą się również zalążki płuc.

Tworzy się również łożysko, z którego zarodek, a następnie płód będzie czerpał składniki odżywcze, krew zaczyna krążyć i następuje wymiana.

Wczesna ciąża a USG

Lekarze w Polsce często wykonują USG, pomimo iż nie ma do tego większych wskazań, szczególnie w gabinetach prywatnych. Tymczasem nie zaleca się wykonywania USG zbyt często.

Jeśli nie ma wskazań, a kobieta nie ma medycznej historii, która potwierdzałaby konieczność wykonania badania (na przykład wady płodu etc.) to lepiej wykonywać USG tylko wówczas, gdy jest to absolutnie konieczne.

Fale ultradźwiękowe, które pozwalają ujrzeć obraz na monitorze, nie są korzystne ani dla rozwijającego się zarodka, ani dla matki. Szczególnie na wczesnym etapie ciąży. Niektóre kobiety najchętniej już popędziłby, by na badanie, by mieć stuprocentową pewność, ale warto się z tym wstrzymać.

Zamiast tego warto monitorować wzrost hormonów ciążowych we krwi. Jeśli poziom zatrzymał się z jakichś powodów, to wówczas jest to wskazaniem do USG, by sprawdzić, czy płód nie obumarł.

Wówczas istnieje ryzyko powstania zaśniadu, który musi być usunięty dla zdrowia kobiety. Wykonuje się USG także, gdy nastąpiło na przykład masywne krwawienie. Nie ma nigdy pewności, czy cała tkanka z macicy została usunięta przy poronieniu.

Jeśli USG wykaże, że zostało jej jeszcze sporo w środku, konieczny jest zabieg usunięcia. Pozostawienie tkanki wewnątrz mogłoby doprowadzić do zakażenia.

Czy zaczniesz drastycznie tyć?

Kobiety często odczuwają lęk przed nadmiernym przytyciem w ciąży. Ale 5 tydzień to za wcześnie by się tym zamartwiać. Jeśli kobieta miała normalną wagę, to nie powinna nadmiernie przybrać.

Zależy to również od innych czynników. Na przykład niektóre panie mają w tym czasie zaostrzony apetyt, szczególnie na niezdrowe jedzenie. Inne natomiast nie mogą nic przełknąć, a jeśli to zrobią, niedługo potem zwracają i jedzą głównie z rozsądku.

Ważne jest, aby już na samym początku ciąży znaleźć złoty środek, ustalić sobie zdrową dietę, chociaż zachowanie umiaru w tym okresie jest wyjątkowo trudne. Warto jednak to zrobić dla dobra dziecka.

Objawy w 5 tygodniu ciąży

5 tydzień ciąży, to bardzo trudny czas dla kobiety, organizm otrzymuje mocną dawkę hormonów, które rosną w szybkim tempie. Nic dziwnego, że jednym z charakterystycznych objawów ciąży na tym etapie jest po prostu zmęczenie.

Nawet jeśli kobieta prowadzi aktywne życie i nie zastanawia się nad tym, jak się czuje, zdarza się jej na przykład przysnąć na siedząco lub położyć się na chwilę i odbyć podróż do krainy Morfeusza.

Następnie obudzić się i nie mieć pojęcia jak to się stało. Organizm walczy o każdą chwilę odpoczynku. Ciąża jest bardzo dużym wyzwaniem dla organizmu i dlaczego pojawiają się takie sensacje. Niektóre kobiety odczuwają początki ciąży prawie jak chorobę, dlatego często interpretują je jako grypę.

Zmęczenie, podwyższona temperatura, złe samopoczucie. Ale należy być bardzo ostrożnym w tym okresie bowiem popularne środki przeciw grypie i przeciwbólowe mocno szkodzą zarodkowi! Także, kiedy kobieta jest w ciąży, a złapie ją przeziębienie, powinna takich leków unikać.

Oprócz tego najczęstszymi objawami ciąży na tym etapie, jest zwiększone oddawanie moczu, bolesne i wrażliwe piersi, wzdęty brzuch. Wiele kobiet cierpi na poranne mdłości, które będą je męczyć jeszcze przez dłuższy czas.

Nasilać się również będą skurcze macicy, która staje się coraz bardziej powiększona, by zrobić miejsce dla rozwijającego się zarodka. Chociaż skurcze w tym czasie są normalne, to nie należy ich lekceważyć.

Jeśli są wyjątkowo silne, do tego pojawia się krwawienie, jest to sygnał, aby jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić, by ciąża w piątym tygodniu rozwijała się prawidłowo?

Jeśli kobieta przed ciążą żyła zdrowo, to nie ma obaw, że ciąża będzie źle przebiegać. Ale niewiele kobiet wie tak naprawdę, co oznacza zdrowe życie. Oznacza to, że przynajmniej na czas ciąży i karmienia piersią trzeba zrezygnować ze wszystkich toksyn. Nie tylko, jeśli chodzi o papierosy, czy alkohol, ale na przykład większość kosmetyków.

One również zawierają metale ciężkie, a także substancje, które znacząco wpływają na hormony, na przykład plastykowe butelki, w których przechowane są popularne detergenty do mycia.

Takie substancje przenikają do płodu, który wciąga je jak odkurzacz i mogą zaburzać ciążę, a nawet doprowadzić do poronienia. Dlatego ważne jest również obserwowanie i, jeśli to konieczne, zmiana otoczenia.

Wiele zakładów pracy lub miejsc pracy nie wygląda na zbyt bezpieczne dla przyszłej matki. Ma ona tam kontakt z toksynami, detergentami, substancjami, które unoszą się w powietrzu jak kurz lub pleśń. Wszytko to jej, nie służy.

Zdarza się nawet, że 5 tydzień ciąży, to często konieczność wzięcia zwolnienia przynajmniej na czas ciąży.

Ponadto, przyszła matka powinna używać jak najbardziej naturalnych kosmetyków, jeść organiczne jedzenie. W zimie dobrym pomysłem jest używanie maski antysmogowej lub przeniesienie się gdzieś, gdzie smog jest mniej dokuczliwy.

Suplementacja w czasie piątego miesiąca ciąży

Jeśli chodzi o suplementację w 5 tygodniu ciąży, to konieczne jest spożycie tabletek z kwasem foliowym. Ale podstawą dla rozwoju zdrowej ciąży może być zwykła dieta, tak naprawdę nie są potrzebne żadne sztuczne witaminy.

Dieta musi jednak być złożona ze świeżych produktów. Warto jeść jak najwięcej produktów naturalnie bogatych w wapń, magnez, żelazo. Wspomoże to i matkę i rozwijający się zarodek, dla którego 5 tydzień ciąży to zaledwie początek…

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 4 tygodniu ciąży <—

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 6 tygodniu ciąży <—

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.