6 tydzień ciąży to czas, kiedy emocje związane z radosną nowiną powoli opadają, a zaczyna się codzienna rutyna. Będzie trwać osiem długich miesięcy, jesteś na to gotowa? mam nadzieję, że TAK – oto co Cię czeka:
6 tydzień ciąży – który to miesiąc?
Spis treści
6 tydzień ciąży to drugi miesiąc ciąży. Jest to również pierwszy trymestr ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.
Wahania nastroju w szóstym tygodniu ciąży
Szósty tydzień ciąży, czyli w zasadzie początek ciąży, jest bardzo trudny dla przyszłej matki. Nie tylko musi znosić napięcia fizyczne, ale również napięcia psychiczne. Do tego świat wymaga od niej aktywności, wciąż są obowiązki w pracy oraz w domu.
Większość kobiet nie może liczyć na taryfę ulgową. Często, gdy emocje i radość ze świadomości bycia w ciąży opadają, pojawiają się zgoła inne emocje. Przyszła mama zaczyna czuć się sfrustrowana, pojawiają się czarne myśli i smutek. Nie jest to jednak nic złego, pamiętajmy, że każdy ma prawo do tego, by czasem się smucić.
Jest to szczególna chwila w życiu, gdzie wiele się zmienia, wiele się dzieje, nic już nie będzie takie jak przedtem. Zamiast czuć wyrzuty sumienia, warto w tym czasie samej sobie pomóc. Oszczędzaj siebie i nie czuj się z tego powodu winna, powinnaś to robić.
Warto również dzielić się swoimi lękami czy problemami z innymi, z partnerem, z mamą, siostrą lub przyjaciółkami. Sytuacja i nastrój z pewnością się poprawią, złe samopoczucie jest tylko przejściowe, dlatego trzeba je po prostu przeczekać.
Brak objawów ciąży? hmmm…
Równie dobrze w przypadku wielu szczęśliwych kobiet początek ciąży nie jest żadnym dramatem. Wręcz przeciwnie. Czują się świetnie, mają więcej sił oraz energii, są pozytywnie nastawione i szczęśliwe z powodu ciąży. Cieszą się na nowy etap życia.
Ponadto objawy ciąży takie jak bóle, obrzęki, nudności w ogóle im nie dokuczają! Jedynym objawem ciąży w tym wypadku jest po prostu spóźniająca się miesiączka. Bywają szczęśliwe kobiety, u których jedynym objawem ciąży jest powiększający się brzuch. One same aż do rozwiązania są aktywne zawodowo.
Rozwój zarodka w 6 tygodniu ciąży
Już na tak wczesnym etapie życia, zarodek zaczyna coraz bardziej przypominać człowieka. Ma już wyraźnie zarysowaną, dużą głowę. Już w tym czasie zaczynają kształtować się elementy składające się na przyszły wygląd dziecka. Widać dwie czarne kropeczki, które będą oczami, struktura nosa i nozdrzy również już na tym etapie zaczyna nabierać kształtu.
Ponieważ rozwijają się mięśnie oraz kości to zostaje ustalony wygląd twarzy dziecka. Z boku głowy widać zarys uszu w postaci wgłębień – przyszłych kanałów słuchowych. Zarodek ma wyraźnie zarysowane ciało, wystające ręce oraz nogi. Co ciekawe na tym etapie zarodek posiada… ogon.
Tak naprawdę embrion nie różni się za bardzo od zarodków innych ssaków, na przykład świni czy psa. „Ogon” to pozostałość ewolucyjna. Człowiekowi po nim po narodzinach zostaje tylko kość guziczna na końcu odcinka lędźwiowego. We wnętrzu zarodka widać bijące z prędkością od 100 do 160 razy na minutę serce.
Uruchamia się również jego układ krwionośny, krew po raz pierwszy zaczyna w nim krążyć. W 6 tygodniu zamyka się cewa nerwowa, co jest kolejnym etapem intensywnego rozwoju mózgu i układu nerwowego zarodka. Tworzy się przysadka mózgowa.
Jak duży jest zarodek w 6 tygodniu ciąży?
W 6 tygodniu ciąży sam zarodek ma wielkość zaledwie około 4 milimetrów, jest zatem wciąż dosyć mały. Cały pęcherzyk płodowy jest wielkości ziarenka soi. W ciągu następnych kilku dni zarodek urośnie dwukrotnie.
Ale w tej chwili jest to jeszcze dość wcześnie jak na badanie USG, lecz termin miesiączki już dawno minął, a macica jest rozpulchniona i mocno ukrwiona, aby odżywiać i ochraniać rozwijający się zarodek. Lekarz nawet podczas badania palcami może stwierdzić zmiany w wyglądzie szyjki macicy.
Wygląd brzucha na początku 6 tygodnia ciąży
Jeśli czujesz na plecach 6 tydzień ciąży, to pewnie ubrania zaczynają być coraz bardziej ciasne z powodu zgromadzonych w organizmie płynów. Podobnie waga pokazuje nawet kilka kilogramów więcej. Lecz nie jest to spowodowane tym, że dziecko jest już tak duże, ale właśnie zatrzymaniem płynów.
Chociaż kobieta zauważa zmiany, nie są one na tyle widoczne dla innych z jej otoczenia. Dlatego wiele kobiet decyduje się jeszcze na nie dzielenie się wiadomością o ciąży z innymi ludźmi, oprócz swojego partnera.
W niektórych kulturach dzielenie się wiadomością o ciąży zbyt wcześnie przynosi pecha. Jest to wciąż newralgiczny czas – bardzo często dochodzi do poronienia na wczesnym etapie ciąży. Kobiety wolą nie dzielić się wiadomością o ciąży by później uniknąć przykrych pytań i nie musieć udzielać sprostowań.
Zdecydowanie za wcześnie jest również na kompletowanie wyprawki. Na to jeszcze będzie czas. Teraz kobieta powinna przede wszystkim zadbać o siebie i spróbować dostosować się do nowej sytuacji z pomocą partnera.
Co dzieje się w organizmie matki w 6 tygodniu ciąży?
Przede wszystkim w tym czasie organizm przygotowuje się do podtrzymania bardzo szybko rozwijającej się ciąży. Niewiele kobiet wie, że w tym czasie zwiększa się ilość krwi w ich organizmie. Krew jest transporterem wartości odżywczych oraz tlenu.
Duża część krwi napływa do macicy, intensywnie odżywia ją i pomaga w jej rozszerzaniu. Wciąż jednak wielkość tego narządu nie jest zbyt duża, jak na fakt, że pod koniec ciąży będzie ona 1000 razy większa niż na początku!
Dolegliwości gastryczne
W 6 tygodniu ciąży większość kobiet zaczyna cierpieć z powodu rozluźnienia się mięśni brzucha przy jednoczesnym powiększaniu się macicy oraz zwiększonym zatrzymaniu płynów w brzuchu, ma problemy gastryczne. Do najczęstszych problemów należy zgaga.
Treść żołądka cofa się i podrażnia przełyk. Pojawia się pieczenie w środku klatki piersiowej. Lekarze zalecają, by kobiety cierpiące na zgagę zmieniły dietę. Warto zjadać więcej alkalicznego jedzenia, czyli na przykład, zamiast makaronu na obiad wybrać ziemniaki z wody, jeść więcej buraków, pestek na przykład dyni.
Bardzo istotne jest również jedzenie w spokoju. Kobiety powinny bez jeść bez stresu, ale również długo przeżuwać jedzenie. Dzięki temu wcześniej poczują się pełne, zmaleje również apetyt na niezdrowe jedzenie, co jest dosyć częstą zachcianką na wczesnym etapie ciąży.
A może to bliźnięta?
Przed wykonaniem USG, nie ma pewności czy kobieta nie nosi bliźniąt. Około 3 procent wszystkich narodzin, to rozwiązanie ciąży bliźniaczej. To jedna ciąża na 31 ciąż. Większą szansę na urodzenie bliźniąt mają kobiety bardzo młode lub zbliżające się już do menopauzy.
Prawdopodobieństwo ciąży bliźniaczej wzrasta z powodu zależności genetycznych, czyli jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki bliźniąt, na przykład kobieta sama pochodzi z ciąży bliźniaczej.
Nie wiadomo, dlaczego czasami rodzą się bliźnięta, chociaż wiadomo, że dzieje się tak często, w wyniku kuracji hormonalnej lub zapłodnienia in vitro. Wówczas wszczepia się więcej niż jeden zarodek. A jak Ty znosisz 6 tydzień ciąży ?
Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 5 tygodniu ciąży <—
Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 7 tygodniu ciąży <—