Mówi się, że w ciąży kobieta kwitnie. Jeśli jest to prawdą, to właśnie 7 tydzień ciąży jest tym, kiedy ludzie zaczynają prawić kobiecie komplementy. Sprawdź, co dokładnie w trawie piszczy :-)

7 tydzień ciąży – który to miesiąc?

7 tydzień ciąży przypada na drugi miesiąc i pierwszy trymestr ciąży. Ciąża rozwija się w tym czasie błyskawicznie. W ciągu zaledwie minuty w mózgu zarodka powstaje sto nowych komórek!

Objawy ciąży w 7 tygodniu

7-tydzien-ciazy
7 tydzień ciąży

Siódmy tydzień ciąży, to niekończące się problemy z ciągłym parciem na pęcherz, kobiety biegają do toalety bardzo często. Jest to wynikiem tego, że macica powiększyła się już dwukrotnie i przez to zaczęła uciskać na pęcherz.

Kolejnym powodem jest zwiększone przyjmowanie płynów, oraz fakt, że w organizmie kobiety znajduje się teraz więcej (o około 10 procent) krwi, którą nerki mają za zadanie przefiltrować.

Potrzeba częstszych wizyt w toalecie będzie towarzyszyć kobiecie do końca ciąży. Kobiety wciąż odczuwają bolesność piersi, mogą one być powiększone. Typowe dla tego tygodnia ciąży są poranne (i nie tylko!) nudności, wrażliwość na zapachy. Nawet zapach ulubionego kremu do rąk teraz może przyprawiać o mdłości.

Jednocześnie pojawiają się dziwne i słynne już zachcianki, czyli stereotypowy ogórek kwaszony z lodami. Oczywiście kobiety powinny zachować rozsądek w tym specyficznym dla nich czasie.

Jednym ze specyficznych objawów w tym czasie jest pojawienie się dodatkowej śliny. Kobiety zmuszone są częściej przełykać z powodu wysokiej aktywności ślinianek. Może to być związane z nudnościami, ponieważ podczas nich produkowana jest właśnie większa ilość śliny.

Jak poradzić sobie z mdłościami podczas 7 tygodnia ciąży?

Mdłości w tym czasie potrafią zatruć życie. Nagle zmuszają do tego by wybiec do toalety w czasie ważnego spotkania, powodują, że zamiast robić coś ciekawego, kobieta zmuszona jest do leżenia w łóżku.

Istnieje kilka sprawdzonych metod polecanych przez ciężarne, aby złagodzić poranne nudności w 7 tygodniu ciąży. Jedną ze skutecznych metod jest zjadanie imbiru, inni polecają zażywanie witamin z grupy B. Polecany jest również na przykład świeży ananas, cytryna, mięta, chłodne i gazowane napoje (najlepiej schłodzona woda gazowana).

Pomaga na przykład również akupresura (specjalne opaski na nadgarstki) oraz akupunktura. Inną metodą na walkę z nudnościami jest aromaterapia. Polega ona na zakupieniu aromatycznych olejków i dodawaniu ich na przykład do relaksującej kąpieli, skrapianie nią poduszki lub chusteczki, którą nosi się przy sobie.

Skuteczne olejki to olejek miętowy, lawendowy, sosnowy, różowy, czy rumiankowy. Oczywiście warto zanim przyjmie się jakiś suplement lub metodę leczenia, skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy będzie on bezpieczny dla przyszłej matki.

Piękna czy niekoniecznie?

7 tydzień ciąży to czas kiedy niektóre kobiety kwitną. A inne… wręcz przeciwnie. Na jedne panie hormony działają tak, że ich cera staje się gładka, a włosy błyszczące, miękkie i pięknie układające się. Jest to zasługa dodatkowego estrogenu. Ale nie wszystkie ciężarne mają takie szczęście.

Dla innych oznacza to zmianę wyglądu na gorsze. Panie, które do tej pory mogły pochwalić się cerą bez jednej skazy nagle odkrywają na swojej twarzy trądzik. Tutaj warto wiedzieć, że walczenie z trądzikiem metodami, które są skuteczne na przykład dla nastolatków nie ma racji bytu.

To trądzik hormonalny dorosłych, który wymaga ukojenia hormonów. Cóż, w czasie ciąży to zadanie jest wyjątkowo trudne, ale kobieta może sobie pomóc jedząc zdrowsze, bardziej organiczne produkty spożywcze, a przede wszystkim świeże i nie przetworzone. Pomogą produkty zawierające naturalne witaminy z grupy B oraz cynk.

Rozwój zarodka w 7 tygodniu ciąży

To kolejny piękny tydzień dla rozwijającego się dziecka. Ciekawostką jest fakt, że w tym czasie embrion zyskuje już możliwość poruszania kończynami. Oczywiście matka nie jest w stanie wyczuć tych ruchów, ani większość ludzi nawet na badaniu USG nie byłaby w stanie ich ujrzeć.

W tym czasie zarodek zyskuje również dodatkowe cechy wyglądu, pojawiają się na przykład powieki. Zarodek nie posiada skóry jest więc przeźroczysty. Poprzez niego można by zobaczyć wszystkie ukształtowane do tej pory narządy, półkule mózgowe, serce wraz z płynącą przez żyły krwią. Produkcją krwi zajmuje się wątroba, ponieważ zarodek nie posiada jeszcze szpiku kostnego.

Zarodek posiada również woreczek robaczkowy oraz trzustkę. Następuje zatem krok milowy jeśli chodzi o kształtowanie przyszłego, prawidłowo pracującego układu pokarmowego wraz z hormonem insuliny. Zarodek zaczyna być odżywiany poprzez pępowinę.

Pierwsza wizyta u ginekologa

7 tydzień ciąży to czas, kiedy kobieta powinna zacząć myśleć już o wizycie u ginekologa. Warto już się do niego zapisać, ponieważ oczekiwanie na przyjęcie może się przedłużać. Jeśli tak będzie warto rozważyć wizytę prywatną.

Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza?

Kobiety, szczególnie te w ciąży pierwszy raz, mają wiele pytań odnoszących się do niej. Warto pamiętać je wszystkie, a nawet zapisywać je. Lekarz ma obowiązek udzielić informacji nawet na takie pytania, które wydają się dziwne. Kobieta powinna mieć takiego lekarza, któremu będzie w stanie całkowicie zaufać.

Warto wybrać takiego z większym doświadczeniem, a także jak najlepszą opinią. Cierpliwość jest w tym zawodzie bardzo pożądana. Warto pamiętać lub spisać nazwy wszystkich leków, które były do tej pory zażywane. Lekarz stwierdzi, czy nie są zagrożeniem.

Przed wizytą u lekarza nie wolno samodzielnie zażywać żadnych leków, a także warto się wstrzymać z zakupem suplementów. Nie każdy suplement jest dobry dla kobiety. Chociaż niektóre mogą reagować na nie dobrze, inne wręcz przeciwnie.

Jeśli kobieta chce znać datę porodu, powinna również przypomnieć sobie kiedy ostatni raz miała okres. Dobrze jest zajrzeć do swojego dziennika cyklu. Wspólnie z lekarzem pacjentka ustala także czy chce mieć przeprowadzone testy prenatalne. Niektóre kobiety nie decydują się na nie ze względu na zwiększone ryzyko poronienia.

Ale niektóre pomimo ryzyka chcą wiedzieć czy dziecko nie jest obciążone chorobami genetycznymi (możliwe jest wykrycie na przykład syndromu Downa). Lekarz zleci również wszystkie badania, jakich kobieta nie miała wykonywanych przed zajściem w ciążę, bo jej na przykład nie planowała.

Wiele gabinetów lekarskich zezwala na to, by partnerzy ciężarnej również uczestniczyli w badaniu, co bywa dużym wsparciem dla kobiety. Inne wolą jednak udać się na wizytę same, lub ich partnerzy wolą zostać w domu.

Na co uważać w 7 tygodniu ciąży?

Ten czas nie niesie za sobą większych zagrożeń dla zdrowia kobiety, o ile zarodek rozwija się prawidłowo – ale na wykrycie wad jest jeszcze czas. W tym czasie wielu kobietom zdarza się plamienie. Jeśli jest niewielkie, nie ma powodów do obaw. Ale należy uważać na mocne skurcze i większą ilość krwi.

Kobieta powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza z takimi objawami, może to oznaczać poronienie. Jeśli zjawi się w szpitalu w odpowiednim momencie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ciążę uda się jeszcze ocalić.

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 6 tygodniu ciąży <—

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 8 tygodniu ciąży <—

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.

1 KOMENTARZ

  1. Już 6 tysięcy lat temu wiedziano, że pod koniec 7 tygodnia ciało płodu(noworodka) jest już w pełni ukształtowane i “dusza” wstępuje do ciała. Oznacza to tylko tyle, że od tego momentu nie jest już jak to niektóre matki(emancypantki) sugerują tylko “kłębkiem-zlepkiem) komórek a zaczyna samodzielnie odbierać i odczuwać jak również analizować wszelkie bodźce docierające z świata zewnętrznego, z bodźcami emocjonalnymi włącznie. Na zdjęciu czakr emocjonalnych kobiety pojawia się nowy silny punkt energetyczny, który wykazuje łączność z czakrą “trzeciego oka” ciężarnej. Łączność ta nigdy nie ustaje (nawet po porodzie) stąd właśnie wynika silna więź emocjonalna pomiędzy matką a jej dziećmi. Najgorsze jest to, że więź ta nie ustaje nawet po dokonaniu aborcji i stwarza olbrzymie problemy w życiu i psychice takiej “niedoszłej” matki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.