8 tydzień ciąży jest przełomowy dla wielu kobiet. Wreszcie ciąża i przeżywanie jej nabiera konkretnych kształtów. Rodzice pierwszy raz mogą usłyszeć bicie serca swojego maleństwa i pochwalić się ciążą z rodziną i znajomymi.

8 tydzień ciąży – który to miesiąc ciąży?

8 tydzień ciąży to wciąż drugi miesiąc ciąży, chociaż ten tydzień jest już ostatnim. Kobieta zbliża się już do trzeciego miesiąca. Znajduje się wciąż w pierwszym trymestrze ciąży.

Jak rozwija się zarodek w 8 tygodniu ciąży?

Postępy w rozwoju zarodka są błyskawiczne. Komórki dzielą się i mnożą, co można przedstawić już nawet na przykładzie godzin. Każdego dnia zarodek rośnie o jeden milimetr.

W 8 tygodniu ciąży, zarodek jest już dwa razy większy niż jeszcze kilka dni wcześniej. Co oznacza, że z pewnością będzie już widoczny na USG. Wiele kobiet we wczesnej ciąży używa określenia “fasolka” w stosunku do swojego nienarodzonego dziecka.

W tym tygodniu okazuje się to prawdą, ponieważ zarodek rzeczywiście jest już wielkości fasoli. W tym czasie zarodek coraz bardziej zaczyna przypominać istotę ludzką. Przede wszystkim za sprawą uwidaczniania się ludzkich cech – małżowin usznych po bokach głowy, ale przede wszystkim palców u rąk oraz stóp.

Redukuje się również charakterystyczny dla młodszego zarodka ogon. Rozwojowi podlegają drogi oddechowe – rozciągają się już od gardła do kiełkujących płuc. Rozwija się również jama ustna, zarodkowi tworzą się kubki smakowe, co oznacza, że będzie on mógł smakować.

Płód będzie mógł wkrótce smakować wody płodowe swojej matki, tak więc pierwszym smak jaki poznajemy w życiu, jest prawdopodobnie słony.

Samopoczucie matki w 8 tygodniu ciąży

8-tydzień-ciąży
Ósmy tydzień ciąży to bardzo bardzo intensywny okres… zobacz co się będzie dziać…

Większość kobiet niezbyt stabilnie, a raczej mocno burzliwie przechodzi ósmy tydzień ciąży. Wciąż męczy je senność, zmęczenie. Wiąże się to z niższym poziomem cukru we krwi, związanym z kolei z większą ilością krwi.

Spada również ciśnienie krwi. Przez to ciągłe ziewanie i brak koncentracji, nie jest niczym zaskakującym w tym czasie. Jeśli potrzebuje ona drzemki w ciągu dnia, nie powinna się ograniczać. Ciekawostką jest fakt, że w 8 tygodniu ciąży, kobietom poprawia się węch.

Nagle są w stanie wychwycić zapachy, których do tej pory nie były świadome. To właśnie dlatego nasila się wrażliwość na różnego rodzaju odory, które mogą wywołać napady mdłości.

Do tego dochodzi pewien objaw, który często powoduje niepokój kobiet, ale jest tak naprawdę całkowicie normalny. Chodzi o zaparcia. Są one wynikiem działania hormonów. Aby sobie z nimi poradzić, lekarze zalecają jedzenie pokarmów bogatych w błonnik rozpuszczalny w wodzie, a także picie dużej ilości świeżej wody.

Nie zaszkodzi również aktywność ruchowa, choćby praca w ogródku, czy systematyczne chodzenie na spacery. Jeśli to nie skutkuje, to warto powiedzieć o tym lekarzowi, który biorąc pod uwagę stan kobiety, przepisze odpowiednie, łagodne środki przeczyszczające, na przykład zioła.

ABC USG

8 tydzień ciąży jest odpowiedni dla wykonania pierwszego USG. Najczęściej lekarze zalecają termin od 8 tygodnia do 10 tygodnia ciąży na to badanie. W tym czasie zarodek będzie już dobrze widoczny na ekranie urządzenia. Wielu rodziców z niecierpliwością oczekuje tej chwili.

Ale warto wiedzieć, że wciąż jest to wczesna ciąża i nie zawsze możliwe będzie ustalenie szczegółów. Co będzie można ustalić? Z pewnością możliwe jest usłyszenie bicia serca zarodka, przez co lekarz już na tym etapie może stwierdzić różne nieprawidłowości.

Ponadto rodzice mogą być zaskoczeni widząc, że ich przyszła pociecha nie jest wcale nieruchoma, wręcz przeciwnie, stale się wierci. Oczywiście nie jest to jeszcze wyczuwalne dla matki.

USG pozwoli również na precyzyjne określenie daty porodu, nawet jeśli kobieta nie pamięta daty ostatniej miesiączki. Lekarz określi wiek zarodka na podstawie jego wyglądu.

Niektórzy rodzice mają nadzieję, że podczas pierwszego USG, będą w stanie poznać płeć swojego dziecka. Ale niestety muszą uzbroić się jeszcze w cierpliwość, gdyż żadne zewnętrzne cechy płciowe, nie są na tym etapie jeszcze rozpoznawalne. Lekarz podczas wizyty zaleca również badania krwi oraz moczu przyszłej matki.

Konflikt serologiczny

Badania krwi przyszłej matki są konieczne dla określenia ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego. Polega on na tym, że przeciwciała z krwi oznaczonej czynnikiem RH- matki zwalczają przeciwciała z RH+ z krwi dziecka.

Jeśli czynnik krwi ojca dziecka to RH+, ryzyko, że dziecko odziedziczy czynnik jest spore. Innymi słowy krew matki niszczy płód, jeśli dojdzie do wymieszania obu grup krwi. W czasie pierwszej ciąży, najczęściej nie dochodzi do poważnych powikłań, ponieważ płód jest chroniony przed krwią matki.

Ale w przypadku gdy u matki dojdzie na przykład do wewnętrznego urazu chociażby w wyniku wypadku, może pojawiać się poważny problem. Kobieta w ciąży z płodem o innym czynniku krwi, będzie musiała przyjmować specjalne leki.

Konflikt nie następuje jeśli oboje rodzice mają czynnik RH- lub gdy dziecko ma czynnik RH- a kobieta RH+.

Pytania o badania prenatalne

8 tydzień ciąży to odpowiedni czas, by zacząć zadawać pytania na temat badań prenatalnych. W Polsce nie ma jednakowego spojrzenia na tego typu badania, a refundowane są tylko te dla kobiet znajdujących się w grupie ryzyka.

Niektórzy lekarze w ogóle ich nie zalecają swoim pacjentkom. Uważają, że w razie wykrycia wad, kobieta mogłaby zdecydować się na aborcję (co jest póki co legalne w naszym kraju), czemu są przeciwni.

Ponadto, wielu lekarzy do tej pory uważa, że badania te mogą wywołać poronienie. Badania takie nie są standardowymi jeśli chodzi o prowadzenie ciąży, ale istnieją pewne wskazania do ich wykonania.

Na przykład wiek matki powyżej 35 roku życia, historia wskazująca na nieprawidłowości genetyczne u płodu, kiepskie wyniki badań USG, co wskazuje także na jakieś nieprawidłowości.

Niemniej jednak, nawet zdrowe i młode kobiety w ciąży, nie mają stuprocentowej gwarancji na urodzenie zdrowego dziecka. Od kobiety zależy, czy chce wykonać odpowiednie badania, czy woli aby wszystko odbyło się w sposób “tradycyjny”. Powinna jednak najpierw dowiedzieć się od lekarza wszystkiego na temat badań prenatalnych.

Jakie ryzyko niosą badania prenatalne?

Jednym z badań prenatalnych jest samo badanie USG. Trwa ono około czterdzieści minut. Chociaż jest bezbolesne, to wielu ludzi kwestionuje tą opinię, że jest ono w stu procentach bezpieczne…

Nikt nie bada wpływu fal ultradźwiękowych na matkę i rozwijający się płód, niektórzy sugerują, że mogą one być szkodliwe. Większość badań jest oficjalnie bezpiecznych, a te bardziej ingerujące, na przykład pobranie kosmówki lub amniopunkcja, niosą niewielkie ryzyko poronienia.

Warto jednak pamiętać o tym, że takie ryzyko rzeczywiście istnieje. Z drugiej strony takie badania mogą uratować życie wielu dzieciom, ponieważ wczesne wykrycie wad, powoduje, iż mogą również zacząć być wcześniej leczone. Niektóre operacje wykonuje się na przykład jeszcze na dzieciach nienarodzonych, aby poprawić ich komfort życia w przyszłości.

Jak widać, 8 tydzień ciąży jest bardzo aktywny pod względem zmian nie tylko dla matki, ale i dla jej jeszcze nienarodzonego dziecka.

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 7 tygodniu ciąży <—

Koniecznie sprawdź, co dzieje się w —> 9 tygodniu ciąży <—

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.