Sprawdzone sposoby na oszczędzanie w domu pomogą Ci zdobyć dodatkowe pieniądze. Osoby, które je stosują, są w stanie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Taka suma zapewne przyda się i Tobie. Ogranicz zatem niepotrzebne wydatki i ciesz się z profitów.

Oszczędzanie w domu – żywność

sposoby-na-szczędzanie

Żywność (wraz z produktami gospodarstwa domowego) to jedna z największych pozycji w naszym domowym budżecie. Zawsze można ją zmniejszyć. Stosuj zasady dobrej organizacji:

  • Unikaj zakupów pod wpływem impulsu – Staraj się nie robić zakupów z doskoku, zwłaszcza w sklepach „po drodze”. Będziesz mniej narażona na nieprzemyślane wydatki.

oszczedzanie-na-zakupach

  • Jadłospis i lista zakupówNa każdy tydzień twórz, chociaż orientacyjny jadłospis i pod niego rób listę zakupów. Unikniesz nieprzemyślanych wydatków, a żywność się nie zmarnuje. W dodatku nie będziesz musiała dokupować pojedynczych rzeczy, których cena w pobliskim sklepie może okazać się wyższa.
  • Nie daj się skusić na promocje – Na zakupy lepiej jest wybierać się raz w tygodniu, oczywiście z listą zakupów. Możesz w ten sposób wybrać sklep z korzystną ofertą cenową.
    • Nie bierz jednak zbyt wielu rzeczy tylko dlatego, że będą w promocji. Kupowanie jedzenia, które nie jest potrzebne, to strata pieniędzy. Wykorzystaj promocje do własnych potrzeb – nie odwrotnie.
  • Napoje gazowaneNajlepiej zrezygnować z kupowania czegoś, co nie jest ani zdrowe, ani tanie. Do tej grupy zdecydowanie należą napoje gazowane. Ogranicz też spożycie soków. Postaw na naturalną wodę mineralną, ewentualnie taką z dodatkiem soku czy syropu.
  • Nie chodź do sklepu na czczoNa zakupy nie wybieraj się z pustym brzuchem, bo kupisz masę niepotrzebnych rzeczy (człowiek głodny ma ochotę na wszystko).
  • Daj szansę resztkom Nasze babcie bardzo często wykorzystywały np. ugotowane ziemniaki do zrobienia kopytek lub pyz, a niewykorzystane wędliny dodawały do bigosu. Aby nadać drugie życie produktom, muszą one być nadal świeże – to kwestia umiejętności dysponowania zasobami – wykorzystaj je.
  • Gotuj więcej zup Planuj w swoim jadłospisie jak najwięcej zup. To tani, smaczny i do tego zdrowy sposób na szybki obiad.
  • Oszczędzaj na ilości jedzeniaNie kupuj zbyt dużo jedzenia, ale zwracaj uwagę na jego jakość. Lepiej jeść mniej, ale za to bardziej wartościowe produkty. Do tego sprawdzaj etykiety – nie zawsze drogie produkty idą w parze z jakością.
    • Kupowanie niezdrowych przekąsek (np. słodyczy czy chipsów) nie tylko znacząco wpływa na zdrowie, ale też skutecznie drenuje kieszeń.

Oszczędzanie w domu – opłaty

Wprowadź kilka prostych zasad do swojego domu – zaoszczędzisz na rachunkach.

oszczedzanie-na-rachunkach-za-prad

  • Lodówka – Sprawdzaj ją regularnie i rozmrażaj gdy zajdzie taka potrzeba (chyba, że posiadasz egzemplarz, który robi to za Ciebie). Pamiętaj, że nawet cienka warstwa lodu podnosi zużycie prądu nawet o połowę.
    • Do tego nie trzymaj zbyt długo otwartych drzwi od lodówki i nie wkładaj do niej ciepłych potraw – gdy w lodówce robi się zbyt ciepło, zaczyna ona pobierać trzy razy więcej prądu niż normalnie, tylko po to, by obniżyć temperaturę w środku.
  • Woda – Kontroluj szczelność instalacji wodnej – cieknąca spłuczka może doprowadzić do utraty nawet 50 litrów wody dziennie, natomiast kapiący kran to nawet 12 tysięcy litrów wody rocznie!

oszczędzanie-na-wodzie

  • Prąd – Wymień oświetlenie na energooszczędne, najlepiej ledowe – pobiera ono bardzo małą ilość prądu i jest w dodatku bardzo wydajne. Wprowadź nawyk gaszenia światła i wszelkich urządzeń zawsze wtedy, gdy nie są one wykorzystywane. Pamiętaj, że sprzęt działający w trybie czuwania, też pobiera prąd.
    • Przykładem może być ładowarka telefoniczna – bardzo często mamy zwyczaj zostawiania jej w gniazdku – nawet jeśli nie ładujemy telefonu, ona nadal cały czas “pracuje”.
    • Każdy domowy sprzęt podpięty do prądu to cichy złodziej. W takim przypadku najlepiej sprawdzają się listwy zasilające, które można jednym guzikiem odcinać od dopływu energii.
  • Zmywarka – Zaoszczędzi Twój czas, ale również wodę. Większość tych urządzeń zazwyczaj potrzebuje ok. 13 litrów wody (podczas gdy do umycia ręcznego tej samej ilości naczyń, może być potrzebne nawet 30 litrów).
    • Zmywarka powinna posiadać „szybki” program mycia, który ma mniejszą temperaturą nagrzewania – przy mniej wymagającym załadunku, w ten sposób można zaoszczędzić dodatkowo na zużyciu prądu.

Koniecznie przeczytaj:

0 Udostępnień
Witam Cię bardzo serdecznie! Mam na imię Diana. Z zawodu i z zamiłowania zajmuję się finansami. W moich artykułach znajdziesz zatem sporo porad związanych z zarządzaniem swoimi pieniędzmi. Jestem autorką bloga stworzonego specjalnie dla kobiet - Pieniądz jest Kobietą