Dobrze zarządzana firma powinna dysponować nadwyżką kapitału, którą warto ulokować w pewne i bezpieczne instrumenty finansowe.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się lokata długoterminowa. Poznaj wskazówki, dzięki którym oszczędzanie przyniesie oczekiwane zyski.

Chociaż lokaty kojarzą się z produktami finansowymi przeznaczonymi wyłącznie dla klientów indywidualnych, chętnie korzystają z nich również przedsiębiorstwa.

Wypracowana nadwyżka finansowa może bowiem „pracować” przez wiele miesięcy, przynosząc pewny zysk – niezależnie od sytuacji na rynku. Aby jednak lokata długoterminowa faktycznie była korzystna, trzeba pamiętać o kilku istotnych zasadach oszczędzania.

1. Oceń sytuację finansową

Lokata długoterminowa to umowa zawierana nawet na kilka lat. W tym czasie pieniądze są zamrożone i nie można z nich korzystać, o ile chcesz uzyskać możliwe do wypracowania odsetki. Dlatego warto dokładnie zweryfikować sytuację finansową – także w odniesieniu do dalekiej przyszłości. Pozwoli to uniknąć przypadków, kiedy zajdzie konieczność wypłaty środków przed okresem zapadalności lokaty.

2. Ustal optymalną wysokość depozytu

Zastanów się, ile środków możesz przeznaczyć na lokatę. Niech to będzie kwota, bez której przedsiębiorstwo będzie działało sprawnie – bez ryzyka zachwiania płynności finansowej.

Takie podejście zmniejszy prawdopodobieństwo przedwczesnej wypłaty środków, gdyby pojawiły się nieoczekiwane wydatki w firmie.

3. Wybierz lokatę ze stałym oprocentowaniem

Stałe oprocentowanie to gwarancja niezmienności zysków – niezależnie od sytuacji na rynku. Decydując się na takie rozwiązanie, masz pewność, że oprocentowanie nie ulegnie zmianie przez cały okres. To dobra wiadomość, jeśli miałoby dojść do dalszej obniżki stóp procentowych.

Ile można zarobić na lokacie długoterminowej?

oszczedzanie-na-lokacie-dlugoterminowej

Wysokość możliwych do wypracowania zysków zależy przede wszystkim od wysokości proponowanego oprocentowania. Najczęściej jednak jest tak, że to właśnie lokata długoterminowa pozwala na uzyskanie sporych odsetek.

Za przykład może posłużyć Lokata Długoterminowa dedykowana przedsiębiorcom, która jest dostępna w ofercie Toyota Banku.

W przypadku okresu umowy wynoszącego 12 miesięcy oprocentowanie rośnie do 2,10% w skali roku. To właściwie dwukrotnie więcej, porównując do oprocentowania oferowanego w przypadku lokaty jednomiesięcznej.

Przykład. Załóżmy, że na lokacie długoterminowej chcesz zdeponować 40 tys. zł. Po 12 miesiącach oszczędzania (oprocentowanie wynoszące 2,10%), osiągniesz zysk na poziomie ok. 670 zł netto. Dla porównania, przedłużając 1-miesięczną lokatę (oprocentowanie na poziomie 0,90%) przez 12 miesięcy, wypracowane odsetki wyniosą ok. 288 zł netto.

Lokata długoterminowa to nie tylko wyższe oprocentowanie, ale również gwarancja kapitału i pewność zysków. Warto więc rozważyć ten instrument, poszukując sposobu na ulokowanie nadwyżki finansowej przedsiębiorstwa.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.