Większość waszych znajomych została rodzicami lub już odlicza dni do szczęśliwego rozwiązania? W głębi serca trochę im zazdrościcie, ponieważ sami marzycie o posiadaniu dziecka.
Jeśli pomimo wielu prób, cały czas nie możecie doczekać się upragnionej ciąży i ciągle, na własną rękę, poszukujecie przyczyn tejże sytuacji, to zdecydowanie czas najwyższy na skorzystanie z pomocy specjalisty.
Dzięki odpowiednim badaniom szybko ustali on przyczynę waszej niepłodności, jak i rozpocznie skuteczne jej leczenie!
Nie sami zmagacie się z problemem niepłodności!
Spis treści
Niestety, niepłodność dotyczy coraz większej ilości par, a problem jest na tyle poważny, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), uznała ją, za jedną z najbardziej niepokojących chorób społecznych.
Na świecie już co szósta para, w wieku reprodukcyjnym jest niepłodna, a natomiast co trzecia, musi skorzystać ze specjalistycznej pomocy medycznej, aby móc w końcu cieszyć się macierzyństwem. Tu koniecznie zaznaczyć trzeba, że niepłodność dotyka w równym stopniu, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.
O niepłodności zaczynamy mówić w momencie, kiedy pomimo regularnego współżycia (3-4 razy w tygodniu), bez użycia środków antykoncepcyjnych, po przynajmniej roku czasu, para nadal nie może zajść w ciążę.
W Polsce problemy z płodnością ma nawet 1,5 miliona par, z czego, jak się szacuje, u prawie 50 procent z nich, źródłem bezskutecznych starań o dziecko są problemy zdrowotne. Z tego też powodu tak istotne jest postawienie trafnej diagnozy, wykonując niezbędne badania.
Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn?
U kobiet decydujący wpływ, na ich płodność ma wiek. Niestety, coraz częstszym zjawiskiem w krajach zachodnich jest późne macierzyństwo, pomimo tego, że to właśnie metryka jest czynnikiem ograniczającym ich potencjał rozrodczy.
Należy pamiętać, że okres maksymalnej płodności przypada u kobiety na okres 20 – 25 lat, po czym zaczyna powoli maleć, tak by po 37. roku życia ulec drastycznemu obniżeniu.
Oprócz wieku, na niepłodność kobiety może mieć również wpływ: zaburzony proces owulacji lub wydzielanie prolaktyny, nieprawidłowa budowa narządów rodnych, zespół policystycznych jajników (PCOS), nieodpowiednio leczone choroby tarczycy, otyłość, stosowanie niektórych leków, silny stres, nadużywanie alkoholu i wiele innych.
Natomiast w przypadku mężczyzn, najczęstszą przyczyną niepłodności jest niska jakość nasienia (zmiany w budowie plemników, ich obniżona ilość, czy też zmniejszona ruchliwość). Powodować mogą to choroby przenoszone drogą płciową, takie jak np.: chlamydia, rzeżączka lub mycoplasma hominis.
Na jakość nasienia wpływ może mieć również nieprawidłowa budowa prącia, uszkodzenie jąder, stosowanie używek (alkoholu, papierosów i narkotyków), stosowane leki (szczególnie antydepresanty i neuroleptyki), jak również siedzący tryb życia, toksyczne warunki pracy lub też przegrzanie jąder.
Badanie niepłodności u kobiet – krok po kroku
Jak już wiemy, problemy z zajściem w ciążę, dotyczą zawsze obojga partnerów. Z tego też względu, powinni oni razem zgłosić się do lekarza i poddać niezbędnym badaniom. Przebiegają one najczęściej w następujący sposób:
Szczegółowy wywiad lekarski
Pierwszym, ważnym krokiem, w badaniu niepłodności jest szczegółowo przeprowadzony wywiad.
Trzeba być przygotowanym na pytania dotyczące cyklu miesiączkowego, przebytych w przeszłości chorób, częstości współżycia, chorób genetycznych w rodzinie, wad wrodzonych lub też ewentualnych poronień. Informacje zdobyte w ten sposób ułatwią lekarzowi prowadzącemu postawienie trafnej diagnozy.
Badania ginekologiczne
Następnym krokiem, który pomoże określić przyczynę niepłodności u kobiety, są badania anatomiczne. Pozwolą one sprawdzić budowę i funkcjonowanie narządów rodnych (jajników, jajowodów i macicy).
Wady w ich budowie są bowiem częstą przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Najczęściej wykonuje się przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG), histerosalpingografię (HSG), histeroskopię, i histerosalpingosonografię kontrastową (HyCoSy).
Badania hormonalne
Kolejnym krokiem są szczegółowe badania laboratoryjne, które wykonane i zinterpretowane w prawidłowy sposób, będą stanowiły fundamentalne narzędzie diagnostyczne.
Przykładowo, gdy decydujemy się na leczenie niepłodności w klinikainvicta.pl, to w tej placówce wykonuje się panel diagnostyczny, w którego skład wchodzi 12 badań laboratoryjnych. Konieczne, do uzyskania prawidłowego wyniku, jest przeprowadzenie ich na czczo, po wcześniejszym pobraniu krwi pacjentki.
Podstawowymi badaniami wchodzącymi w jego skład są Anty-Muellerian Hormon (AMH) i Inhibina B. Dzięki temu pierwszemu możliwe jest ocenienie rezerwy jajnikowej, będącej potencjałem rozrodczym każdej kobiety, jak i przewidzenie tego, kiedy wejdzie ona w stan menopauzalny.
Natomiast drugie badanie pozwala określić jakość i ilość komórek jajowych, ale również dzięki niemu możliwe będzie przewidzenie odpowiedzi na pobudzenie jajników.
W pakiet ten wchodzą także badania: białek wiążących hormony płciowe (SHBG), hormonu folikulotropowego (FSH), estradiolu (E2), hormonu luteinizującego (LH), przeciwciał przeciw peroksydazie tarczycowej (anty-TPO), testosteronu (TST), siarczanu dehydroepiandrosteronu (DHEA-SO4), hormonu tyreotropowego (TSH) i testu z metoclopramidem x 2 (MTCx2).
Jakie badania u mężczyzn?
U mężczyzn podstawowym testem diagnostycznym, który pozwala określić płodność mężczyzny, jest badanie ogólne nasienia, które zazwyczaj wykonywane jest dwukrotnie. Ważne jest, tak samo, jak zresztą w przypadku kobiet, aby było powiązane wraz z wywiadem.
Dzięki najnowszym badaniom nasienia możliwe jest określenie potencjału prokreacyjnego pacjenta, jak i zdiagnozowanie podłoża wystąpienia problemów z płodnością. Dodatkowo mogą być również przeprowadzone bardziej szczegółowe badania, takie jak np. badania hormonalne, USG, genetyczne, czy zaawansowane metody oceny nasienia.
Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy wam, to jak krok, po kroku wygląda badanie niepłodności. Więcej szczegółów uzyskacie w wybranej przez siebie klinice leczenia niepłodności.
Wybrane specjalnie dla Ciebie: