Przechodząc przez kolejne etapy nauki języka niemieckiego, w końcu przychodzi moment, gdy chcesz zacząć posługiwać się nim na co dzień. Mimo wielu tygodni nauki wciąż masz problem ze swobodnym komunikowaniem się – gdy zaczynasz mówić, górę biorą skrępowanie i niepewność.

Problem blokady językowej jest powszechny i utrudnia dalsze rozwijanie umiejętności językowych. Na szczęście możesz go zwalczyć – poznaj kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci się z nim uporać.

Nauka – nie tylko z podręcznika

nauka-jezyka

Ćwiczenia z podręcznikiem pozwalają Ci poznać ważne informacje na temat konstrukcji i gramatyki języka. Jest to jednak niepełne doświadczenie – zwroty w książkach możesz przeczytać kilkakrotnie, masz czas by je zrozumieć i przetłumaczyć. Jak mówić po niemiecku, gdy nie ma się stałego kontaktu z językiem?

Stwórz sobie środowisko, które pozwoli Ci się z nim osłuchać i do niego przywyknąć – to nie takie trudne. Zacznij np. od oglądania niemieckojęzycznych filmów i seriali – korzystaj z napisów, by sprawdzać, jak dobrze rozumiesz wymowę. Pomocne będą też podcasty i audycje radiowe, gdzie dba się o poprawność wypowiedzi oraz dykcję.

Zawieraj międzynarodowe znajomości

W dzisiejszych czasach nawiązywanie międzynarodowych kontaktów nie stanowi problemu – wszystko ułatwia internet i wszechobecny dostęp do technologii. Kontakt z żywym językiem to zupełnie co innego niż słuchanie lub czytanie.

W social mediach nie brakuje grup, na których użytkownicy kontaktują się ze sobą, by wspólnie rozwijać umiejętności językowe. Ktoś może pomóc Ci i z wzajemnością. A jeśli obawiasz się konwersacji z nieznajomymi, sprawdź – może ktoś z Twoich znajomych płynnie posługuje się niemieckim i ułatwi Ci dalszą naukę.

Wszystko jest w głowie

Geneza bariery językowej jest prostsza, niż mogłoby się wydawać – to po prostu strach, który pojawia się w sytuacjach, gdy czujesz się niepewnie. Wiesz, jak mówić po niemiecku, ale obawiasz się, że przejęzyczysz się lub pomylisz podobne słowa.

Wiele osób, zwłaszcza na początku nauki, zupełnie niepotrzebnie koncentruje się na tym, by wybrane zdanie powiedzieć z poprawnością cechującą native speakera. Zanim zadasz pytanie, zastanawiasz się, jakiego zwrotu użyć, czy zrobisz to prawidłowo – w międzyczasie tracisz zapał i rezygnujesz.

Pamiętaj – każdemu zdarzają się pomyłki, a w codziennych rozmowach przejęzyczenia i gramatyczna nieścisłość potrafią umknąć słuchaczom. Praktyka czyni mistrza – im więcej będziesz mówić i słuchać, tym szybciej opanujesz język.

Przełam barierę językową z aplikacją Babbel

By przełamać barierę językową, warto sięgnąć również po odpowiednie narzędzia do nauki. Aplikacja Babbel to mobilny kurs, który pomoże Ci zdobyć wiedzę nie tylko z zakresu gramatyki, ale również prawidłowej wymowy.

Funkcja rozpoznawania mowy pomoże Ci śledzić postępy w nauce, a dzięki niewielkim porcjom materiału, nauka stanie się przyjemnością. Przełam barierę językową z Babbel!

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.