Pierwszej bransoletka tkana na krośnie z użyciem szklanych koralików może być czasochłonnym zajęciem. Każda kolejna bransoletka wykonana metodą beadingu na pewno powstanie dużo szybciej, ponieważ opanujesz technikę przewlekania paciorków.

Zanim zabierzesz się do wyplatania swojej pierwszej bransoletki, zastanów się, jak ma wyglądać wzór – możesz znaleźć sporą ilość inspiracji i gotowych pomysłów w internecie, albo spróbować samodzielnie wykonać prototyp. Na początek nie warto tworzyć zbyt wymyślnych wzorów.

Ważne jest, aby opanować nawlekanie koralików oraz zachować odpowiednie naprężenie nitki – bransoleta powinna być równa po bokach. Później można bawić się z bardziej skomplikowanymi wzorami.

Należy zmierzyć metrem krawieckim obwód nadgarstka i dodać około 1 cm, aby bransoletka nie uciskała. Jeżeli nie jesteśmy pewni obwodu (bransoletka jest wykonywana na zamówienie lub jako prezent) warto dołożyć metalowy łańcuszek z większymi oczkami, który pozwoli na odpowiednią regulację długości.

bransoletka-tkana

Do rozrysowania wzoru będzie potrzebny papier milimetrowy i ołówek. Ważne jest, aby wiedzieć, jaki jest rozmiar koralików, z którymi będziemy pracować. Na początek warto użyć Toho Round 11/o, które mają średnicę około 2,2 mm.

[irp posts=”3777″ name=”Aniołek z modeliny i koralików”]

Należy rozrysować odpowiednio na papierze wzór, na szerokość i długość. Ważne, aby długość wzoru z koralików odpowiednio pomniejszyć o długość zapięcia.

Jakie materiały będą potrzebne do wykonania bransoletki?

  • Koraliki szklane o równej wielkości, najlepiej Toho Round w rozmiarze 11/o (średnica 2,2 mm) lub nieco droższe Miyuki
  • nić do beadingu, np. Nymo lub Miyuki w kolorystyce dopasowanej do użytych koralików; warto zwrócić uwagę, że kolor nici ma wpływ na ostateczny wygląd koralików transparentnych (białe koraliki przy ciemniej nitce będą wyglądały na przybrudzone)
  • ostre nożyczki
  • cienka i elastyczna igła z dużym oczkiem, długość dopasowana do szerokości bransoletki
  • krosno do tkania – najlepiej drewniane
  • półfabrykaty: zaciskane zapięcia metalowe, kółka montażowe, karabinek, opcjonalnie łańcuszek do przedłużania zapięcia
  • klej sekundowy, np. Cyjanopan E lub Kropelka

Wykonanie bransoletki metodą beadingu krok po kroku

Jeżeli rozrysowałaś już wzór lub korzystasz z gotowego – z internetu lub prasy – możesz przystąpić do pracy na krośnie. Drewniane krosno należy złożyć, jego elementy mocno do siebie docisnąć, aby nic nie rozpadło się podczas pacy. W następnej kolejności należy zawiązać koniec nici po jednej stronie krosna i przełożyć przez otwory wykonane w nim, mocno naprężając przy tym nić.

Liczba pionowych nici odpowiada liczbie koralików na szerokość powiększona o jedną nić. To znaczy, w przypadku sześciu koralików na szerokość należy naprężyć siedem nici; w przypadku dwudziestu koralików – dwadzieścia jeden nici itd. Po zamontowaniu ostatniej pionowej nici wiążemy ją mocno na końcu krosna, najlepiej robiąc dwa solidne węzły. Sprawdzamy napięcie nici i trwałość węzłów.

Następnie należy odciąć drugą nić, która będzie przewlekana przez koraliki. Najlepiej pracuje się z nicią nie dłuższą niż 1 metr. W miarę zdobytego doświadczenia będziesz wiedzieć jaka ilość nici jest potrzebna do wykonania bransoletki o odpowiedniej szerokości.

Nitkę należy przewlec przez igłę i zawiązać o pierwsza pionową nić z prawej strony (pracę zawsze tworzymy od prawej do lewej – dotyczy osób praworęcznych, leworęczne postępują odwrotnie).

Nawlekamy odpowiednią ilość koralików, przykładamy od spodu, przytrzymując palcem wskakującym lewej dłoni, tak aby każdy koralik był oddzielony od sąsiedniego pionową, naprężoną nitką.

Przewlekamy drugi raz, ale tym razem od góry. W ten sposób powstał pierwszy rząd koralikowej bransoletki. Tak samo postępujemy w przypadku kolejnych rzędów naszej pracy, zwracając szczególną uwagę na kolejność kolorów.

Ostatni rząd zakańczamy również podwójnym węzłem z prawej strony. Dodatkowo nitkę  (bez koralików) przewlekamy naprzemiennie przez pionowe nici – postępujemy tak kilkakrotnie, ponieważ w to miejsce zamontujemy metalowe zapięcie (musi się ono solidnie trzymać).

Tą samą czynność wykonujemy na początku bransoletki, również po to, aby zamontować zapięcie. Na tym etapie można odciąć u samej góry i dołu krosna pionowe nitki, a następnie podwójnie związać je ze sobą i uciąć przy węźle. W te miejsca montujemy gotowe zapięcia – kleimy i mocno zaciskamy, przytrzymując przez kilka sekund.

Teraz zostało już tylko zamontowanie kółeczek, karabinka i ewentualnie łańcuszka przedłużającego.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę oraz jak przechowywać gotową bransoletkę?

Należy pamiętać, aby użyte koraliki były równe, nitka na krośnie mocno napięta, a zapięcie solidnie sklejone i zaciśnięte.

[irp posts=”7852″ name=”Kopertówka krok po kroku – PORADNIK”]

Przy szerokich bransoletach ich długość warto powiększyć nawet o 2 cm od obwodu nadgarstka. Gotową biżuterię warto przechowywać w woreczku strunowym, z organzy lub zamkniętą w szkatułce, ponieważ elementy metalowe przy kontakcie ze związkami siarki zawartymi w powietrzu mogą nieestetycznie pociemnieć.

Warto również zapoznać się z wcześniejszym artykułem, który szeroko omawia beading oraz potrzebne materiały.

Warto przeczytać:

0 Udostępnień
Portal KOBIECO.PL to nowoczesne spojrzenie na kobiecy świat. Portal kieruje swoje treści dla kobiet. Poruszamy następujące tematy z życia kobiet: Życie, Inspiracje, Moda, Zdrowie, Uroda, Fit, Fitness, Podróże i Finanse.