Dziś piszemy o tym jak buty na wysokim obcasie mogą przysporzyć problemów zdrowotnych! W butach na szpilkach chodzi prawie każda z nas! Tak przynajmniej wynika z niedawno przeprowadzonych badań, w których ponad 80% Polek twierdzi, że to buty, bez których nie wyobrażają sobie życia. W tym jedna trzecia nie ściąga ich z nogi nawet, kiedy powodują dyskomfort i po prostu niewygodnie jest w nich chodzić.

Jak jest w Twoim przypadku? Niezależnie od tego, do której grupy należysz, warto wiedzieć kiedy można pozwolić sobie na obcasy, a kiedy lepiej z nich rezygnować. Czy w ogóle można nosić wysokie obcasy bez szkody dla zdrowia?

Dlaczego nosimy szpilki?

Pierwsze o czym należy wspomnieć w wyliczaniu powodów, dla których kobiety noszą szpilki, będzie z pewnością chęć podkreślenia figury, wyglądania bardziej kobieco i stylowo. Dobrze dobrane szpilki to także wizualna poprawa wyglądu naszych nóg – wydają się być dłuższe i zgrabniejsze niż w płaskich butach.

szpilki
Klasyczne szpilki

To samo z pupą! jednak czy warto poświęcać zdrowie i własną wygodę dla zyskania w oczach innych i to tylko ze względów estetycznych? U kobiet wiele problemów zdrowotnych z nogami wywoływane są przez buty na wysokim obcasie, ale to możliwe, by zmienić taki stan rzeczy.

Jak wybrać wygodne buty na obcasie ?

Najwygodniejsze szpilki to… z pewnością nie te w szpic. Choć pierwsza myśl to wysokość obcasa, tak naprawdę ma on drugorzędne znaczenie. Szerokość czubka buta to podstawa, dzięki której z samego wyglądu buta można będzie określić wygodę jego noszenia.

szpilki-w-szpic
Szpilki w szpic nie są zbyt zdrowe dla Twoich nóg!

Wszystkie buty, które nosimy na co dzień nie powinny być zbyt wąskie w palcach – niezależnie czy są to szpilki czy obuwie płaskie. Przy częstym noszeniu buty w szpic deformują stopę, skrzywiając duży i mały palec ku środkowi, a także powodują halluksy.

Jeśli masz w swojej szafie takie buty, staraj się nie nosić ich zbyt często, a po całym dniu chodzenia w nich – staraj się wykonywać ćwiczenia rozciągające. Ważne, by zareagować w porę i nie dać wygrać pojawiającym się zniekształceniom.

Wysokość obcasa a punkt ciężkości

Obcasy wyższe niż 5 cm na dłuższą metę także mogą wywołać problemy, szczególnie, jeśli jesteś osobą, która takie buty lubi zakładać zawsze i wszędzie. Pod koniec dnia, w którym chodzisz w takich butach nogi stają się ciężkie i opuchnięte. Znasz to uczucie? Dzieje się tak dlatego, że przy butach na wysokich obcasach mięśnie nóg mają problemy z pompowaniem krwi, co może skutkować pojawieniem się żylaków.

Nie chcesz rezygnować z wysokich obcasów? Po całym dniu chodzenia pamiętaj, by umyć je w zimnej wodzie, a leżąc – oprzyj je wysoko o ścianę. To pobudzi krążenie.

Buty na niskim obcasie na co dzień

Pamiętaj, by wybierać na co dzień raczej buty o niższym obcasie. Ale nie całkiem go pozbawione. Okazuje się, że dla naszych nóg najzdrowsze nie są buty zupełnie płaskie. Przykładowo, w balerinach, ścięgno Achillesa przez cały czas jest napięte, a ciężar ciała przesunięty na tył stopy.

buty-na-niskim-obcasie
Buty na niskim obcasie są znacznie zdrowsze!

Dla stawów to bardzo duże obciążenie. Ważne jest, by uświadomić sobie, że tak naprawdę wszystkie buty można nosić – czy to mokasyny, czy szpilki – byle tylko znać umiar z wysokością obcasa. Do pracy biurowej najlepiej sprawdzą się standardowe buty o 5 cm obcasie.

Są wygodne i elegancko prezentują się ze strojami służbowymi. Klasyczne szpilki raczej zaleca się na wyjście, ale powyżej 12 centymetrów to już prawdziwe szaleństwo, z którego dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa, lepiej zrezygnować.

Zadbaj o plecy, ścięgna i mięśnie stosując żelowe wkładki do butów

Często żalisz się na ból pleców? Rozwiązaniem na to będą zwykłe żelowe wkładki i pół-wkładki do butów, do kupienia w każdym sklepie obuwniczym. Dzięki nim stopy się nie ześlizgują, a naturalna warstwa tłuszczu na spodzie stopy jest chroniona i amortyzowana. Codzienne chodzenie po kilka godzin w butach na obcasie powyżej 5 centymetrów może doprowadzić do skracania się ścięgien oraz mięśni łydek.

zelowe-pol-wkladki-do-butown-na-korku
Żelowe wkładki i pół wkładki do szpilek

Sprawdź, czy ten problem dotyczy również ciebie – wystarczy, że spróbujesz kucnąć na płaskich stopach. Jeśli udało ci się to zrobić bez problemu i bólu, znaczy, że nie masz powodów do obaw. W innym przypadku, reaguj: najlepiej codziennie rozciągaj nogi.

Stój prosto!

Żeby ładnie prezentować się w butach na obcasie nie wystarczy w nich siedzieć lub stać. Trzeba, przede wszystkim, umieć w nich chodzić. A chodzić trzeba z wyprostowanymi plecami i z głową podniesioną do góry (oczywiście, bez przesady). Musisz umieć utrzymać w nich równowagę i czuć się w nich swobodnie.

Jeśli nie jesteś nauczona chodzenia w butach na wysokim obcasie, lepiej zrezygnuj z rzucania się na głęboką wodę i przed wyjściem do ludzi, poćwicz w domu. Często, żeby się nie przewrócić, instynktownie przechylamy się do tyłu i tym samym obciążamy lędźwie – w ten sposób ani nie wyglądamy korzystnie, ani nie jest to korzystne dla naszego zdrowia.

0 Udostępnień