Samopoczucie kobiety podczas cyklu miesiączkowego zmienia się niejednokrotnie ze względu na buzujące w niej hormony. Zdecydowanie najgorsze jest przed samym okresem, co nawet uzyskało miano „napięcia przed menstruacyjnego”.
Cykl miesiączkowy kobiety – zmienne samopoczucie
Spis treści
Pierwsza połowa cyklu, czyli występująca do momentu owulacji, jest zazwyczaj tym lepszym okresem, podczas którego kobieta czuje się atrakcyjna, spokojna, ma dobry humor i jest zadowolona z wyglądu swojej skóry.
Najczęściej nie towarzyszą jej żadne dolegliwości. Natomiast druga część cyklu, czyli występująca po owulacji, zaliczana jest do tych gorszych. Im bliżej dnia wystąpienia krwawienia miesiączkowego, tym gorzej. Koniecznie sprawdź: jak włożyć tampon do pochwy!
Nastrój kobiety spada, jest podenerwowana, szybko się irytuje, odczuwa stres, a na jej skórze pojawiają się nieestetyczne wypryski. Na kilka dni przed okresem zaczyna odczuwać również napięcie miesiączkowe, które objawia się przede wszystkim bólem mięśni, dołu brzucha, dolnej części pleców.
Wydajność i zdolność koncentracji się osłabiają, w organizmie gromadzi się dużo wody, przez co często pojawia się także wrażenie pełności brzucha. Kobieta staje się płaczliwa i drażliwa.
Na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas cyklu menstruacyjnego?
W gorszych momentach cyklu menstruacyjnego każda kobieta powinna być dla siebie wyrozumiała, ponieważ jej samopoczuciem w dużej mierze żądzą hormony. Dlatego tak ważne jest wtedy zapewnienie sobie spokoju i większej ilości wypoczynku.
Lecz to nie wszystkie rzeczy, na które należy zwracać uwagę. Istotne jest także zachowanie odpowiedniej higieny miejsc intymnych, szczególnie w trakcie krwawienia, by nie doprowadzić do pojawienia się infekcji, a wraz z nimi również kolejnych dolegliwości.
W tym celu należy stosować specjalne preparaty do codziennej higieny, które stworzono specjalnie z myślą o kobietach oraz probiotyki ginekologiczne.